Typy tenis – jak obstawiać tę dyscyplinę sportu?

29.11.2021
Tenis należy do grona najpopularniejszych, a zarazem najchętniej obstawianych dyscyplin sportu. Typerów przekonuje przede wszystkim to, że są to zakłady dwudrogowe, które nie mogą zakończyć się remisem. Kolejnym plusem jest ogólna dostępność do transmisji ciekawych turniejów oraz ogromna ilość materiałów, na podstawie których można obstawiać typy tenis. W tym artykule sprawdzimy, na co należy zwrócić

Tenis należy do grona najpopularniejszych, a zarazem najchętniej obstawianych dyscyplin sportu. Typerów przekonuje przede wszystkim to, że są to zakłady dwudrogowe, które nie mogą zakończyć się remisem. Kolejnym plusem jest ogólna dostępność do transmisji ciekawych turniejów oraz ogromna ilość materiałów, na podstawie których można obstawiać typy tenis. W tym artykule sprawdzimy, na co należy zwrócić uwagę oraz jakie zakłady na tenisa można obstawiać.

Szacuje się, że tenis bardziej lub mniej regularnie ogląda przynajmniej 850 milionów ludzi z całego świata, co sprawia, że dyscyplina plasuje się w dziesiątce najbardziej globalnych i popularnych sportów. Stosunkowo proste zasady, duża widowiskowość, a także swobodny dostęp do transmisji – to tylko niektóre z atutów, które sprawiają, że tenis zajmuje tak wysoką pozycję wśród najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Obstawiając swoje typy na tenis warto jednak pamiętać o kilku kluczowych kwestiach charakterystycznych dla tej dyscypliny sportu. Choć zakłady na tenis są postrzegane jako jedne z łatwiejszych, to budowanie na nich satysfakcjonujących wyników wcale nie jest proste.

Najważniejsze informacje na temat tenisa

Tenis, który znamy dzisiaj rozwijał się od połowy XIX wieku. Wcześniej popularne były gry związane z odbijaniem piłki ręką. W 1877 roku narodził się Wimbledon, czyli pierwszy z turniejów wielkoszlemowych, postrzegany za najbardziej prestiżowy także dzisiaj. Aby skuteczniej obstawiać typy, musimy oczywiście znać podstawowe zasady gry. Gra składa się z gemów i setów. W każdym gemie zmienia się serwujący zawodnik, który przy swoim serwisie ma przewagę. Aby wygrać gema, należy zgromadzić przynajmniej cztery punkty: 15 – 30 – 40 – gem. Wynik 40-40 to równowaga. Od tego stanu trzeba wygrać dwa punkty z rzędu, a zatem: równowaga – przewaga – gem. Każdy set toczy się do sześciu wygranych gemów, ale gra musi się zakończyć przynajmniej dwoma gemami przewagi. Możliwy jest wynik 6-4, 7-5 lub 7-6. Przy wyniku 6-6 rozgrywany jest tie-break do siedmiu punktów, także z zasadą przewagi dwóch punktów na koniec gry.

W większości turniejów gra się do dwóch wygranych setów. Wyjątkiem są wielkoszlemowe turnieje w wykonaniu mężczyzn, kiedy to mecz gra się do trzech wygranych setów. Jeśli chodzi o różnice między tenisem mężczyzn i kobiet, duże znaczenie ma serwis. Przełamanie (wygranie gema przy serwisie rywala) jest dużo trudniejsze w tenisie mężczyzn, gdy piłki serwowane są z prędkością nawet ponad 200 km/h. W przypadku tenisa kobiet przełamania zdarzają się częściej. Poza grą pojedynczą mamy także debel oraz mikst (kort jest wtedy poszerzony o korytarze deblowe, które nie biorą udziału w grze pojedynczej). W meczu co siedem gemów wymienia się piłki. Duże znaczenie w tenisie ma także nawierzchnia. Wyróżniamy korty ziemne, trawiaste oraz twarde.

Jakie turnieje tenisowe warto obstawiać?

Tenis typy w zakładach bukmacherskich pojawiają się ze szczególną częstotliwością przy okazji najbardziej prestiżowych turniejów wielkoszlemowych. Podobnie jak piłka nożna, tenis ziemny i nie tylko, ma swoje sezony dla rozgrywek głównych. Pewne typy bukmacherskie dają nam w zakładach sportowych przewagę. Natomiast legalni bukmacherzy dają nam miejsce do gry, w których uczestnictwo jest w pełni legalne. W tenisie ziemnym, jak w każdej dyscyplinie sportowej, znajdziemy także typy ekspertów czy miejsca takie jak liga typerów. Określone w nich pule nagród są zachęcające do wspólnej zabawy. W trakcie sezonu mamy cztery takie turnieje: Australian Open w drugiej połowie stycznia, Roland Garros w pierwszej połowie czerwca, Wimbledon na przełomie czerwca i lipca oraz US Open w pierwszej połowie września. Jeśli chcesz obstawiać typy bukmacherskie , pamiętaj, że najbardziej prestiżowe rozgrywki mężczyzn są rozgrywane w ramach cyklu ATP, natomiast rozgrywki kobiet to cykl WTA. Poza turniejami wielkoszlemowymi, bardzo ważne są również turnieje ATP i WTA rangi 1000, w trakcie których zawodnicy walczą o najwięcej punktów rankingowych. Ośmiu najlepszych zawodników i zawodniczek sezonu bierze udział w wieńczącym sezon turnieju ATP Finals i WTA Finals. Typy tenis można wykorzystać również przy okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Typowanie tenisa – na co należy zwrócić uwagę?

Profesjonalny typy na tenisa bazują na kompletnych analizach przedmeczowych. Chcesz poprawić swoje wyniki w obstawianiu tej dyscypliny sportu? W takim razie na pewno zastanawiasz się, jakie czynniki biorą pod uwagę doświadczeni typerzy. Mamy tu całkiem sporo składowych, które mogą mieć wpływ na wynik spotkania. Na pewno należy uwzględnić nawierzchnię kortu i warunki atmosferyczne, warunki fizyczne zawodników, ich ostatnią dyspozycję, a także H2H. Poniżej prezentujemy kryteria, które warto wziąć pod uwagę tworząc własne typy bukmacherskie .

Ostatnie wyniki wybranych zawodników

W pierwszej kolejności zależy nam oczywiście na sprawdzeniu ostatniej formy zawodników lub zawodniczek biorących udział w typowanym przez nas meczu. Warto sprawdzić bilans ostatnich 10 spotkań, a w szerszej perspektywie rywali, z którymi przegrywał nasz faworyt. Porażki w świecie tenisa to rzecz całkowicie naturalna, w końcu w turnieju bierze udział ponad 100 zawodników, a tylko jeden z nich zwycięży turniej bez porażki. Warto jednak sprawdzić, czy porażki w ostatnim czasie były odniesione z rywalami wyżej notowanymi w rankingu, czy też z teoretycznie słabszymi przeciwnikami.

Bilans pojedynków bezpośrednich (zakłady bukmacherskie)

Obstawiając typy bukmacherskie zawsze należy sprawdzić bilans bezpośrednich pojedynków (H2H). W profesjonalnym tenisie wyróżniamy wiele stylów gry, co sprawia, że styl preferowany przez gracza może być wybitnie niewygodny dla jednego z rywali, podczas gdy dla drugiego będzie okolicznością sprzyjającą. Fani tenisa mogą liczyć na obszerne statystyki udostępniane przez organizacje ATP oraz WTA. I tak, wybierając tu opcję Head to Head przy zawodnikach Roger Federer i Rafael Nadal dowiemy się, że panowie zagrali 40 oficjalnych spotkań, z czego 24 zwyciężał Nadal. Patrząc jednak na nawierzchnię, Nadal wygrywał głównie na kortach ziemnych, ale już na kortach twardych sytuacja jest bardziej wyrównana. Z kolei na trawie częściej wygrywał Federer. To pokazuje, jak istotnym czynnikiem jest styl gry i preferowana nawierzchnia.

Warunki fizyczne tenisistów

W tenisie istotną kwestią są również warunki fizyczne. Obstawiając typy tenis warto sprawdzić przede wszystkim wzrost, który predysponuje do mocniejszego serwowania. W tenisie optymalnym wzrostem jest ok. 190 cm. Taki wzrost w połączeniu z dużym zasięgiem ramion pozwala na krycie większej części kortu, mocne uderzenia, a jednocześnie sprawne i szybkie poruszanie się po korcie. Wadą zawodników bardzo wysokich (powyżej 2 metrów) często jest właśnie poruszanie się i odbijanie niższych piłek. Z kolei niżsi zawodnicy są bardziej mobilni, ale słabiej odbijają i często są zmuszeni do odbijania wysokich piłek z niekomfortowej pozycji. Rozstrzał wzrostu jest w tenisie ogromny. Na jednej szali możemy umieścić Reilly’ego Opelkę o wzroście 211 cm, podczas gdy taki Yoshihoto Nishioka mierzy ledwie 170. Panowie spotkali się do tej pory dwukrotnie i dwa razy wygrywał Opelka. Co ciekawe, wielka trójca, czyli Nadal, Djokovic i Federer to zawodnicy o wzroście w przedziale 185-190 cm.

Nawierzchnia kortu

O tym, jak ważna jest nawierzchnia wspomnieliśmy już przy okazji bilansu H2H. Zwłaszcza nawierzchnia ziemna jest bardzo specyficzna. Absolutnym hegemonem na ziemi jest Rafael Nadal, który aż 13-krotnie wygrał turniej Roland Garros! Roger Federer to z kolei prawdziwy wirtuoz, który najlepiej radzi sobie na trawie, ale też na szybkich kortach twardych. Z kolej Djokovic preferuje korty twarde. Analizując bilans H2H zawsze warto robić to w oparciu o nawierzchnię kortu.

Wysokość kursów bukmacherskich

Ważnym czynnikiem są również kursy bukmacherskie, które mogą sprawić, że nasze typy tenis będą mniej lub bardziej opłacalne. Różnice w kursach u różnych bukmacherów mogą być całkiem spore, dlatego też, wielu typerów obstawiających tenis często posiada konto u kilku bukmacherów, tak, aby móc swobodnie korzystać z optymalnych kursów na interesujące spotkanie. Posiadanie konta u kilku bukmacherów daje również możliwość korzystania z wielu promocji.

Krecz lub odwołany mecz – jak rozliczony jest zakład?

Mecz tenisowy może zakończyć się zakończyć walkowerem, jeśli jeden z zawodników zdecyduje się wycofać z gry np. z powodu kontuzji. W takiej sytuacji zakład jest unieważniony, a gracz otrzyma zwrot stawki. No dobrze, a co w przypadku kreczu, czyli sytuacji, w której zawodnik lub zawodniczka musi poddać mecz z powodu doznanej kontuzji? No cóż, tutaj wiele zależy od indywidualnego podejścia bukmachera do tematu. W większości przypadku gracze mogą liczyć na zwrot stawki, jednak znamy też przypadki bukmacherów, którzy rozliczają taki kupon, jeśli tylko dokończono jeden set. Przykładowo, jeśli Danił Miedwiediew wygrałby pierwszego seta z Alexandrem Zverevem, ale w drugim musiałby skreczować, niektórzy bukmacherzy rozliczą kupony na Miedwiediewa pozytywnie, jako iż wygrał on jednego seta i prowadził w meczu w momencie poddania.

Gdzie możemy znaleźć typy tenis?

Duża popularność tenisa sprawia, że gracze mogą liczyć na nieograniczony dostęp do typów bukmacherskich. Warto sprawdzić fora bukmacherskie oraz grupy społecznościowe o tematyce tenisa. Pojawiają się także programy publicystyczne, w których eksperci rozmawiają o turniejach i najciekawszych spotkaniach. Pamiętajmy jednak, że typy bukmacherskie stworzone przez innych graczy powinny być jedynie uzupełnieniem dla naszej analizy. No chyba, że stawiasz na większe emocje w trakcie meczu, ale nie zwracasz przesadnej uwagi na wynik. Wówczas możesz w pełni bazować na typach tenisowych znalezionych w sieci.

Dużym udogodnieniem są również strony internetowe, które ułatwiają typowanie zakładów na tenis. Na oficjalnych stronach ATP oraz WTA można znaleźć obszerne statystyki oraz pełną historię bezpośrednich pojedynków organizowanych w obrębie tych cyklów. Dostępne są również rozbudowane strony ze statystykami, na których algorytm oblicza za nas prawdopodobieństwo wygranej jednego lub drugiego zawodnika na podstawie historycznych wyników. To całkiem użyteczne narzędzie, gdy wykonujemy analizę pod typy tenis.

Rodzaje zakładów bukmacherskich na tenis

Obstawiając typy tenis nie musimy ograniczać się wyłącznie do typowania zwycięzcy meczu. W tenisie wyróżniamy wiele różnorodnych zakładów bukmacherskich, które pozwalają nam z pełną swobodą typować wyniki spotkań. Oto najważniejsze z tenisowych zakładów:

Zwycięzca meczu – najprostszy zakład, w którym typujemy wygraną wybranego zawodnika.

Dokładny wynik – w tych zakładach typujemy precyzyjny wynik meczu w setach.

Handicap – za sprawą zakładów handicap gracze mogą typować zwycięzcę seta lub całego meczu odejmując gemy faworytowi lub dodając gemy underdogowi.

Under/Over – czyli zakłady poniżej/powyżej, w ramach których gracze mogą typować liczbę rozegranych lub wygranych przez jednego zawodnika gemów.

Zakłady indywidualne – gracze mogą obstawiać swoje typy tenis także na indywidualne statystyki zawodników, np. liczbę wygranych punktów, liczbę asów serwisowych, itp.

Zwycięzca turnieju – jeśli dysponujesz sporą wiedzą o tenisie i na bieżąco śledzisz tę dyscyplinę, możesz pokusić się o wytypowanie zwycięzcy całego turnieju.

Wybór zakładów tenisowych jest bardzo duży. W przypadku najpopularniejszych turniejów wielkoszlemowych, w ofercie bukmachera może znaleźć się nawet kilkadziesiąt zakładów na jedno spotkanie. To pokazuje, jak dużą swobodę dają graczom typy tenisowe.

Obstawianie zakładów na tenis na żywo

Zakłady bukmacherskie na tenis można obstawiać również na żywo, co pozwala wykorzystać wiedzę o przebiegu spotkania. Fani tenisa doskonale wiedzą, że w dłuższych spotkaniach zawodnicy i zawodniczki przeżywają swoje wzloty i upadki. Znajomość tego sportu pozwala rozpoznać takie momenty i lepiej typować najbliższe gemy. Co więcej, u niektórych bukmacherów można nie tylko obstawiać zakłady, ale również śledzić transmisje z wybranych spotkań na żywo. Typy w odsłonie live są zatem ciekawą propozycją dla osób regularnie oglądających tenisowe mecze.

Jak efektywniej obstawiać typy bukmacherskie tenis?

Pewnym minusem tenisa są niskie kursy. Jako iż są to zakłady dwudrogowe, kursy na faworytów często mieszczą się w przedziale 1,10 – 1,40. Są to nieopłacalne zakłady, ponieważ nawet przy bardzo wysokiej skuteczności można notować straty i ujemny yield. W związku z tym, warto szukać tenisowych value betów, w których kurs jest dostatecznie wysoki w oparciu o prawdopodobieństwo wygranej. Ponadto, typy często są obstawiane na zakładach wielokrotnych. O ile kurs 1,40 nie prezentuje się imponująco w zakładzie singlowym, o tyle dodając trzy takie zdarzenia do kuponu AKO uzyskujemy kurs 2,75. Oczywiście wpadki faworytów w tenisie zdarzają się stosunkowo często, niemniej jednak, wydaje się, że na takich zakładach AKO łatwiej budować dodatni Yield. Doświadczeni gracze szukają również opłacalnych typów na tenis na solidnego underdoga po wysokim kursie. Tutaj pewne uwaga: w turniejach poprzedzających prestiżowe turnieje wielkoszlemowe wpadki zdarzają się dużo częściej. Czołówka często traktuje takie turnieje w formie rozgrzewki przed głównym turniejem.

Gdzie można obstawiać zakłady na tenisa?

Zakłady bukmacherskie na tenis możesz obstawiać w serwisach legalnych bukmacherów. Aktualnie, na polskim rynku działa siedemnastu legalnych bukmacherów internetowych, co jest doskonałą informacją dla wielu fanów tenisa. Dysponując kontem u kilku bukmacherów możesz obstawiać swoje typy po wyższych kursach. Do tego dochodzą ciekawe promocje, np. premia do zakładów AKO, specjalnie podwyższone kursy czy też możliwość obstawiania zakładów bez podatku. W rankingu bukmacherów dostępnym na stronie ŁączyNasPasja możesz sprawdzić aktualną listę legalnych bukmacherów oraz porównać dostępne oferty promocyjne.

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem