Tokio 2020: Polska potęgą! Lepsze tylko… USA i Jamajka

Igrzyska olimpijskie w Tokio może nie zaczęły się dla Polski najlepiej, ale na kilka dni przed końcem zmagań mamy na koncie już 10 medali. Z czego sześć wywalczyli nasi lekkoatleci! Pod tym względem lepsze od biało-czerwonych są tylko dwie nacje - Stany Zjednoczone i Jamajka.

Po starcie rywalizacji olimpijskiej w Tokio było słychać wiele głosów narzekających na to, że inne reprezentacje mają już na koncie swoje medale, a wśród naszych zdobyczy świeciło okrągłe zero. Inni uspokajali, że nie ma co rozdzierać szat, bo zmagania lekkoatletyczne ruszają dopiero w drugim tygodniu igrzysk, a to właśnie tutaj mamy najwięcej szans medalowych.

I faktycznie się to potwierdziło! Znakomita seria naszych lekkoatletów zaczęła się w sobotę, gdy sztafeta mieszana 4×400 metrów w rewelacyjnym stylu wywalczyła złoto. Ale jeszcze lepsze były dla polskich kibiców wtorek i środa. Najpierw w konkursie rzutu młotem kobiet na podium stanęły dwie Polki – trzecie złoto z rzędu zdobyła Anita Włodarczyk, a zawody z brązem ukończyła Malwina Kopron. Następnego dnia ten wyczyn pań powtórzyli panowie – na pierwszym miejscu podium stanął Wojciech Nowicki, a trzeci był Paweł Fajdek. Swoje dołożył też Patryk Dobek, który w biegu na 800 metrów wpadł na metę jako trzeci i zgarnął brąz.

Głównie dzięki lekkoatletom Polska ma na ten moment (stan na czwartek – 09:50) już 10 medali olimpijskich. Z czego aż sześć to właśnie zasługa naszej „lekkiej”! Swoje krążki dołożyły też wioślarki (srebro – czwórka podwójna kobiet w składzie Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann), kajakarki (srebro – K-2 500 metrów w składzie Anna Puławska, Karolina Naja), żeglarki (srebro – kat. 470 w składzie Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar-Hill) oraz zapaśnik Tadeusz Michalik (brąz – styl klasyczny, 97 kg).

W łącznej klasyfikacji medalowej podskoczyliśmy z szarego końca do drugiej dziesiątki, a konkretnie na 19. pozycję. Ale jeśli zawężyć ten ranking tylko do zmagań lekkoatletycznych, to znajdujemy się w nim na… trzeciej pozycji! Lepsze od biało-czerwonych są tylko Stany Zjednoczone i Jamajka, a w środę przez chwile byliśmy nawet wiceliderami tego zestawienia. Aktualnie sytuacja w tejże klasyfikacji wygląda następująco:

  1. Stany Zjednoczone – 4x złoto, 11x srebro, 4x brąz – łącznie 19 medali
  2. Jamajka – 3x złoto, 1x srebro, 3x brąz – łącznie 7 medali
  3. Polska – 3x złoto, 3x brąz – łącznie 6 medali
  4. Szwecja – 2x złoto, 1x srebro – łącznie 3 medale
  5. Włochy – 2x złoto – łącznie 2 medale

Po słabym starcie igrzysk wreszcie z dumą możemy powiedzieć, że przynajmniej w jednej kategorii jesteśmy światową potęgą.

DARMOWY ZAKLAD 20PLN + BONUS 3333PLN
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem
Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem