Słoweńcy mistrzami Europy w koszykówce

Jeszcze kilka tygodni temu tylko szaleńcy i najwięksi optymiści wśród kibiców koszykarskiej reprezentacji Słowenii mogli liczyć na to, że drużyna narodowa tego małego kraju zagra w finale Eurobasketu 2017. W decydującym meczu podopieczni Igora Kokoskova zmierzyli się z inną drużyną z Bałkanów, Serbią. I pokonali ją, 93:85, sięgając po historyczny, złoty medal Mistrzostw Europy.

Słowenia po tytuł sięgnęła w sposób spektakularny. Przed rozpoczęciem turnieju LV BET najwięcej szans na ostateczny sukces dawało Hiszpanii, Francji, Litwie, Chorwacji oraz Serbii. Słoweńcy ograli trzy z tych ekip, „dokładając” po drodze między innymi zwycięstwa z wysoko notowaną Grecję czy ekipami Ukrainy oraz Łotwy.

Finał był kolejnym meczem mistrzostw, w którym nie byli zdecydowanym faworytem, a szanse szacowane były mniej więcej pół na pół. Potwierdziła to pierwsza kwarta, w której prowadzenie przechodziła kilkakrotnie z rąk do rąk. Koniec końców, to Serbia minimalnie, bo różnicą dwóch punktów wygrali premierową odsłonę.

W drugiej natomiast Słoweńcy zagrali świetnie i odskoczyli rywalom na dystans 10 oczek, przy wyniku 38:28. W tej partii zagrali fantastycznie w ataku, a praktycznie każdy rzut znajdował drogę do kosza. Na przerwę do szatni koszykarze z mniejszego z bałkańskich krajów schodzili prowadząc 56:47.

W trzeciej kwarcie Serbowie wykorzystali chwilowy kryzys podopiecznych Igora Kokoskova oraz fakt, że kontuzji stawu skokowego doznał Luka Doncić.  Strata zmalała w pewnej chwili do zaledwie dwóch oczek, a wynik 71:67 dla Słowenii po 3 odsłonach zwiastował wielkie emocje w decydujących 10 minutach meczu. Gdy chwilę później Serbowie wyszli na prowadzenie, wydawało się, że będą w stanie przechylić szalę zwycięstwa w tym spotkaniu na swoją stronę. Następnie wynik przez kilkadziesiąt sekund oscylował wokół remisu, przy wyniku 82:82. Sama końcówka należała już jednak do Słowenii, która w decydujących fragmentach meczu zdobyła 11 punktów, a straciła zaledwie trzy. Aż 35 punktów w tym spotkaniu zdobył fenomenalny kapitan zespołu złotych medalistów Eurobasketu – Goran Dragić.

Wcześniej, w małym finale, w meczu o brązowy medal najwięksi przegrani całej imprezy – Hiszpanie w takim samym stosunku, 93:85, pokonali reprezentację Rosji. Warto przypomnieć, że kolejne Mistrzostwa Europy w koszykówce odbędą się dopiero za 4 lata, podczas gdy ostatnio imprezę tą rozgrywano w cyklu dwuletnim.