W samo południe z…Przemysławem Saletą: „Ja jestem sobą. Taki jest mój zawód”


ŁączyNasPasja:  „Bokser bez ciosu i szczęki, za to z otwartą głową” – to o Tobie. Zgadzasz się z tą opinią?
I tak i nie (śmiech). Na pewno nie mam jakiegoś atomowego uderzenia, ale też tacy pięściarze jak Mike Tyson czy Krzysztof Włodarczyk zdarzają się raz na jakiś czas. Nie jestem też najodporniejszy na ciosy, ale postrzegam to jako plus w kontekście zdrowia. Dlatego, że najgorszą rzeczą dla pięściarza jest jak przyjmuje wiele uderzeń i nie przewraca się, a w tym czasie mózg ulega zniszczeniu.
Jak na zawodnika bez dwóch głównych atutów, to udało się Tobie osiągnąć całkiem sporo. Mocna psychika i inteligencja, to rzeczywiście ponad połowa sukcesu?
Inteligencja jest potrzebna do odniesienia sukcesu w każdej dziedzinie życia i dyscyplinie sportu. Dlatego, że trzeba wyciągać wnioski z tego, co się robi oraz analizować każdą przegraną. Ja na ringu bokserskim przegrałem osiem razy, ale nigdy nie z tego samego powodu. Popełniałem błędy – jak każdy i musiałem za nie zapłacić porażkami. Prawda też jest taka, że ja zacząłem trenować bardzo późno i szanse na sukces miałem bardzo małe. Stoczyłem zaledwie trzy bokserskie walki na amatorstwie. Tytuł mistrza Europy, to było maksimum co mogłem zdobyć i to mi się udało.
I to wszystko udało ci się osiągnąć ucząc się początkowo sztuk walki z gazet. Dzisiaj to brzmi nieprawdopodobnie…
No tak (śmiech). Dzisiaj realia są zupełnie inne i jeśli ktoś chce trenować sztuki walki, to ma do tego doskonałe warunki. W każdej, nawet najmniejszej miejscowości można znaleźć miejsce do uczenia się konkretnej dyscypliny. Ja będąc w II klasie Liceum Ogólnokształcącego zobaczyłem film „Wejście Smoka” i od razu chciałem trenować kick – boxing. Mieszkając w Bystrzycy Kłodzkiej, która jest małym 10 – tysięcznym miasteczkiem nie miałem możliwości, żeby uprawiać sporty walki. Pamiętam też, że byłem przeraźliwie chudy i jak prowadziłem zeszyt ze swoimi parametrami, to miałem 1 metr i 86 centymetrów wzrostu i ważyłem 62 kilogramy. Siłownie zorganizowałem sobie w piwnicy, a ciężarki odlewałem z betonu. To były zupełnie inne realia. Dopiero potem razem z przyjacielem założyliśmy siłownie i kupiliśmy trochę profesjonalnego sprzętu. Myślę, że dzisiejsza młodzież w ogóle nie potrafi sobie tego wyobrazić. To była po prostu inna rzeczywistość.
Ostatnio rozmawiałem z Łukaszem Jurkowskim i poruszaliśmy temat tego, że ludzie nie mają wyobraźni i oceniają konkretną osobę tylko po tym, co posiada w czasie teraźniejszym. Nikt nie zastanawia się, co dany człowiek musiał zrobić, żeby osiągnąć tą pozycję, jaką ma teraz. Dlaczego ludzie lubią atakować siebie nawzajem?
Ludzie lubią się atakować i zawsze lubili. Nie ma co się tym przejmować za bardzo, choć internet zmienił rzeczywistość o tyle, że jest łatwiej się czepiać będąc anonimowym. Życie jest dzisiaj dużo łatwiejsze niż dawniej, a tym samym ludzie szukają łatwiejszych rozwiązań i są dużo mniej chętni do tego, aby się poświęcić. Klikając w klawiaturę komputera człowiek jest niepokonany i życie jest prostsze.

przemyslaw-saleta-w-samo-poludnie-laczy-nas-pasja

Ciebie strasznie hejtowali po wyborach prezydenckich. Czy ta fala nienawiści w internecie przeniosła się w jakiś sposób na realne życie?
W realnym życiu nigdy nie spotkałem się z hejtem, a jak już, to tylko ze słowami wsparcia. Tak właśnie wygląda rzeczywistość. Takich internetowych bohaterów wyzywających mnie na pojedynki (oczywiście z anonimowego konta) w okresie zmiany władzy w Polsce było dużo.
Boks, jako dyscyplina sportu na całym świecie przeżywa teraz kryzys?
Trochę tak i widać to też w Polsce. Ma na to wpływ kilka czynników. Po pierwsze – brak super gwiazd. Po drugie – MMA. Powstała ta dyscyplina i rozwija się bardzo szybko i przemawia do dużej ilości kibiców. Jako ostatni czynnik, to postawiłbym mniejsze pieniądze, jakie obecnie można zarobić na boksie. W Polsce złote czasy były w latach 96 – 99, kiedy dwie platformy cyfrowe: Wizja i Canal + rywalizowały ze sobą i płaciły bardzo przyzwoite pieniądze. Wiadomo, że telewizja to jest biznes i chcą płacić jak najmniej, a sport na wysokim poziomie kosztuje bardzo dużo.
Sam jesteś aktywny na facebooku czy instagramie. Nie uważasz, że w polskim boksie, poza kilkoma wyjątkami, jest słaba świadomość funkcjonowania w mediach społecznościowych przez zawodników?
To wynika z tego, że boks jest jedną z najstarszych dyscyplin sportu i przy tym bardzo konserwatywnych. Dzięki temu, to da sobie radę i przetrwa. Nie potrafię sobie wyobrazić, żeby tej dyscypliny zabrakło na Igrzyskach Olimpijskich, pomimo licznych skandali – głównie sędziowskich. Jeszcze jest taki moment, że ludzie boksu czują, że nie muszą ulegać trendom. Wiadomo, że MMA jest sportem zupełnie innej generacji ludzi, otwartej na media społecznościowe. Zupełnie inaczej też funkcjonuje UFC, które sporo bazuje na twitterze i facebooku. Dana White, co chwilę zamieszcza jakieś wpisy, podtrzymując cały czas zainteresowanie mediów i kibiców. W MMA jest zupełnie inna mentalność.
Jesteś zdziwiony tym, jak sukces sportowy zaszkodził Tysonowi Fury?
Tak zupełnie szczerze, to myślę, że Tyson Fury nie do końca ma wszystko po kolei w głowie (śmiech). Działało to też na jego korzyść. Wyszedł przecież do Władimira Kliczki i walczył kompletnie bez stresu. Ukrainiec zgłupiał, spiął się podczas pojedynku i nie wiedział, co z tym zrobić. Potem jednak to „szaleństwo” odwróciło się przeciwko Brytyjczykowi.

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem