PILNE!: Zgrupowanie reprezentacji Polski odwołane!

Reprezentacja Polski Jerzego Brzęczka nie zagra w marcu ani z Finlandią, ani z Ukrainą - nawet przy pustych trybunach. Najbliższe zgrupowanie kadry zostało odwołane. To bardzo mocny sygnał, że szanse na to, że mistrzostwa Europy odbędą się w ogóle w tym roku, mocno maleją.

Informację o rezygnacji z marcowego zgrupowania jako pierwszy podał serwis Weszlo.com.

Oddajmy od razu, że na dziś to jedyny sensowny scenariusz, z którym większość ludzi polskiej piłki jest, w świetle ostatnich wydarzeń, już pogodzona. Od początku tygodnia obserwujemy wysyp informacji o rozwoju epidemii koronawirusa, która uniemożliwia kontynuację kolejnych rozgrywek. Bardzo szybko stało się jasne, że zebranie pełnej grupy piłkarzy jest niemożliwe. W Juventusie rozpoczęła się kwarantanna po wykryciu wirusa u Daniele Ruganiego. To samo w Sampdorii Genua, co oznacza, że przyjazd do Polski Wojciecha Szczęsnego, Karola Linettego czy Bartosza Bereszyńskiego byłby wykluczony. Włoskie kluby zaczęły oponować także w kontekście wylotu innych piłkarzy – m.in. Piotra Zielińskiego i Arkadiusza Milika.

Organizacja zgrupowania, abstrahując od tego, że nie dotarłoby na nie wielu kluczowych graczy, byłaby całkowicie wbrew zaleceniom i środkom ostrożności, powszechnie stosowanym w czasie trwającego kryzysu. Można się spierać czy da się i warto rozgrywać mecze polskiej Ekstraklasy bez udziału kibiów. Jednak zgromadzenie w jednym miejscu piłkarzy z całej Europy, podróżowanie w te i z powrotem, jest dziś całkowicie poza zasięgiem.

Osobną kwestią jest: po co to robić? Na co się szykować, przed czym trenować, jeśli czeka nas paraliż rozgrywek.

Oczekuje się, że w przyszły wtorek – po zapowiadanych konsultacjach – UEFA ogłosi kompleksowo, jak wyobraża sobie przyszłość międzynarodowego futbolu. Choć władze federacji będą robić wszystko, by kalendarz ucierpiał w jak najmniejszym stopniu, będzie im niezwykle trudno go uratować. W absolutnym paraliżu znajdują się najważniejsze ligi krajowe, Liga Mistrzów i Liga Europy. Prawdopodobnie skasowany zostanie cały marcowy termin na mecze reprezentacji.

Trudno wyobrazić sobie dziś, że te problemy da się w porę rozwikłać i już w czerwcu przystąpić do rozgrywek Euro 2020. Na dziś, nie widzimy innego scenariusza jak ten, że mistrzostwa muszą zostać przełożone na rok 2021, a latem – jeśli sytuacja pozwoli – należy dokończyć i uporządkować bieżący sezon klubowy.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem