PILNE: Wiadomo, kto awansuje, spadnie i zostanie mistrzem, gdy rozgrywki w Polsce zostaną przerwane!

Polski Związek Piłki Nożnej poinformował, jak zostanie rozwiązany problem powstały w wyniku pandemii koronawirusa z rozgrywkami w kraju nad Wisłą. Póki co, te na centralnym szczeblu będą kontynuowane. Poznaliśmy jednak scenariusz w przypadku, gdy nie będzie to możliwe...

W czwartek, 12 marca 2020 roku, w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Zarządu PZPN, mające na celu podjęcie uchwały w sprawie zasad postępowania na wypadek braku możliwości rozgrywania oficjalnych meczów piłkarskich na terytorium RP w sezonie 2019/2020 w związku z decyzją organów państwowych – czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie związku.

W związku z aktualną sytuacją związaną z rozprzestrzeniającym się koronawirusem COVID-19 i zagrożeniem epidemiologicznym na terytorium Polski, na podstawie statutu PZPN wydał specjalne o ewentualnym rozstrzygnięciu sezonu. Co z niego wynika? Mecze na centralnym szczeblu (Ekstraklasa, I i II liga), a także Pucharu Polski będą póki co rozgrywane. Spotkania kobiet, futsalu, niższych lig oraz juniorów zostają zawieszone do 29 marca.

Co w sytuacji, gdy nie będzie można grać w Ekstraklasie, I czy II lidze? Obowiązywać będzie tabela po ostatniej rozegranej kolejce.

W komunikacie czytamy, że za ostatnią rozegraną kolejkę rozgrywek przyjmuję się tę, w ramach której zostały rozegrane wszystkie zaplanowane mecze. W przypadku baraży z tej samej ligi, awansuje drużyna, która była na najwyższym miejscu – czyli w 1. i 2. Lidze będzie to pozycja trzecia.

Gdyby więc sezon przerwać już teraz, do 1 Ligi spadłyby Arka Gdynia, Korona Kielce i Łódzki Klub Sportowy, zaś awansowałyby Podbeskidzie Bielsko-Biała, Warta Poznań oraz Stal Mielec. Na trzeci poziom rozgrywkowy spadłyby zaś Odra Opole, Wigry Suwałki i Chojniczanka Chojnice, zaś awansowały: Widzew Łódź, Górnik Łęczna i Resovia Rzeszów, która ma jednak tyle samo punktów, co GKS Katowice, ale lepszy stosunek bramek.

W sytuacji, gdy znów byłaby możliwość rozgrywania meczów, organy prowadzące rozgrywki w miarę możliwości ustaliłyby nowe terminy rozegrania zaległych kolejek – przy czym nie mogłyby zostać rozegrane później niż zaplanowana ramowo ostatnia kolejka. Dopuszcza się możliwość przedłużenia rozgrywek PKO BP Ekstraklasy do dnia 24 maja 2020 roku. Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej mają natomiast zakończyć rozgrywki do dnia 30 czerwca 2020 roku.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem