Wielkie zmiany w Lidze Mistrzów. Fundamenty pod Superligę?

Wszystko wskazuje na to, że najlepszą ligę świata czeka gigantyczna reforma. W celu zapobiegnięcia powstania Superligi UEFA zamierza... sama zrobić jej okrojoną wersję. Od 2024 roku 24 kluby miałyby mieć stałe miejsce w Lidze Mistrzów!

Jak informuje „New York Times”, Champions League w odmienionej formule nadal liczyłaby 32 drużyny, ale tylko osiem z nich awansowałoby do niej drogą eliminacji. Połowa z nich miałaby związek z rozgrywkami ligowymi, a pozostałe cztery miejsca to skutek awansu z Ligi Europy, która nieoficjalnie stałaby się zapleczem Ligi Mistrzów, jej nieformalną drugą ligą.

Jak nie wiadomo, o co chodzi – to wiadomo, o co chodzi. Większe wpływy finansowe miałaby przynieść wydłużona faza grupowa, która składałaby się z czterech ośmiozespołowych grup.

To więcej bezpośrednich meczów między największymi klubami Europy – teraz, w przypadku odpadnięcia z grupy, rozgrywa się ich sześć w systemie mecz-rewanż. W nowej formule, za pięć lat, może to być minimum siedem, a być może nawet czternaście spotkań grupowych. Co to oznacza w praktyce? Zamknięcie Ligi Mistrzów na te same zespoły, czyli wyciskanie cytryny w postaci tych samych meczów aż do utraty ich smaku.

Jaki jest sens zmiany siekierki na kijek? Naprawiania czegoś, co tak dobrze funkcjonuje? Przecież obecna edycja uważana jest za najlepszą w historii – także dlatego, że etatowi finaliści czy półfinaliści odpadli z rozgrywek, a niespodzianki w postaci awansu Liverpoolu i Tottenhamu do finału, a wcześniej nieprawdopodobny wyczyn Ajaksu Amsterdam to była sól futbolu.

Tej soli UEFA chce nas pozbawić, wysyłając mistrzów Holandii, Portugalii czy Belgii do europejskiej drugiej ligi.

Gdyby nie to, że Polska przekroczyła progi Ligi Mistrzów tylko trzy razy w ponad dwóch dekadach, napisalibyśmy, że europejska federacja właśnie zamknęła nam drzwi do Champions League na trzy spusty. Co ciekawe, zmniejszona ma być też Liga Europy – z 48 do 32 drużyn, ale dorzucony zostanie 64-zespołowy trzeci europejski puchar o roboczej nazwie Liga Europy 2…