Szpilka kontra Diablo? „Zróbmy to!”

Gdybym ten tekst pisał z trzy lata temu, to pewnie temperatura dookoła tej walki byłaby znacznie wyższa. Artur Szpilka dopiero co wygrał z Tomaszem Adamkiem, Krzysztof Włodarczyk dopiero co stracił pas mistrzowski, który od kilku lat miał w swoim posiadaniu. Do tego - tak jak uważa Szpilka - to właśnie wtedy pomiędzy pięściarzami pojawił się konflikt. Zapraszam jak co środę na cykl "Waga ciężka".

Dziś ten pojedynek również wzbudza wielkie zainteresowanie, bo między zawodnikami jest sporo złej krwi, a ta w boksie jest potrzebna, jeżeli mówimy o atrakcyjności widowiska. Znakomity bokserski pojedynek Josepha Parkera z Anthony’m Joshuą interesuje koneserów boksu, a nie zwykłego Kowalskiego, który z chęcią zobaczyłby przepychankę podczas pierwszej konferencji prasowej. David Haye i Dereck Chisora to pięściarze, którzy nigdy nie byli na tak wysokim poziomie jak wcześniej wspomniana dwójka, a mimo wszystko wygenerowali olbrzymie zyski ze sprzedaży biletów na galę, która odbyła się na stadionie West Hamu.

Myślę, że taki pojedynek dobrze by się sprzedał i wzbudził duże zainteresowanie, bo nie tylko skonfrontują się ze sobą goście, którzy się nie lubią, ale i prezentują wysoki poziom. Można narzekać na Szpilkę, że ten nie osiągnął w sporcie nic i tylko pukał do drzwi naprawdę wielkiego boksu, ale dwie ostatnie porażki miały miejsce w konfrontacji z niepokonanym Deontayem Wilderem i prospektem z Polski, czyli Adamem Kownackim. Diablo, mimo że dużo słabszy niż jeszcze kilka lat temu, również ma za sobą mistrzowską próbę z Muratem Gassijewem i jeżeli wszystko potoczy się po jego myśli, to raz dwa może stanąć przed szansą wywalczenia sobie tytułu czempiona. Nawiązania do walki ćwierćpięściarzy, czyli Marcina Najmana i Artura Bińkowskiego, nie tylko są już nie na miejscu, są wręcz upokorzeniem dla bokserów, którzy wielkiego boksu nie musieli oglądać w HBO, a mieli okazję się o nim przekonać na własnej skórze.

Czy Andrzej Wasilewski dopnie walkę Szpilki z Włodarczykiem?

Teoretycznie ten pojedynek jest bardzo prosty do zorganizowania, bo obaj zawodnicy mają tego samego promotora, więc nie powinno być konfliktu jeżeli chodzi o podział pomiędzy ludźmi, którzy zajmują się ich interesami. Problemem może być natomiast – a jakże – kasa dla zawodników. Zdecydowanie bardziej medialnym bokserem jest Szpilka i nie ma co ukrywać, że obecnie to on wzbudza większe zainteresowanie i więcej osób jest w naszym kraju, które włączyłoby telewizor na jego pojedynek lub nawet kupiło bilet na galę. Z tym że to Włodarczyk był dwa razy mistrzem świata i osiągnął w swojej karierze coś, do czego być może Szpilka nigdy nie dojdzie. Jeden i drugi w swoich ostatnich wywiadach mówili, że to druga strona musi się dostosować, bo jest w mniejszości. Bałagan organizacyjny w polskim boksie z pewnością tego wszystkiego nie ułatwi, ale biorąc pod uwagę, że dopinaniem wszystkiego zajęłaby się jedna osoba, czyli w tym wypadku Andrzej Wasilewski, to szanse na to rosną.

Pytanie kolejne, chyba funamentalne przed ewentualnym starciem: po co? Po co miałoby do tej walki dojść? Jeżeli panowie staną naprzeciwko sobie, to któryś z nich tę walkę przegra. Jednorazowy zarobek dla organizatorów gali spowodowałby, że więcej na dwóch boksersach zarabić się nie da. Szpilka trzeci raz przegrywając straciłby do reszty zaufanie kibiców, Włodarczyk po kilku nudnych i bardzo przeciętnych pojedynkach nigdy nie wyprzedałby hali na swój pojedynek. A tak, bez bezpośredniej konfrontacji, w dalszym ciągu będzie można budować wielkość obu bez szwanku żadnego z nich.

Krzysztof Głowacki jest zdania, że do tej walki nigdy nie dojdzie. Patrząc na miejsca, w których znajdują się obecnie zarówno Szpilka, jak i Włodarczyk, to byłoby to… najrozsądniejsze. Niech Diablo czerpie z boksu jak najwięcej i wróci do walki o pas w kategorii cruiser, niech Szpilka stara się przypomnieć sobie czasy, w których stawał w ringu z mistrzem świata. Pokazowa walka będzie cieszyła Polaków przez kilka tygodni, a jednemu wyraźnie pokomplikuje życie. Uważam, że całkiem niepotrzebnie.

 

Jakub Borowicz

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem