Znamy koszulkę Polaków na mundial w Rosji?

Informacji oficjalnej na ten temat cały czas nie ma, ale media od jakiegoś czasu spekulują, w jakiej koszulce reprezentacja Polski wystąpi podczas przyszłorocznego mundialu w Rosji. Nie zawsze narodowy trykot przynosił nam szczęście, nie zawsze grało nam się lepiej w "ładnej" koszulce. Cofniemy się daleko wstecz i przypomnimy, jak prezentowali się biało-czerwoni podczas wielkich imprez mistrzowskich.

Informacji oficjalnej na ten temat cały czas nie ma, ale media od jakiegoś czasu spekulują, w jakiej koszulce reprezentacja Polski wystąpi podczas przyszłorocznego mundialu w Rosji. Nie zawsze narodowy trykot przynosił nam szczęście, nie zawsze grało nam się lepiej w „ładnej” koszulce. Cofniemy się daleko wstecz i przypomnimy, jak prezentowali się biało-czerwoni podczas wielkich imprez mistrzowskich.

Najpierw – dla zaspokojenia ciekawości – proponowany przez portal PolskaPiłka24.net trykot przewidziany na Rosję. Podoba wam się?

1974 – mundial w RFN

Mundial dla Polaków bardzo szczęśliwy, gdyż udało się zdobyć brązowy medal. W słynnym meczu na wodzie Polacy ulegli późniejszym triumfatorom z RFN 0:1, ale już w spotkaniu o najniższy stopień podium pokonaliśmy Brazylię 1:0 po golu Grzegorza Lato. Polski napastnik z siedmioma trafieniami na koncie został królem strzelców całego turnieju. To jeden z najwspanialszych momentów w historii naszej reprezentacji.

 

1978 – mundial w Argentynie
Mistrzostwa mniej udane dla Polaków. Uplasowaliśmy się na pozycji 5-8, a mistrzem zostali gospodarze imprezy. Wygraliśmy swoją grupę z RFN, Tunezją i Meksykiem, ale potem tak dobrze już nam nie szło – ulegliśmy Brazylii i Argentynie. Drugie miejsce ostatecznie zajęła Holandia, a trzecie właśnie Brazylia.

W 1978 roku nie udało się stanąć na podium podczas mundialu

1982 – mundial w Hiszpanii

Kolejny znakomity mundial w naszym wykonaniu. Koszulka tym razem przyniosła szczęście i udało się stanąć na najniższym stopniu podium. Najlepsi okazali się Włosi, którzy w finale pokonali Niemców. My natomiast w walce o brąz pokonaliśmy Francuzów 3:2. Gole dla naszych orłów zdobywali Szarmach, Kupcewicz i Majewski. Espana okazała się być dla nas szczęśliwa.

Hiszpania zawsze będzie nam się kojarzyła z brązem na mundialu

1986 – mundial w Meksyku

Polska trafiła do grupy F, gdzie jej rywalami były reprezentacje Maroko, Portugalii i Anglii. Wychodząc z grupy z trzeciego miejsce nasza kadra trafiła na Brazylię, z którą przegrała aż 0:4. To była jedna z największych klęsk biało-czerwonych podczas startów w mundialach. Zwyciężyła Argentyna, a najlepszym piłkarzem mistrzostw został wybrany Diego Maradona.

W Meksyku nie pomógł nawet Boniek

2002 – mundial w Korei i Japonii

Historia trochę bardziej powszechna. Po 16 lat wróciliśmy na mundial i… najchętniej szybko byśmy o tym zapomnieli. 0:2 z Koreą, 0:4 z Portugalią i wygrany mecz pocieszenia z USA. Wielkie rozczarowanie reprezentacją, która zdaniem Jerzego Engela jechała na mistrzostwa po medal.

W 2002 roku był ogromny zawód

2006 – mundial w Niemczech

Mimo że na mundialu poszło nam źle i nie udało się wyjść nawet z grupy, to można było znaleźć pozytyw turnieju w Niemczech. Mowa bowiem o dobrej postawie Artura Boruca. Klasykiem jest już słynny tekst „Ale że Dudka na mundial nie wzięli?” Przypomnimy, że Polak rok wcześniej wygrał Ligę Mistrzów z Liverpoolem. Na mistrzostwach jednak potrzebny nie był.

 

2008 – Euro w Austrii i Szwajcarii

Znowu – ogromny zawód i znakomity Boruc. Tak w zasadzie można tamten turniej podsumować. Nie udało nam się wygrać nawet jednego spotkania, mimo że bardzo długo szczęśliwie remisowaliśmy z Austrią. Howard Webb był wtedy długo na świeczniku.

Pierwsze Euro i ogromny zawód

2012 – Euro w Polsce

Wielki zawód podczas turnieju, który miał być dla nas z różnych względów wyjątkowy. Kadra Franciszka Smudy grała zdecydowanie najsłabiej spośród wszystkich drużyn podczas mistrzostw. Do historii przejdzie mecz z Grecją, który miał dziwny przebieg i którego ostatecznie nie udało się wygrać. Aj, wielka szkoda.

Kompletnie nie wyszło nam również na polskich boiskach

2016 – Euro we Francji

W końcu pozytywny dla nas turniej, gdyż udało się zakwalifikować do ćwierćfinału. Na starych zasadach wyszlibyśmy z grupy, czyli w sumie to żaden wielki sukces, ale przyjęło się mówić, że to był dla nas znakomity turniej. Fakt – nie graliśmy źle i udało się przełamać w końcu kiepską postawę polskiej ekipy na imprezie mistrzowskiej. Szkoda karnych z Portugalią, bo naprawdę mogliśmy wtedy osiągnąć więcej.

Ten karny…

W ten sposób wszystkie koszulki podczas wielkich imprez prezentują się na jednej grafice:

Jak będzie wyglądał nasz trykot podczas mundialu w Rosji?

W poniedziałek wieczorem polska reprezentacja spotka się w meczu towarzyskim z kadrą Meksyku. LV Bet przygotował specjalne kursy na to spotkanie:

Wygrana Polski: kurs 2,8

Wygrana Meksyku: kurs 2,4

Strzelec gola Jakub Błaszczykowski: kurs 4

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem