Zostawił kadrę Polski, bo czuł się Niemcem. Teraz znów będzie grał dla nas…

"Tracimy duży talent. Utalentowany zawodnik Herthy Berlin, wielokrotnie powoływany do młodzieżowych kadr Polski, zdecydował się jednak na występy dla NIemiec" - donosiły media przed czterema laty. Okazuje się, że historia zatoczyła koło. Gdy reprezentacja Niemiec stała się zbyt dużym wyzwaniem, Dennis Jastrzembowski znów zapałał chęcią występów dla Polski. "Jest większym Polakiem niż Cionek" - broni go brat, Chris, były piłkarz Bytovii Bytów.

Trener Jacek Magiera ogłosił zagraniczne powołania do kadry U-21 z rocznika 1999 na marcowe mecze z Anglią oraz Czechami. Najbardziej zaskakujące nazwisko, jakie pojawia się na liście to Dennis Jastrzembski. 19-letni kolega klubowy Krzysztofa Piątka, piłkarz Herthy Berlin, który dzięki wypożyczeniu do Paderborn zyskał ostatnio okazję do regularnych występów w Bundeslidze. W dwóch minionych tygodnia zagrał przeciwko Mainz i Bayernowi Monachium.

Jastrzembski nie był spodziewaną postacią na zgrupowaniu zespołu Magiery. W 2016 roku otwarcie stwierdził, że czuje się Niemcem i decyduje się na występy w reprezentacjach młodzieżowych naszych sąsiadów. Robił to regularnie w kilku kolejnych rocznikach – od U-16 do U-19.

– Byliśmy w kontakcie z jego rodzicami, on sam rozmawiał z naszym trenerem i dziś mamy jasność. Dennis niestety wybrał grę dla Niemiec. Musimy to uszanować – mówił wówczas Maciej Chorążyk z PZPN na łamach Onetu.

https://twitter.com/ScoutingPolska/status/1235995214218657793

Liberalne przepisy pozwalają, by na etapie występów juniorskich zawodnik zmienił decyzję o przynależności reprezentacyjnej. W 2016 roku uwagę zwrócił na niego m.in. Hansi Flick, obecny trener Bayernu, pracujący wówczas w niemieckiej federacji. Rodzicom chłopaka rzekomo zależało na tym, by wybrał barwy biało-czerwone, ale wówczas uczynił na odwrót.

Czas zweryfikował jego plany. Okazało się, że w niemieckiej reprezentacji do lat 21 nie ma obecnie dla niego miejsca, co najprawdopodobniej znów otworzyło go na występy dla Polski. Temat jest mocno kontrowersyjny. Zbigniew Boniek wielokrotnie deklarował, że oczekuje od młodych piłkarzy świadomej decyzji i deklaracji tożsamości. Mówił o tym m.in. w kontekście Sonny’ego Kittela. W przypadku Jastrzembskiego, o ile nie ma problemu z ustaleniem jego polskich korzeni, pewien niesmak budzi fakt jak w ciągu kilku lat żongluje swoją przynależnością, balansuje między Polską a Niemcami – i z powrotem.

Jego brat, Chris Jastrzembowski, który niegdyś występował w Bytovii Bytów, po czym powrócił do Niemiec, skomentował na Twitterze, że Dennisowi podoba się wizja rozwoju, jaką roztacza przed nim Jacek Magiera, rzekomo jest nim wręcz zafascynowany. Poza tym, z całą pewnością jest większym Polakiem niż Thiago Cionek.

https://twitter.com/CJastrzembski/status/1236037897670864901

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem