Valuebet to inaczej wartościowy zakład. Pojęcie to odnosi się do zakładów, w których możemy ocenić kurs bukmacherski jako wysoki w stosunku do prawdopodobieństwa, że typowany przez nas wynik rzeczywiście będzie miał miejsce. Podstawą obstawiania valuebetów jest obiektywność i umiejętność rzetelnego szacowania prawdopodobieństwa. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie jest valuebet oraz w jaki sposób

Valuebet to inaczej wartościowy zakład. Pojęcie to odnosi się do zakładów, w których możemy ocenić kurs bukmacherski jako wysoki w stosunku do prawdopodobieństwa, że typowany przez nas wynik rzeczywiście będzie miał miejsce. Podstawą obstawiania valuebetów jest obiektywność i umiejętność rzetelnego szacowania prawdopodobieństwa. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie jest valuebet oraz w jaki sposób go rozpoznać.

Valuebet czyli wartościowy zakład

Valuebet jest zakładem opłacalnym z perspektywy gracza. Kurs przypisany do typowanego wyniku jest dostatecznie wysoki w stosunku do prawdopodobieństwa, że dane wydarzenie skończy się po naszej myśli. Cała sztuczka polega właśnie na umiejętności rzetelnego oszacowania prawdopodobieństwa. W tym celu można zastosować precyzyjną analizę przedmeczową, o której jeszcze powiemy. Valuebet jest również podstawą wielu strategii bukmacherskich – doświadczeni gracze wiedzą, w jaki sposób można rozpoznać takie zakłady i potrafią wykorzystać wysokie kursy do budowania dodatniego Yielda.

Równocześnie, umiejętność rozpoznawania valuebeta pozwala również odrzucić zakłady, które są nieopłacalne, to znaczy, ich kurs jest zdecydowanie za niski względem prawdopodobieństwa. A takich zakładów wbrew pozorom jest całkiem sporo. Bukmacherzy znają oczekiwania graczy i często pokazują to na kultowych wydarzeniach sportowych. Być może czasem kurs na jedną z drużyn wydaje Ci się zdecydowanie za niski. Być może większość graczy obstawia taki właśnie wynik, o czym doskonale wie bukmacher, który ustawia kursy w taki sposób, aby faworyzowały one jedną ze stron. Warto zatem poznać podstawy strategii bazującej na valuebetach.

Jak powstają kursy bukmacherskie w zakładach bukmacherskich?

W ofercie legalnych bukmacherów każdego dnia znajdziemy kilka tysięcy wydarzeń sportowych i kilkadziesiąt tysięcy rozmaitych zakładów. Ręczne przypisywanie kursu do każdego z tych zdarzeń jest oczywiście niemożliwe. Wymagałoby to sztabu ludzi. W firmach bukmacherskich pracują jednak analitycy, którzy mają wpływ na ustalanie kursu. Większość kursów powstaje jednak automatycznie na podstawie specjalistycznych algorytmów, które na podstawie statystyk i wyników szacują prawdopodobieństwo wyniku i na tej podstawie przypisują mu określony kurs.

Jaka jest rola analityków? Analitycy bardzo często pracują przy najpopularniejszych wydarzeniach sportowych i starają się ustawić kursy w taki sposób, aby zmaksymalizować zysk bukmachera. Analitycy mają również wgląd w to, jak typują gracze. Jeśli jakiś zakład po wyższym kursie jest obstawiany częściej, analityk stara się poznać przyczynę i dostosować kursy. Kursy zmieniają się również automatycznie – jeśli dany zakład jest często obstawiany, kurs automatycznie maleje. Co więcej, analitycy śledzą również typy bukmacherskie oraz doniesienia o ewentualnych surebetach. To bardzo odpowiedzialna praca, od której zależą wyniki finansowe bukmachera.

W jaki sposób można ocenić czy zakład jest opłacalny wśród zakładów bukmacherskich?

Istnieje prosty wzór matematyczny, który pozwala ocenić, czy zakład rzeczywiście jest valuebetem. Potrzebujemy jedynie dwóch wartości: kursu bukmacherskiego oraz prawdopodobieństwa wystąpienia konkretnego wyniku. Prawdopodobieństwo w formie procentowej zmieniamy na formę liczbową, np. 1% to 0.01, 50% to 0.50, 76% to 0,76 i tak dalej. Teraz stosujemy wzór:

Wartość zakładu = kurs bukmacherski x prawdopodobieństwo wartościowych zakładów

Jeśli uzyskany wynik jest wyższy od 1, wówczas jest to valuebet. Jeśli uzyskamy wartość ok. 0,9 wówczas możemy warunkowo zastanowić się nad obstawieniem takiego zakładu. Przy niższych wartościach mamy pewność, że taki zakład jest po prostu nieopłacalny. Weźmy chociażby mecz tenisowy: Alexander Zverev przeciwko Daniłowi Miedwiediewowi. Kursy na to spotkanie wynosiły: 2,50 na Zvereva i 1,60 na Miedwiediewa. Analiza wykazała jednak doskonałą dyspozycję Niemca i tendencję zniżkową w przypadku Rosjanina. Na podstawie analizy przydzielamy 55% na zwycięstwo Zvereva i 45% na zwycięstwo Miedwiediewa. Obliczenia wyglądają następująco:

⦁ Zwycięstwo Zvereva = 2,50 x 0,55 = 1,37 – jest to valuebet,

⦁ Zwycięstwo Miedwiediewa = 1,60 x 0,45 = 0,72 – jest to zakład nieopłacalny.

Do takiego meczu doszło rzeczywiście w turnieju ATP Finals wieńczącego sezon 2021. Górą w tym spotkaniu okazał się rzeczywiście Zverev, który pokonał Miedwiediewa 2-0 w setach. Oczywiście jest to nieco podkoloryzowany przykład, który ma zademonstrować, jak działa valuebet. Gdy w finale turnieju mierzy się dwóch tak utalentowanych tenisistów, ciężko o obiektywna ocenę sytuacji.

Jak wykonać prawidłową analizę przedmeczową?

Aby rozpoznać valuebet, musimy najpierw ocenić prawdopodobieństwo i jest to tak naprawdę jedyna trudność w tej strategii. Ciężko jest bowiem obiektywnie ocenić wszystkie czynniki, aby uzyskać realne prawdopodobieństwo z tolerancją kilku procent w jedną lub drugą stronę. Jak doskonale wiemy, nawet specjalistyczne programy stosowane przez bukmacherów bywają zawodne. Musimy zatem pogodzić się z faktem, że czasami nasze obliczenia nie będą do końca zbieżne z prawdą. Aby jak najdokładniej obliczyć prawdopodobieństwo, warto wykonać analizę przedmeczową. Jakie czynniki powinniśmy wziąć pod uwagę przy analizowaniu szans na zwycięstwo?

Czynniki charakterystyczne dla dyscypliny

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o czynnikach charakterystycznych dla danej dyscypliny. W przypadku wspomnianego już tenisa, takim czynnikiem jest nawierzchnia: niektórzy tenisiści preferują grę na twardych kortach, podczas gdy inni spisują się lepiej na nawierzchni ziemnej lub trawie. W sportach drużynowych duże znaczenie ma natomiast rola gospodarza i gościa. Doping kibiców często ma ogromny wpływ na wyniki spotkania. W wielu dyscyplinach musimy także uwzględnić czynnik zmęczenia i eksploatacji. Jeśli dany zawodnik dotarł do finału w poprzednim turnieju, a dwa dni później gra kolejny mecz, jego dyspozycja może być gorsza od zawodnika, który miał czas na odpoczynek.

Wyniki i statystyki w ostatnich spotkaniach

Niezależnie od dyscypliny, nieodzownym czynnikiem analizy przedmeczowej są oczywiście wyniki oraz statystyki z ostatnich spotkań. W sieci można znaleźć serwisy posiadające obszerną bazę danych, a co więcej, na podstawie tych danych można obliczyć prawdopodobieństwo jakiegoś zdarzenia. To spore wsparcie w momencie szukania valuebetów. Wyniki osiągane w ostatnich meczach pozwalają nam ocenić bieżącą formę zawodnika lub drużyny. Jeśli jeden zespół ma na koncie cztery zwycięstwa i jedną porażkę, a drugi trzy porażki, remis i zwycięstwo, z pewnością dwa razy zastanowimy się przed typowaniem zwycięstwa drugiej drużyny, nawet jeśli jest ona faworytem.

W trakcie analizy meczowej można analizować także bardziej szczegółowe statystyki. Valuebet może być zakładem np. na liczbę bramek w danym spotkaniu. W takiej sytuacji musimy oczywiście ocenić, jak wiele bramek strzelały obie drużyny w ostatnich spotkaniach. Na podstawie średniej możemy oszacować, czy nasz zakład under/over ma szanse na pozytywne rozstrzygniecie. Z kolei w sportach walki duża liczba nokautów po stronie jednego z zawodnika nakieruje nas na to, aby obstawić zakład na zakończenie walki przed czasem.

Bilans spotkań bezpośrednich

W wielu dyscyplinach zawodnicy i drużyny spotykają się ze sobą regularnie. Weźmy chociażby tenis, snooker czy rozgrywki krajowe w piłce nożnej, gdzie dwie drużyny w jednym sezonie mogą spotkać się nawet czterokrotnie biorąc pod uwagę puchary. Bilans spotkań bezpośrednich (H2H) pozwala nam sprawdzić, jak dotychczas wypadały konfrontację dwóch drużyn lub zawodników. Czynnik ten nie zawsze jest jednak miarodajny. Jeszcze raz wróćmy do meczu Zvereva z Miedwiediewem. Przed ich ostatnim spotkaniem, Miedwiediew pięć razy z rzędu okazywał się zawodnikiem lepszym, a po raz ostatni w fazie grupowej tego samego turnieju. W wielu przypadkach bilans H2H przynosi nam jednak wiele istotnych informacji z perspektywy analizy przedmeczowej.

Przegląd prasy i doniesienia medialne

Zakłady bukmacherskie warto obstawiać tuż przed meczem, gdy dysponujemy już pełną pulą informacji. Weźmy chociażby piłkę nożną i ustalanie składów. Być może dopiero na godzinę przed meczem pojawi się informacja, że w meczu nie zagra dwóch kluczowych zawodników, ponieważ trener zdecydował się dać im odpocząć. To może diametralnie zmienić kursy, co oczywiście oznacza, że nasza poprzednia analiza staje się bezużyteczna. Jeśli zależy CI na tym, aby za każdym razem obstawiać valuebet, obstawiaj zakłady w obrębie dyscypliny lub rozgrywek, którymi się interesujesz i które śledzisz na bieżąco. Wówczas znasz doniesienia medialne, co znacznie ułatwi podjęcie decyzji.

Typy bukmacherskie innych graczy

Swoje autorskie analizy możemy poprzeć również typami bukmacherskimi, które są dostępne na forach, kanałach social media, a także w licznych programach publicystycznych. Ciekawym miejscem są również ligi typerskie, w których możemy sprawdzić statystyki poszczególnych graczy. Pamiętajmy, że kluczowym czynnikiem jest skuteczność trafień, ale yield, czyli stosunek wygranych do sumy stawek przeznaczonych na zakłady bukmacherskie. Dobrzy gracze bazują przede wszystkim na swoich odczuciach i analizach, niemniej jednak, typy bukmacherskie pozwalają nam ocenić, czy rzeczywiście jesteśmy obiektywni w swoich analizach. Legalni bukmacherzy dają nam wiele ciekawych promocji, z których to możemy skorzystać w odpowiednim momencie, rejestrując u nich swoje konto gracza.

Każdy gracz zakładów bukmacherskich musi wiedzieć, że zawieranie zakładów wzajemnych wymaga odpowiedniej analizy meczów. Podczas tego możemy skorzystać z porównywarki kursów p k. Legalni bukmacherzy oferują nam wiele promocji, które dają nam przewagę nad bukmacherem w zakresie zakładów wzajemnych. Jednak aby podejść do gry odpowiednio, musimy skorzystać ze szczegółowej analizy bukmacherskiej. Zawsze możemy grać na niskich kursach na pojedynczy zakład, co zwiększa prawdopodobieństwo zdarzenia i daje przewagę. Patrzmy też na bezpośrednie spotkania, a także wartości danego zakładu. Czytajmy także wiele ciekawych informacji. Przykładem może być kurs bukmachera. Korzystajmy też z bukmacherów, którzy mają zezwolenie ministra finansów do oferowania gier w Polsce.

W zakładach bukmacherskich chodzi o to, aby dobrze podejmować wszelkie decyzje i zawrzeć wartościowy zakład. Jak odnaleźć się wśród wartościowych zakładów? Nie jest to oczywiście proste, jednak w zakładach bukmacherskich przy dobrej analizie zawsze znajdziemy coś odpowiedniego dla siebie. Wartościowy zakład natomiast będzie idealny do tego, aby znaleźć sobie odpowiednią drogę do zwycięstwa.

Gdzie najlepiej sprawdzają się valuebety?

W praktyce, taktykę valuebet możemy stosować do dowolnych zakładów bukmacherskich. Jednakże najlepsze wyniki można osiągnąć w przypadku dyscyplin oferujących nam zakłady dwutorowe bez opcji remisu, a zatem: tenis, siatkówka, koszykówka, snooker, rzutki czy też dyscypliny esportowe. Nieco trudniej wypadają tutaj zakłady 1×2, z którymi spotkamy się przy piłce nożnej. Aby obiektywnie ocenić prawdopodobieństwo, musimy je rozdzielić na trzy scenariusze.

Jeszcze trudniej jest w przypadku sportów indywidualnych, takich jak wyścigi, skoki narciarskie czy lekkoatletyka, gdzie do rywalizacji przystępuje wielu zawodników. Oczywiście w takich dyscyplinach również możemy zastosować analizę przedmeczową, aby odkryć ewentualny valuebet, aczkolwiek szacowanie prawdopodobieństwa przypisanego do jednego typu, bez uwzględniania pozostałych wariantów jest dużo trudniejsze, przez co ciężko jest uzyskać w pełni obiektywny wynik.

Jak uczynić zakład bardziej opłacalnym?

Duże znaczenie w kontekście opłacalnych zakładów bukmacherskich mają oczywiście kursy bukmacherskie. Im wyższy kurs, tym wyższa ewentualna wygrana. Dlatego też, przed obstawianiem zakładu zawsze warto sprawdzić i porównywać kursy u kilku bukmacherów. Wybierając wyższy kurs automatycznie sprawiasz, że Twój valuebet stanie się jeszcze bardziej wartościowy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać konto bukmacherskie w kilku serwisach. Wielu doświadczonych typerów decyduje się na takie rozwiązanie, aby zawsze móc skorzystać z optymalnych kursów. Teraz jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę, że niektórzy bukmacherzy każdego dnia oddają do dyspozycji klientów wybrane wydarzenia sportowe z wyższym kursem.

Dołóżmy do tego liczne promocje bukmacherskie, na które każdego dnia można liczyć u legalnych bukmacherów. Freebety oferujące graczom dodatkowe środki, cashback z możliwością odzyskania stawki w przypadku przegranej czy też zakłady bez podatku, w których stawka na kuponie nie jest uszczuplana przez 12-procentowy podatek od stawki. Ciekawe promocje bukmacherskie to kolejny sposób, który może uczynić valuebet jeszcze bardziej opłacalnym zakładem.

Na jakie pułapki muszą uważać gracze?

Problemem jest oczywiście rzetelna analiza, która pozwoliłaby na obiektywne ocenienie szans na wystąpienie konkretnego wyniku. Bardzo często wpadamy w pułapkę psychologiczną, która polega na tym, że wydarzenia, których oczekujemy, traktujemy jako bardziej prawdopodobne. Na przykład zawsze lepiej oceniamy szanse drużyny, której szczerze kibicujemy. Dlatego też, obstawiając valuebety warto pozostać w obrębie drużyn i zawodników dla nas neutralnych. W ten sposób łatwiej jest uniknąć pomyłki polegającej na błędzie poznawczym.

Gracze powinni również bardzo uważnie analizować kursy bukmacherskie udostępniane przez bukmacherów. Należy pamiętać, że bukmacherzy znają skuteczne sposoby na ukazanie zakładów w nieco innym świetle, aby zachęcić większą liczbę graczy do obstawiania zakładu, którego kurs jest niewspółmiernie niski do prawdopodobieństwa. Dlatego też zawsze warto porównywać kursy i zestawiać je z analizami i typami ze strony innych graczy. Jeśli natkniemy się na inne głosy, które potwierdzają nasze wnioski, wówczas można śmiało stawiać przeciwko faworytowi. Dobry valuebet to wynik chłodnej i kompletnej analizy przedmeczowej oraz odpowiedniego zestawienia kursów.

Gdzie możesz obstawiać valuebety?

Zakłady bukmacherskie w Polsce można obstawiać wyłącznie o bukmacherów dysponujących licencją Ministra Finansów. Obecnie, taką licencją może pochwalić się kilkunastu bukmacherów. W serwisie ŁączyNasPasja znajdziesz ranking legalnych bukmacherów, w którym bierzemy pod uwagę wyłącznie licencjonowane serwisy. W rankingu poruszamy wiele kwestii związanych z ofertą promocyjną, a także wysokością kursów, co może być bardzo pomocne dla graczy, którzy pragną obstawiać valuebety. Lista legalnych bukmacherów stale się poszerza, a to nakręca konkurencję, dzięki czemu gracze mogą liczyć na coraz to lepsze warunki do obstawiania zakładów.

Jak już mówiliśmy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby posiadać konto u kilku bukmacherów. Na takie rozwiązanie decyduje się wielu graczy, którzy pragną mieć większą swobodę w dobieraniu kursów bukmacherskich, a także promocji, które mogą uczynić valuebet jeszcze bardziej opłacalnym zakładem. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę fakt, że wielu bukmacherów posiada w swojej ofercie promocje polegające na podnoszeniu kursów bukmacherskich na popularne wydarzenia sportowe. Zyskując większy kurs lub możliwość postawienia zakładu bez 12% podatku odstawki automatycznie sprawiasz, że realna wartość zakładu rośnie.

Valuebet czy zakłady na intuicję?

Szukanie valuebetów to dosyć analityczne podejście do zakładów bukmacherskich. W ten sposób gracze pragną zmaksymalizować swoje szanse na zanotowanie wygranej. W praktyce jednak, nawet najlepsze analizy nie dają nam stuprocentowej gwarancji, ponieważ w świecie sportu zawsze zdarzały się, zdarzają i będą zdarzać się wielkie sensacje, których nikt nie przewidzi. To nieodzowna część zakładów bukmacherskich.

Jeśli jednak zależy Ci przede wszystkim na większych emocjach, które zakłady niewątpliwie mogą zapewnić fanom sportu, wówczas analityczne podejście nie jest konieczne. Równie dobrze możesz obstawiać zakłady na intuicję lub zgodnie ze swoimi sympatiami. Wiemy bowiem, że wykonywanie analizy przedmeczowej zajmuje naprawdę sporo czasu i nie wszyscy gracze mogą sobie pozwolić na takie obstawianie zakładów bukmacherskich.

Jak obstawić valuebet krok po kroku?

Czas na podsumowanie. Wiesz już, co oznacza określenie valuebet, a także, dlaczego obstawianie takich zakładów może znacząco poprawić Twoje statystyki typera. W jaki sposób możesz obstawić valuebet krok po kroku? W pierwszej kolejności wybierz interesujące Cię wydarzenie sportowe. Jeśli już na pierwszy rzut oka kursy wydają się interesujące, przejdź do analizy przedmeczowej i postaraj się obiektywnie ocenić prawdopodobieństwo typowanego wyniku. Następnie wykorzystaj wzór: kurs x prawdopodobieństwo, aby sprawdzić realną wartość zakładu. Za valuebet uważamy zakłady, przy których wynik jest wyższy niż 1. Koniecznie sprawdź również kursy bukmacherskie u kilku bukmacherów oraz dostępne promocje, aby postawić valuebet na najlepszych warunkach.

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem