Obstawianie esportu – nowoczesne zakłady bukmacherskie

27.02.2020
E-sport to sportowa rywalizacja na miarę XXI wieku. Konfrontujący się uczestnicy nie stają na linii startu, nie wychodzą na boisko, tylko siadają przed komputerem.

Areną zmagań jest wirtualna rzeczywistość osadzona w grach komputerowych. Z roku na rok e-sport cieszy się coraz większą popularnością. Przybywa graczy, fanów i sponsorów. Niebawem e-sport pojawi się na Igrzyskach Olimpijskich 2024, co świadczy o skali zjawiska.

E-sport, czyli electronic sports. Sport elektroniczny to nic innego, jak rywalizacja w grach komputerowych. Wraz z rosnącą falą zainteresowania grami sieciowymi takimi jak League of Legends (LoL), StarCraft czy Counter Strike narodziła się nowa odmiana sportowej rywalizacji. W tradycyjnym ujęciu sport zawiera się w olimpijskim motto: szybciej, wyżej, silniej. E-sport dokonuje rewolucji i pokazuje, że przed komputerem także można toczyć sportowe boje.

Co charakteryzuje sport? Rywalizacja, chęć zwycięstwa i przechytrzenia przeciwnika. Słowem, chodzi o to, by być lepszym. W tej definicji mieści się e-sport. Gracze sportów wirtualnych różnią się pomiędzy sobą umiejętnościami, co napędza rywalizacje.

W ostatnich latach moda na e-sport rośnie nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Jak grzyby po deszczu pojawiają się zawodowi gracze i profesjonalne zespoły. W naszym kraju działa Polska Liga Esportowa, która cieszy się dużym zainteresowaniem sponsorów. W sierpniu tego roku polski zawodnik, Janusz „Snax” Pogorzelski, przeszedł za 1,3 miliona złotych z zespołu Virtus.pro do mousesports. To rekordowa kwota w historii polskiego e-sportu.

E-sport zaczyna przypominać to, co dzieje się w świecie piłki nożnej, koszykówki czy siatkówki. Tworzone są ligi, zespoły, trenerzy i turnieje rangi mistrzowskiej. Dochodzi do transferów, które generują dodatkową publikę i pieniądze. Szacuje się, że e-sportem na chwilę obecną interesuje się ponad 300 milionów ludzi. Na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku e-sport pojawi się jako dyscyplina pokazowa. Kto wie, czy następnym krokiem będzie wpisanie e-sportu na listę sportów olimpijskich?

League of Legends liderem zakładów esportowych w polsce?

Najpopularniejszymi grami w e-sporcie są:

  • League of Legends (LoL) – typ gry: MOBA (Multiplayer online battle arena)
  • Defense of the Ancients 2 (DOTA 2) – typ gry: MOBA (Multiplayer online battle arena)
  • Counter-Strike: GO – typ gry: FPS (first-person shooter)
  • Hearthstone – typ gry: karcianka
  • StarCraft 2 – typ gry: RTS (strategia czasu rzeczywistego)

esport zakłady bukmacherskie

Zakłady bukmacherskie a sporty nowoczesne | Obstawianie e-sportu

Bukmacherzy nie przymykają oczu na e-sport – wręcz przeciwnie coraz szerzej się na niego otwierają. Skoro e-sport to sportowa rywalizacja, to jest ona dostępna w zakładach bukmacherskich.

Typowanie e-sportu nie należy do najłatwiejszych czynności. Jak na razie bukmacherzy oferują standardowe rynki w meczach sportów elektronicznych: wygra/przegra, zwycięzca mapy/gry, ilość punktów. Skuteczne obstawianie e-sportu wiąże się ze znajomością tej specyficznej dyscypliny. O losach rywalizacji w e-sporcie decydują detale, czyli chwilowy brak refleksu lub dekoncentracja gracza. Sukces w zakładach na e-sport zapewnić może tylko dogłębna wiedza odnośnie konkretnej gry oraz bycie na bieżąco z informacjami o zespołach i poszczególnych zawodnikach.

E-sportowi gracze cechują się wyjątkowymi zdolnościami takimi jak analityczny umysł, zręczność, refleks i opanowanie. W e-sportowej rywalizacji, tak jak w każdej dyscyplinie, o ostatecznym wyniku decydują umiejętności. W świecie e-sportu są faworyci, ale i outsiderzy. Skuteczne rozróżnienie obu stron może pozwolić na zawieranie zwycięskich zakładów.

W Polsce szeroką ofertę na zakłady z e-sportu posiadają praktycznie wszyscy legalni bukmacherzy w tym, LV BET, który umożliwia typowanie najpopularniejszych gier: League of Legends, DOTA 2, StarCraft, Counter-Strike czy Hearthstone.

Największe wydarzenia i mistrzostwa w e-sporcie

Intel Extreme Masters

Rywalizacja e-sportowa odbywa się regularnie niemalże każdego dnia w związku z mnogością lig i turniejów. Tak jak w piłce nożnej są krajowe i europejskie rozgrywki, tak i w e-sporcie mecze toczone są na wielu frontach. Jedną z najbardziej prestiżowych imprez w e-sporcie jest Intel Extreme Masters, który od kilku lat gości w katowickim Spodku.

IEM to seria turniejów, które odbywają się w miastach całego świata. Organizacją imprezy zajmuje się ESL, jedna z ważniejszych międzynarodowych lig gier e-sportowych. W 2014 roku triumfatorem imprezy w Katowicach zostali Polacy z zespołu Virtus.pro, rywalizujący w grze Counter-Strike: Global Offensive.

Co roku do katowickiego Spodka zjeżdżają się fani e-sportowych zmagań. W 2018 roku łączna pula nagród sięgnęła aż 7 milionów złotych, a rywalizacja toczyła się w takich grach jak DOTA 2, StarCraft 2 i Counter-Strike: Global Offensive. Kolejny turniej Intel Extreme Masters w Katowicach odbędzie się w dniach 14 luty – 3 marzec 2019.

League of Legends World Championship

Najchętniej oglądanym wydarzeniem w e-sporcie jest turniej „League of Legends World Championship”, czyli mistrzostwa świata w LOL, które w tym roku (2020) odbędą się w Shanghaju.

W 2019 roku „League of Legends World Championship” fani śledzili przez około 69,7 mln godzin. Łączna kwota sprzedanych biletów na turniej wyniosła 5.5 mln dolarów. Miejscem e-sportowej rywalizacji był Paryż.

Firma Newzoo prognozuje, że e-sport w 2018 roku wygenerował dochód na poziomie ponad 900 milionów dolarów, czyli o 250 mln więcej niż w ubiegłym roku. Sponsorzy na tyle mocno inwestują w e-sport, że w tym roku pojawi się od nich około 690 mln dolarów. W 2021 roku kwota inwestycji ma wzrosnąć do 1.4 miliarda dolarów. To prowadzi do konkluzji, że z roku na rok e-sport będzie rósł w siłę!

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem