System x bukmacher – szczegółowe podejście do zakładów

19.04.2018
Osiągnięcie wygranej - to główny cel gracza zakładów bukmacherskich. Zyski zapewniają skuteczne typy, ale także odpowiedni system gry, który pozwoli na optymalizacje wygranych i ochronę budżetu. Regularne zyski w zakładach są możliwe, ale tylko pod warunkiem mądrej i zdyscyplinowanej gry. Jak to osiągnąć?

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego gram u bukmachera? Jeśli dla frajdy i emocji – nie potrzebujesz systemu, by dobrze się bawić. Jeśli dla regularnych zysków – potrzebujesz strategii gry. Jak mawiał legendarny pokerzysta, Doyle Brunson: poker to trudny sposób na łatwe życie. Podobnie jest z zakładami bukmacherskimi – osiąganie regularnych profitów jest możliwe, ale wymaga sporego trudu.

Szukasz informacji o systemach bukmacherskich? To oznacza, że planujesz dłuższą przygodę z bukmacherką i nastawiasz się na zysk. Już na początku uprzedzamy, że nie ma systemu, który gwarantuje pewne wygrane. Są jednak systemy, które porządkują naszą grę u bukmachera, co w dłuższej perspektywie może pozwolić osiągnąć sukces.

Nie wiesz gdzie obstawić? Sprawdź jacy legalni bukmacherzy są dostępni w Polsce.

Wyjaśnijmy – co to jest system bukmacherski?

Umownie systemem bukmacherskim określa się stawkowanie zakładów. System określa – ile pieniędzy postawić na określony zakład. Dzięki systemowi gracz kontroluje swoją grę i budżet.

System bukmacherski powinien zapewniać:

 • zyski na dłuższą metę
 • stabilność budżetu przeznaczonego na grę
 • małe ryzyko porażki

W dekalogu profesjonalnego gracza zakładów bukmacherskich na pierwszym miejscu, obok systemu stawkowania, są tzw. valuebety, czyli zakład z pozytywną wartością. Bez względu jaki system zastosujesz – najlepiej obstawiać valuebety.

Valuebet – zakład z wartością

Valuebet (z ang. value – wartość, bet – zakład) – definiuje się jako wartościowy zakład. To zdarzenie po zawyżonym kursie (według naszej oceny).

Bukmacherzy niekiedy mogą mylić się w ocenie szans poszczególnych zdarzeń sportowych i wystawić wyższy kurs niż powinien być. Na szacowanie szans w rywalizacji sportowej wpływa wiele czynników, które mogą umknąć bukmacherowi. Umiejętność odpowiedniej analizy i zdefiniowania procentowych szans pozwala na wyłapanie valuebetu.

Valuebet oblicza się ze wzoru:

p * k = value

p – oszacowany procent na sukces zdarzenia podzielony przez 100

k – kurs zdarzenia

Kiedy zakład ma value? Kiedy obliczona wartość value jest większa od 1.

Przykład obliczenia valuebetu:

Mecz Jagiellonia Białystok – Wisła Płock kursy w LV BET: 1,85 – 3,40 – 4,33 odpowiadają one procentowym szansom: 50,7% – 27,6% – 21,7%.

Decydujemy się postawić w tym meczu na remis i sprawdzamy, czy zakład ma value:

27,6% / 100 * 3,40 = 0,93 – wartość value jest mniejsza od 1, a więc zakład na remis nie ma value.

Obstawianie valuebetów wiąże się z umiejętnością szacowania procentowych szans oraz wnikliwej analizy meczowej. W sieci dostępne są strony, które automatycznie wyliczają valuebety, ale dostęp do nich jest z reguły płatny. Przykład serwisu: betonvalue.com

systemy_zaklady_bukmacherskie

Pamiętaj! Niski kurs nie oznacza pewnej wygranej, a wysoki kurs przegranej. To podstawowa zasada w obstawianiu valuebetów.

Historia zakładów bukmacherskich sięga wielu lat, a przez ten czas zostały wykreowane systemy, które pozwalają na skuteczniejsze obstawianie. Oto najpopularniejsze systemy bukmacherskie:

Progresja bukmacherska martinagle

To prosty system, który polega na podwajaniu stawki po przegranym zakładzie. W momencie wygranej gracz wraca do początkowej stawki.

System ten zakłada, że gracz musi mieć wysoki budżet na grę, ponieważ w razie porażki musi podwajać stawkę aż do wygranej.

Przykład progresji:

Kapitał na grę 200 zł. Progresja dla kursu 2,0 (zdarzenie po kursie 2,00). Wychodząc z założenia, że pierwszy zakład gramy za 20 zł, to:

Etap I: 20 zł x 2,0 = 40 zł (przegrana)

Etap II: 40 zł x 2,0 = 80 zł (przegrana)

Etap III: 80 zł x 2,0 = 160 zł (przegrana)

Etap IV: 160 zł x 2,0 = 320 zł (przegrana)

Etap V: 320 zł x 2,0 = 640 zł (wygrana)

Zysk końcowy: 640 zł – 620 zł = 20 zł (zysk po progresji).

Bez względu na ilość etapów progresji obstawiając zakłady po tym samym kursie na końcu zawsze wygramy kwotę początkowej stawki.

Progresja na remisy

System progresji martinagle najczęściej stosuje się w zakładach na remisy, gdzie kursy z reguły są w przedziale 3,00 – 4,00.

Aby stosować progresję na remisy należy dokonać wnikliwej analizy i wybrać zespół, który często remisuje. Następnie w każdym spotkaniu obstawiać zakład na remis i w razie porażki podwajać stawkę aż do wygranej.

Np. W tym sezonie Premier League najczęściej remisuje Southampton. Ustalić stawkę początkową i typować remisy Southampton – za każdym razem podwajać stawkę do momentu zwycięstwa.

Etap I: 50 zł x 3,30 = 165 zł (przegrana)

Etap II: 100 zł x 3,40 = 340 zł (przegrana)

Etap III: 200 zł x 3,20 = 640 zł (przegrana)

Etap IV: 400 zł x 3,30 = 1320 zł (wygrana)

W powyższym przykładzie zainwestowaliśmy w zakłady 450 zł, a przy czwartej próbie zysk wyniósł ze zwycięskiego zakładu 1320 zł. A więc koniec końców zarobiliśmy: 1320 zł – 450 zł = 870 zł.

Progresja na remisy wiąże się z ryzykiem długiej serii porażek w oczekiwaniu na „zwycięski remis”. To z kolei powoduje inwestowanie coraz większych środków w celu podwajania stawki.

Skuteczne zastosowanie progresji na remisy wiąże się:

 • z analizą i doborem odpowiedniej drużyny, która często remisuje
 • ustaleniem wysokiego budżetu na grę
 • z opanowaniem emocji i konsekwencją w realizowaniu kolejnych zakładów (ryzyko długiej serii porażek)

Płaska stawka

System określany mianem płaskiej stawki jest bardzo prosty w zastosowaniu i nie angażuje wielkich środków na grę. Polega on na tym, że dla kursów w ustalonych przedziałach stosuje się taką samą stawkę.

Wśród graczy przyjęło się stosować trzy przedziały kursowe:

 • mniejsze od 2,00
 • 2,00 – 5,00
 • większe od 5,00

Przedział kursów o niższej wartości charakteryzuje  się większą stawką, a przedział kursów o wyższej wartości niższą stawką.

Gracz sam ustala po jakiej stawce obstawia zdarzenia w odpowiednich przedziałach kursowych np. 100 zł (dla kursów > 2,00),  50 zł (dla kursów 2,00 – 5,00) i 25 zł (dla kursów < 5,00).

Ciąg Fibonacciego

Forma progresji z zasadą, że kolejną stawką jest suma dwóch poprzednich stawek, a nie podwojenie ostatniej (jak to jest w systemie martinagle).

Przykład stawkowania:

 • Etap 1: 1 zł,
 • Etap 2: 1 zł,
 • Etap 3: 2 zł,
 • Etap 4: 3 zł,
 • Etap 5: 5 zł,
 • Etap 6: 8 zł,
 • Etap 7: 13 zł,
 • Etap 8: 21 zł,
 • Etap 9: 32 zł,
 • Etap 10: 55 zł,
 • Etap 11: 89 zł,
 • Etap 12: 144 zł,
 • Jeśli wygrasz zakład nie wracasz do początku stawki, tylko cofasz się o jeden poziom.
 • Jeśli wygrasz dwa razy z rzędu – wracasz do początku stawki.
 • Każda porażka przesuwa cię o kolejny poziom do przodu.

Dzięki temu systemowi gracz nie musi angażować tak dużych środków na grę jak w przypadku klasycznej progresji, gdzie podwaja stawkę po przegranym zakładzie.

System Kelly

To system rodem z dziedziny matematyki, który pozwala na optymalne zarządzanie pieniędzmi. Nazwa pochodzi od matematyka Johna Kelly’ego.

Wzór na System Kelly: Stawka = [ K x ( p x k – 1) ] / k – 1

K – budżet na grę

p – prawdopodobieństwo szans na trafność typu według gracza, ustalone w procentach

k – kurs

x – mnożenie

Od gracza system ten wymaga oszacowania procentowych szans na powodzenie typu. Dzięki temu będzie mógł wyliczyć optymalną stawkę na zakład biorąc pod uwagę zasoby swojego budżetu na grę.

Przykład (zakład — kurs 3,00, procentowa szansa na poprawność zakładu 40%, budżet 500zł)

Stawka = [ 500 x ( 40 % x 3 – 1) ] / 3 – 1

Stawka = [ 500 x ( 1,20 – 1 ] / 2

Stawka = [ 500 x 0,20 ] / 2

Stawka = 100 / 2

Stawka = 50 zł

Stosowanie systemu Kelly sprzyja w obstawianiu valuebetów i optymalizacji naszej gry.

Fixy – ustawione mecze

Na forach internetowych, mediach społecznościowych czy portalach co jakiś czas pojawia się temat tzw. fixów bukmacherskich, czyli ustawionych meczów. Ile jest w nich prawdy, a ile fałszu?

Sport to emocje i pasja, ale także duży pieniądz, który rodzi nadużycia. Gdy padła legenda Lance’a Armstronga coraz mniej osób wierzy w czystą rywalizację. Szerzą się domysły o czystości gry, dopingu i korupcji. Słowem, powątpiewamy w etos sportowca, węsząc spiski.

Nic dziwnego, skoro nie tak dawno polski futbol zmagał się z gigantyczną aferą korupcyjną na szczeblu Ekstraklasy, której mózgiem był tzw. „Fryzjer”. 12 lat temu miała również miejsce głośna afera Calciopoli w wyniku której zdegradowany do Serie B został Juventus Turyn – ten sam klub, który teraz dominuje we Włoszech i regularnie występuje w Lidze Mistrzów.

W 2009 roku miał miejsce bezprecedensowy wyczyn, czyli 9 goli w 9 minut. W 2. lidze brazylijskiej w spotkaniu Viana – Chapadinha (wynik 11:0) na 10 minut przed końcem piłkarze Viany dostali informację, że zespół, z którym rywalizują o awans wygrał 5:1. To spowodowało, że Viana do awansu potrzebowała aż 9 goli. Niemożliwe? A jednak stało się!

Skrót meczu: www.youtube.com/watch?v=6FP8NFfllII

Powodów ustawiania meczów jest sporo – przede wszystkim chodzi o zysk finansowy z tytułu zwycięstwa, awansu lub… zakładu u bukmachera.

W 2007 roku Nikolay Davydenko w finale turnieju w Sopocie rywalizował z Vassallo Arguello. Rosjanin wygrywał 6:2, 3:0 po czym nabawił się tajemniczej kontuzji stopy i przegrał spotkanie. Co ciekawe? Chwilę przed kontuzją Davydenki u bukmachera Betfair został zawarty gigantyczny zakład na 7 mln dolarów, że wygra Vassallo Arguello (wówczas mało znany tenisista).

W 2016 roku Novak Djokovic przyznał, że kiedyś zaoferowano mu 200 tysięcy dolarów za ustawienie meczu (Serb odmówił). Raport BBC i BuzzFeed z 2016 roku zaalarmował, że około 28 zawodników z TOP 50 ustawiało mecze w turniejach tenisowych.

Ustawianiem meczów z reguły zajmują się mafie, które w ten sposób mogą pomnażać zyski w zakładach bukmacherskich obstawiając poszczególnie rozstrzygnięcia. To częsty problem w Ameryce Południowej, ale także w Europie we Włoszech, Rosji, Grecji, Rumunii i Bułgarii.

Kto ma dostęp do fixów?

Dostęp do ustawionych meczów ma wąska grupa (przestępcza). Nie są to informacje jawne, bo po co ktoś miałby komunikować o takim procederze pozostałych graczy? Wszelkie ogłoszenia związane z fixami w Internecie są fałszywe i jedynie wabią klientów. Zazwyczaj dostęp do tego typu stron jest płatny i o to chodzi – abyś wykupił abonament.

Liczenie na zyski w zakładach przy użyciu fixów dostępnych na forach może okazać się bardzo zgubne. Co najważniejsze, należy pamiętać, że ustawiony mecz to złamanie prawa, a generowanie zysków z tego procederu jest nieetyczne.

Temat fixów warto zakończyć przysłowiem: umiesz liczyć? Licz na siebie!

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem