Wszyscy na tor! Rusza Ekstraliga – najsilniejsza żużlowa liga świata

Nie w Lany Poniedziałek, jak to tradycyjnie ma miejsce od wielu, wielu lat, tylko tydzień później wystartuje PGE Ekstraliga. Rozgrywki żużlowe, o których z czystym sumieniem i pełnym przekonaniem można powiedzieć, że są najlepsze, najbogatsze i najbardziej prestiżowe na świecie. Tego samego dnia wystartuje także…najsilniejsza z I lig speedwaya.

Kto faworytem rozgrywek, kto kandydatem na czarnego konia, kto pretendentem do opuszczenia krajowej elity? Przyjrzyjmy się spekulacjom ekspertów.

Obronią tytuł?

W poprzednim roku tytuł mistrza Polski, po raz czwarty od chwili, kiedy wprowadzono rozgrywki Ekstraligi, wywalczyła Unia Leszno. Najlepszy zespół poprzedniego sezonu wydaje się murowanym faworytem także i w tym roku.

Stawki LV BET na wygraną w PGE Ekstralidze 2018 :

Unia Leszno – 2.1
Sparta Wrocław – 3.5
KS Toruń – 5
Stal Gorzów – 9
Włókniarz Częstochowa – 12
Falubaz Zielona Góra – 36
GKM Grudziądz – 40
Unia Tarnów – 301

Mistrzowie z poprzedniego sezonu utrzymali liderów zespołu, czyli Emila Sajfudinova, Janusza Kołodzieja i Piotra Pawlickiego. A wzmocnił ich jeszcze Jarosław Hampel… W dodatku jeszcze lepiej niż w poprzednim sezonie powinni jeździć juniorzy, Bartosz Smektała i Dominik Kubera,  swoje punkty przywiezie z pewnością także Australijczyk Brady Kurtz. Ten skład praktycznie nie ma słabych stron…

Unia Leszno obroni tytuł sprzed roku? Wydaje się murowanym kandydatem!/ fot. PressFocus

I chociaż dalecy jesteśmy od rozstrzygania wyników jeszcze przed pierwszym meczem sezonu, tylko jakaś plaga kontuzji, kompletne załamanie formy któregoś z czołowych zawodników bądź kombinacja obu powyższych czynników może odebrać leszczyńskiej drużynie złoto.

W młodości siła

Ewentualnie może to uczynić młoda ekipa z Wrocławia. Właśnie młodość, a co za tym idzie, nieprzewidywalność wydaje się największym atutem podopiecznych Rafała Dobruckiego. Liderami i zarazem najbardziej doświadczonymi zawodnikami Sparty są 28-letni Anglik Tai Woffinden oraz o rok młodszy Maciej Janowski. Ciekawi nas, na co jeszcze stać rewelacyjnego Maksyma Drabika. Bo Vaclav Milik, Andrzeja Lebediew i Damian Dróżdż bez wątpienia mogą jeździć lepiej niż w poprzednim sezonie. A Max Fricke powinien dawać więcej jakości na torze niż Szymon Woźniak. Rozum co prawda mówi Unia, ale Sparty też nie skreślalibyśmy przedwcześnie. Tym ciekawiej zapowiada się spotkanie tych ekip we Wrocławiu już na inaugurację sezonu. Lepiej naprawdę być nie mogło!

Kto jeszcze może namieszać? Zespół z Torunia w poprzednim sezonie utrzymał się dopiero po barażowym dwumeczu z Wybrzeżem Gdańsk, oraz związanym z nim skandalem. W tym sezonie zespół Get Well nie tylko nie powinien się martwić o ewentualny spadek, a włączyć w walkę o podium. Tutaj postawiono na doświadczenie oraz Australijczyków. W Toruniu celują w tym sezonie w podium. Podobnie jak w Gorzowie, bo o utrzymanie miejsca z poprzedniego sezonu powalczą żużlowcy Stali Gorzów, z najlepszym żużlowcem PGE Ekstraligi rozgrywek w 2017 roku, Bartoszem Zmarzlikiem na czele. Z pewnością stać ich na kolejny, brązowy medal.

Bartosz Zmarzlik znów będzie liderem zespołu z Gorzowa. Najlepszy indywidualnie żużlowiec poprzedniego sezonu jest największym atutem Stali w walce o podium / fot. PressFocus

Kto spadnie, kto awansuje?

Niżej ocenia się szanse zespołów z Częstochowy, Zielonej Góry i Grudziądza, a pewnym kandydatem do spadku wydaje się być ekipa beniaminka Ekstraligi, Unii Tarnów. Żeby podopieczni Pawła Barana zdołali się utrzymać w najwyższej klasie rozgrywkowej, Nicki Pedersen musiałby nawiązać do swoich najlepszych czasów na torze, a Kenneth Bjarre, Artur Mroczka i Jakub Jamróg być równie skuteczni, jak w I lidze. Co jak wiadomo, będzie niesłychanie trudne…

Rzut oka na sytuację na zapleczu krajowej elity. Walkę o bezpośredni awans powinny stoczyć pomiędzy sobą Orzeł Łódź i ROW Rybnik, u progu sezonu to te dwie ekipy wydają się mieć najsilniejsze kadry i najwięcej szans na finał rozgrywek Nice I ligi. Obie powinny zakwalifikować się co najmniej do barażów.

Stawki LV BET na wygranie rozgrywek Nice I ligi żużlowej:

Orzeł Łódź: 2.85
ROW Rybnik: 3.15
Wybrzeże Gdańsk: 4.2
Motor Lublin: 4.75
Lokomotiv Daugavpils: 33
Polonia Piła: 40
Start Gniezno: 125
Wanda Kraków: 250

W porównaniu z poprzednim sezonem spadły natomiast notowania gdańskiego Wybrzeża, które nie zebrało takiego budżetu jak podczas zeszłorocznego, nieudanego ostatecznie ataku na Ekstraligę. Gdańszczanie postarają się jednak pokrzyżować szyki faworytom, podobnie jak Motor Lublin. Szeregi I ligi według prognoz ekspertów powinna z kolei opuścić Wanda Kraków. Wszystkie te spekulacje zostaną zweryfikowane już w pierwszych kolejkach nowego sezonu. Obniżki i skoki formy zawodników, kontuzje, perturbacje sprzętowe, wypożyczenia. Wszystko to może wpłynąć na przebieg rozgrywek w obu klasach rozgrywkowych i zmienić układ sił. Czekamy z niecierpliwością!

*

Stawki LV BET na wybrane mecze pierwszej kolejki rozgrywek PGE Ekstraligi żużlowej:

Sparta Wrocław – Unia Leszno | Sobota, 07.04.2018 | 15:00
Wygra Sparta: 1.55
Remis: 15
Wygra Unia: 2.7

GKM Grudziądz – Włókniarz Częstochowa | Niedziela, 08.04.2018 | 16:30
Wygra GKM: 1.44
Remis: 14
Wygra Włókniarz: 3.05

Unia Tarnów – Falubaz Zielona Góra | Niedziela, 08.04.2018 | 19:00
Wygra Unia: 2.15
Remis: 14
Wygra Falubaz: 1.83