Ako, single, dwójka i handycapy – co to wszystko znaczy

19.04.2018
Zakład AKO, single – co to znaczy? Jakie są rodzaje zakładów i czy istnieją fixy bukmacherskie? Surebety jako pewniaki i valuebety jako opłacalne zakłady. Sprawdź słownik bukmacherski i poszerz swoją wiedzę! Słownik bukmacherski – podstawy Zakłady bukmacherskie są traktowane różnie. Dla niektórych to sposób na rozrywkę, dla innych na zarobek, a są też tacy, którzy

Zakład AKO, single – co to znaczy? Jakie są rodzaje zakładów i czy istnieją fixy bukmacherskie? Surebety jako pewniaki i valuebety jako opłacalne zakłady. Sprawdź słownik bukmacherski i poszerz swoją wiedzę!

Słownik bukmacherski – podstawy

Zakłady bukmacherskie są traktowane różnie. Dla niektórych to sposób na rozrywkę, dla innych na zarobek, a są też tacy, którzy mixują oba podejścia. Bez względu na styl gry należy znać podstawowe pojęcia w świecie bukmacherki. Słownik bukmacherski to taki slang w zakładach. Czytając fora internetowe, grupy na Facebooku czy blogi, można spotkać się ze specjalistycznym nazewnictwem zakładów. Swoją przygodę z bukmacherką należy więc zacząć od poznania zwrotów, których używają gracze i bukmacherzy. Dlaczego? Powód jest banalnie prosty, bez podstawowej wiedzy nie będziemy wiedzieli o czym mowa, co w konsekwencji będzie nam utrudniać zabawę.

Najlepsi bukmacherzy w Polsce – Zobacz nasz regularnie aktualizowany ranking!

Rodzaje zakładów bukmacherskich

„Ja dzisiaj czysta dwójka na Real”. Czysta dwójka – co to? Tłumaczymy

Słownik bukmacherski jest bardzo szeroki, w tym artykule przytoczymy podstawowe i te bardziej zaawansowane pojęcia. Coś dla siebie znajdą zatem gracze niedzielni oraz etatowi. Co oznacza „czysta dwójka na Real”? To chęć obstawienia na zwycięstwo gości. Typ zakładu, w którym wybieramy jedną z opcji: wygrana gospodarzy, remis lub wygrana gości to 1×2. Pod „jedynką” zawsze będzie krył się gospodarz, pod „X” remis, a pod „dwójką” gość. Czysta dwójka oznacza obstawienie wygranej bez żadnych udziwnień, jak np. dwójka z handicapem… z czym?

Handicap europejski, czyli najprostszy możliwy, polega na dodaniu określonej liczby punktów przed meczem. Bukmacher wystawia ofertę na 1×2, ale daje również możliwość podbicia bądź zmniejszenia kursu, poprzez dodanie handicapu bramkowego np. 0:1, czyli przyznajemy bramkę gościom (przed meczem). Jeśli decydujemy się na typowanie wygranej gości z handicapem 0:1, to wygramy nawet, gdy w meczu padnie remis, bo przed spotkaniem dodaliśmy bramkę wybranej drużynie.

„Singielek za stówkę”, czyli kupon z jednym meczem

Single, inaczej zakład pojedynczy. Kupon typu single jest złożony tylko z jednego zdarzenia. Nie decydujemy się wtedy na dokładnie innych pozycji. Warto tak grać? Opinie będą podzielone. Obstawianie tego typu wiążę się z wysokimi stawkami albo wysokimi kursami. Będziemy musieli wybrać wysoką stawkę, jeśli zagramy single po niskim kursie, np. 1.50. W przypadku takiego zakładu , przy stawce np. 100zł i po odjęciu podatku, wygramy tylko 32zł na czysto. Możemy więc zwiększyć kapitał o 32%, ryzykując o wiele więcej.

Wysokie kursy na zakładzie pojedynczym to szukanie niespodzianek. Świetnym przykładem były mecze Ligi Mistrzów w sezonie 2017/18, kiedy kurs na awans Romy przed drugim meczem wynosił 40 (pierwsze starcie wygrała Barcelona, 4:1). Przy takim przeliczniku i tej samej stawce, czyli 100zł, moglibyśmy wygrać 3520zł. Robi wrażenie, to prawie 40-krotny zysk! Szansa na takie trafienie jest oczywiście proporcjonalna do wystawionego kursu – taki zakład single jest obarczony dużym ryzykiem. W przypadku grania singli o niskich kursach, także wystawiamy się na duże ryzyko. Przykład: wygrywamy 3x na zakładach single z kursem 1.85, 3-krotnie naszą stawką było 100 PLN. Wygraliśmy łącznie 96zł na czysto, ale za czwartym razem już się nie udało. Okazuje się, że jesteśmy 4zł pod kreską.

Zakład AKO, a więc kupon double czy tasiemka

Kupon akumulowany (AKO), czyli zakłady wniesione w ilości dwóch bądź więcej na jednym kuponie. W tym przypadku decydujemy się na wrzucenie dwóch zakładów w jednej kombinacji. W AKO kursem całkowitym jest iloczyn dwóch bądź więcej zakładów, co zwiększa możliwą wygraną, ale także ryzyko. Obstawiający zakłady bukmacherskie wielokrotnie decydują się także na składanie tzw. tasiemek. Są to kupony od 5 pozycji w górę, ryzyko takich kombinacji jest zdecydowanie wyższe od kuponów double czy triple (trzy pozycje), ale i wygrana może być o wiele większa. Plusem rozwiązania AKO jest także niska stawka, jaką trzeba postawić, by odnieść znaczące zwycięstwo. Obstawianie tasiemek to jednak styl, który przyświeca graczom niedzielnym. Użytkownicy typują bardziej dla zabawy niż zysku.

Przykład: typujemy dwa spotkania w AKO, jedno z kursem 1.52, a drugie 1.57 – nasz kurs całkowity to 2.39. Obstawiamy je za 100zł, odejmujemy podatek i do wygrania mamy nieco ponad podwojenie stawki, czyli 210 PLN. W takim przypadku, kiedy uda nam się trafić trzy razy z rzędu, dostajemy aż 330zł na plusie. Jedna, a nawet dwie porażki nie doprowadzą naszego bilansu do ujemnego poziomu.
zakład AKO

Fixy bukmacherskie istnieją?

Zacznijmy od tego czym fixy bukmacherskie w ogóle są. Bo kiedy wpiszemy rzeczone hasło w wyszukiwarce, to możemy trafić na ogłoszenie, w którym można kupić fixa bukmacherskiego! To oczywiście bzdury i bajki – tworzone przez naciągaczy.

Fixy bukmacherskie to nic innego jak ustawione mecze skierowane na zysk z zakładów bukmacherskich. Niestety, nie możemy poddać pod wątpliwość istnienia takich spotkań – ustawki były, są i… oby się kiedyś skończyły. W korupcję najczęściej zamieszane są kluby z problemami finansowymi, takie podmioty najłatwiej przekupić. Klub może oddać mecz, czyli podłożyć się – specjalnie go przegrać, w zamian za pieniądze.

Największe prawdopodobieństwo ustawionego meczu możemy spotkać w ligach biedniejszych i mniej prestiżowych oraz takich, które są nasączone mafijnymi koligacjami. Przykładem ustawek ze względu na kiepski stan finansowy ligi są kraje tj. Litwa, Estonia czy Bałkany. Mafie maczały za to palce przy ligach włoskich i rosyjskich. Szczególnie głośna była sprawa Juventusu, który za fixy, czyli ustawki, został zdegradowany do 2. ligi.
słownik bukmacherskie

Surebet – pewny zakład!

Nie, nie – wcale nie chodzi o fixy bukmacherskie, to nie są pewne zakłady. Zmieniamy temat i przechodzimy surebetów, a więc z ang. pewnych zakładów. Jest to zakład postawiony u minimum dwóch bukmacherów (przed zmianą kursów), co powoduje pewność wygranego zakładu, niezależnie od wyniku meczu.

Surebet najprościej można wytłumaczyć na przykładzie orła i reszki. Jeden bukmacher wystawia kursy: 2.10 na orła, a drugi proponuje nam 2.10 na reszkę. Obstawiamy po 1zł na każdą z opcji u obu bukmacherów, a więc w każdej z opcji wygrywamy, ponieważ:

  • 10 = 2,1
  • Jeden z wygranych zakładów daje nam pewny zysk, czyli surebet. Niezależnie od wyniku będziemy 0,10zł na plusie. 0,10 z naszego wkładu (2zł) to 5%. Surebet wynosi więc 5%.

Jak można szybko i łatwo zauważyć surebety to zysk od 1% do 5%, a więc bardzo niski. Żeby wyłapywać takie zakłady trzeba poświęcić dużo czasu i pieniędzy, ponieważ, aby wygrywać jakiekolwiek wyższe sumy potrzebny jest wysoki wkład własny.

W Polsce obstawianie surebetów jest praktycznie bezcelowe i niemożliwe przez 12% podatek od stawki. Podana jako przykład złotówka, realnie byłaby obstawieniem za 0,88zł.

Valuebet – wartościowy zakład

Wartościowym zakładem możemy nazwać zdarzenie, którego szansę na trafienie wyceniliśmy wyżej niż bukmacher. Każda pozycja, którą uważamy za bardziej pewną, niż sugeruje to bukmacher, jest valuebetem. Obstawianie wartościowych zakładów wymaga zdecydowanie mniejszego wkładu finansowego niż surebetów i jest bardziej polecane. Do ceny valuebeta potrzebna jest obszerna analiza i własne wyczucie. Gracze, którzy obstawiają valuebety, często szukają wysokich kursów i niespodzianek w wynikach. Więcej o valuebet – czytaj dalej (link do tekstu 11)

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem