UFC Fight Night 106: Mauricio Rua vs. Gian Villante

Dziś zajmiemy się walką legendy PRIDE i UFC, Mauricio „Shogunem” Ruą, który na UFC w Brazylii podejmować będzie Giana Villante. Kto wyjdzie zwycięsko z tej konfrontacji z drugiej walki wieczoru UFC Fight Night 106? Najlepsi bukmacherzy 1 Duża ilość bonusówAplikacja mobilnaNowoczesny wygląd serwisuStale rozwijana oferta na sporty motoroweTypuj 2 Szeroka oferta na bonusyFunkcja Cash-OutWysokie kursy

Dziś zajmiemy się walką legendy PRIDE i UFC, Mauricio „Shogunem” Ruą, który na UFC w Brazylii podejmować będzie Giana Villante. Kto wyjdzie zwycięsko z tej konfrontacji z drugiej walki wieczoru UFC Fight Night 106?

Najlepsi bukmacherzy

1
 • Duża ilość bonusów
 • Aplikacja mobilna
 • Nowoczesny wygląd serwisu
 • Stale rozwijana oferta na sporty motorowe
2
 • Szeroka oferta na bonusy
 • Funkcja Cash-Out
 • Wysokie kursy na tle konkurencji
 • Zbyt spokojny design
3
 • Nawet 600 PLN w bonusie powitalnym
 • Skromna i elegancka szata graficzna
 • Prosty, czytelny interfejs użytkownika
 • Mała oferta zakładów
 • Kursy nie zawsze są zadowalające

„Shogun” Rua to przede wszystkim stójkowicz. Najbardziej znany jest z brutalnych 'stompów’ i 'soccer kicków’, którymi w PRIDE zasypywał rywali. Po przejściu do UFC dał dwie niesamowite walki z Lyoto Machidą, w pierwszej został oszukany przez sędziów, ale w natychmiastowym rewanżu nie pozostawił już złudzeń i znokautował Machidę, odbierając mu pas wagi półciężkiej. Na jego nieszczęście w obronie zmierzył się z Jonem Jonesem, który dzisiaj uważany jest za jednego z najlepszych zawodników bez podziału na kategorie wagowe. Pas zmienił wówczas właściciela, a Rua nigdy już od tamtej porażki nie odzyskując rezonu – owszem, nokautował i wygrywał, ale to już nie było to samo. Od czasu porażki z Jonesem, zaczął walczyć w kratkę, a klasa rywali jakich pokonywał, nie należała do najlepszej. Wygrane nad Forrestem Griffinem, Brandonem Verą czy Jamesem The Huną nie robią wrażenia. Za to porażki z Ovincem Saint Preuxem czy Danem Hendersonem nie nastrajały pozytywnie na przyszłość „Shoguna” w UFC. Brazylijczyk zdołał jednak w dwóch ostatnich walkach zdobyć dwa zwycięstwa (co nie zdarzyło mu się od 2009 roku) i tym samym znowu zaczął się liczyć i być na ustach fanów. Choć trzeba jasno zaznaczyć, że walka z 40-letnim Antonio Rogerio Nogueirą nie może być wyznacznikiem niczego, a niejednogłośna decyzja z Coreyem Andersonem przez wielu uważana jest za kontrowersyjną.

Mauricio zawsze polegał na swoich nogach. Kopnięcia ma bardzo mocne, zarówno z zakrocznej, jak i wykrocznej nogi. Okopywał tak samo skutecznie uda, korpusy, jak i głowy rywali z którymi miał okazję toczyć boje.

Choć może z wiekiem coraz rzadziej kopie wysoko, tak „middle kicki” w dalszym ciągu kopie takie, że hałas obijanych żeber słychać doskonale. Boks w wykonaniu Ruy to zamachowe ciosy oraz krótkie sierpy i podbródkowe. Operuje też łokciami. Jest to typowy tajski bokser i przez całą karierę jego styl nieznacznie się tylko zmienił. Adaptował się do rywali, do rozwoju dyscypliny, ale główny trzon techniczny u „Shoguna” pozostał mniej więcej taki sam od czasów PRIDE. To co można zauważyć nieco łatwiej od innych elementów, to że jego szczęka już nie jest taka jak dawniej. Młodszy z braci Nogueira był bliski skończenia, Saint Preux znokautował, a sukcesy w stójce miał nawet zapaśnik Corey Anderson.


Grappling u „Shoguna” również stoi na wysokim poziomie. Potrafi poddać i ma spore umiejętności parterowe, ale jego główną bronią jest stójka i jej się trzyma przez większość czasu. Również zapasy są w porządku. Innych stójkowiczów obala gdy jest w tarapatach, ale ofensywnie do bardziej ogarniętych zapaśniczo zawodników, raczej nie ma startu. Defensywne zapasy ma w porządku i umie się bronić przed przewróceniem. Choć Corey zdołał go obalić cztery razy (na osiem), to warto przypomnieć, że nasz inny stójkowicz, Jan Błachowicz, nie potrafił obronić żadnego i nie umiał nawet wstać spod Coreya.

Widać jak na dłoni, że „Shogun” nadal ma swoje umiejętności, ale lata wojen odcisnęły na nim swoje piętno i jest już cieniem samego siebie. W dalszym ciągu jest jednak bardzo niebezpieczny i ma na tyle siły by znokautować każdego zarówno z ręki, jak i nogi. Stracił na szybkości, dynamice i 'timingu’, ale w dalszym ciągu jest jednym z najlepszych uderzaczy, jacy kiedykolwiek weszli do oktagonu.

Co ciekawe Gian również jest stójkowiczem i raczej na pewno zbliżający bój będzie toczył się na nogach. Pytanie pozostaje więc jedno: który z walczących zdoła znokautować przeciwnika? Głównym i decydującym czynnikiem może tu być defensywa. Villante bardzo dużo zbiera na twarz. Wręcz za dużo. W walce z chaotycznym Saparbekiem Safarovem, jego głowa co chwilę była obijana (zwłaszcza w końcowych minutach pierwszej rundy). Nie wróży to najlepiej w starciu z Ruą. Gdyby to „Shogun” zadawał ciosy jakie Saparbek zadał Gianowi, to Villante mógłby do drugiej odsłony pojedynku już nie wyjść. Trzeba mieć na uwadze, że szczęka Mauricio również nie należy teraz do najtwardszych i jego też jest łatwo „wytrącić z równowagi” ciosem na żuchwę.

Kto wyjdzie zwycięsko? Mimo wszystko obstawiałbym tu „Shoguna”. Bardziej techniczna stójka i słaba defensywa Villante (jeszcze słabsza niż u Ruy) mogą tu mieć decydujące znaczenie. Nie bez powodu na Brazylijczyka kursy u bukmacherów wahają się od 1.70 do 1.75 a na jego rywala w okolicach 2.20. Jednak tak wysokie kursy świadczą dobitnie jak bardzo wysokiego ryzyka jest to spotkanie, w sensie: ani faworyt nie jest mocnym faworytem, ani underdog mocnym underdogiem. Zapewne im bliżej będzie spotkania, tym kursy będą się bardziej wyrównywać. Liczę jednak, że Mauricio nadal stać jest jeszcze na pokonywanie takich rywali jak Villante i choć nie wróci już na tron dywizji, to pokaże dlaczego był mistrzem UFC i zwycięzcą Grand Prix wagi średniej PRIDE.

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem