Sporty zimowe: Znamy skład reprezentacji Polski na MŚ w Lahti!

Lahti będzie w tym roku gospodarzem mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, które rozpoczną się 23 lutego. To właśnie w tym mieście swój pierwszy tytuł mistrza świata zdobył Adam Małysz. Przypomnijmy – to był 2001 rok. W tym sezonie historia zatacza koło i nasi reprezentanci znowu wracają do ponad stutysięcznego fińskiego miasta. Dziś Prezydium Zarządu Polskiego Związku Narciarskiego przyjęło uchwałę zatwierdzającą skład Biało-czerwonych.

Kamil Stoch, Piotr Żyła, Maciej Kot, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Jan Ziobro w skokach narciarskich, Adam Cieślar, Paweł Słowiok w kombinacji norweskiej, Justyna Kowalczyk, Kornelia Kubińska, Ewelina Marcisz, Martyna Galewicz, Maciej Staręga, Paweł Klisz, Jan Antolec, Dominik Bury w biegach narciarskich. Ci zawodnicy powalczą o medale podczas tegorocznych mistrzostw.

Co ciekawe, podczas tegoroczonych mistrzostw świata Polacy będą mieli okazje po raz czwarty zdobyć w Lahti medale. Poprzednio ta sztuka udawała się w 1938 roku, gdy srebro w skokach narciarskich zdobył Stanisław „Dziadek” Marusarz, brąz i złoto w biegach narciarskich zdobył w 1978 roku Józef Łuszczek, a w 2001 roku złoto i srebro Adam Małysz. Jak do tej pory to właśnie dwa medale były w Finlandii najlepszym osiągnięciem Biało-czerwonych.

Ten wynik Polacy mogą poprawić już niedługo i prawdę mówiąc mają na to ogromne szanse. Nie będziemy ukrywać, że my również najbardziej liczymy na skoczków, którzy w tym sezonie są w znakomitej formie. Faworytem do złotego medalu z pewnością będzie Kamil Stoch, pozostali reprezentanci również mają ogromne szanse na to, by w Lahti odnieść sukces. Maciej Kot wygrał sobotni konkurs w Sapporo, równą, wysoką formą imponuje również Piotr Żyła. W konkursie drużynowym Polacy stawiani są w roli faworytów. Podczas poprzednich dwóch imprez mistrzowskich Stoch i spółka zajmowali trzecie miejsce. Tym razem apetyty kibiców są zdecydowanie wyższe.

Po tym wcześniej wspomnianym, 2001 roku, Polacy najwięcej medali zdobyli w Oslo w 2011 roku. Wtedy trzy krążki zdobyła Justyna Kowalczy, jeden Adam Małysz. Mimo że w Norwegii nie udało się zdobyć złotego medalu, to tamte mistrzostwa były postrzegane za bardzo udane. Dwa lata później mistrzem świata w Val di Fiemme został Kamil Stoch, który wyrównał osiągnięcie Adama Małysza z 2003 roku. Miejmy nadzieję, że w ślady swojego starszego kolegi pochodzący z Zęba skoczek pójdzie i tym razem.

Ciekawi jesteśmy, jak podczas tegorocznych zawodów poradzi sobie Justyna Kowalczyk. Jej rywalki wypadły z rywalizacji i teoretycznie to Polka może być po raz kolejny wiodącą biegaczką w Lahti. O ile zdrowie dopisze, powinniśmy mieć również dzięki niej sporo powodów do radości.

A my czekamy z niecierpliwością na mistrzostwa świata i wierzymy, że za kilkadziesiąt lat to właśnie Lahti będziemy wspominać ze szczególną sympatią. Lahti, jako miejsce, w którym Polacy odnieśli spektakularny sportowy sukces.