Tokio 2021: Polscy olimpijczycy zostaną zaszczepieni przed IO!

Już za 100 dni rozpoczną się letnie igrzyska olimpijskie w Tokio. Polski Komitet Olimpijski od dłuższego czasu starał się, by nasi sportowcy dostali możliwość zaszczepienia się przed wylotem do Japonii i te starania przyniosły skutek.

Od jakiegoś czasu dużo mówiło się o możliwości zaszczepienia przeciwko COVID-19 dla sportowców, którzy w najbliższych miesiącach będą reprezentować Polskę na największych międzynarodowych turniejach. Chodziło głównie o igrzyska olimpijskie, a PKOl starał się, by naszych olimpijczyków dołączyć do grup tych obywateli, którzy mogą się zaszczepić na jednym z pierwszych etapów.

We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które wprowadza takie regulacje. W środę potwierdził to także premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi uprawnieni do szczepień w ramach pierwszego etapu zostali członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych.

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki poinformował, że do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu została wysłana lista z nazwiskami polskich olimpijczyków – sportowców i członków ich sztabów (trenerów, lekarzy, psychologów itd.), którzy mieliby otrzymać możliwość zaszczepienia przed igrzyskami. Łącznie na tej liście znalazło się 1077 nazwisk.

Z rozporządzenia wynika, że szczepionki otrzyma także piłkarska reprezentacja Polski, która w czerwcu rozpocznie walkę na mistrzostwach Europy. W tym przypadku zaszczepionych zostanie około 60 osób – piłkarzy, trenerów, fizjoterapeutów itd.

Ta decyzja była możliwa, bo grupy największego ryzyka są już zaszczepione bądź są szczepione. Te grupy nie są bardzo liczne – to ok. 1077 olimpijczyków i sztabów szkoleniowych, a piłkarzy to ok. 60 osób do zaszczepienia wraz ze sztabem – powiedział na specjalnej konferencji wicepremier Piotr Gliński.

Piłkarskie mistrzostwa Europy rozpoczną się 11 czerwca i potrwają do 11 lipca. Z kolei wielkie otwarcie igrzysk w Tokio zaplanowano na 23 lipca, a olimpijskie zmagania potrwają do 8 sierpnia.

DARMOWY ZAKLAD 20PLN + BONUS 3333PLN
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem
Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem