Skoki narciarskie: Czas na loty w Oberstdorfie!

Oberstdorf był już gospodarzem konkursu w tym sezonie Pucharu Świata, ale rzecz jasna na dużej skoczni. Teraz najlepsi na świecie zawodnicy zmierzą się na obiekcie mamucim i będą to pierwsze tego typu zawody w tej kampanii. Przebudowany obiekt Heini-Klopfer-Skiflugschanze stwarza możliwość jeszcze dalszych lotów, a – co za tym idzie – również większych emocji. Tak

Oberstdorf był już gospodarzem konkursu w tym sezonie Pucharu Świata, ale rzecz jasna na dużej skoczni. Teraz najlepsi na świecie zawodnicy zmierzą się na obiekcie mamucim i będą to pierwsze tego typu zawody w tej kampanii. Przebudowany obiekt Heini-Klopfer-Skiflugschanze stwarza możliwość jeszcze dalszych lotów, a – co za tym idzie – również większych emocji.

Tak naprawdę sytuacja w polskiej kadrze jest od dłuższego czasu stabilna i z niecierpliwością czekamy na to, co Biało-czerwoni pokażą w Obersdorfie. Nieco ponad miesiąc temu w tym właśnie miejscu, Kamil Stoch zajął drugie miejsce podczas inaugurującego Turniej Czterech Skoczni konkursu, co rozpoczęło jego drogę na szczyt. Drogę, którą Polak zmierza w kierunku drugiej w karierze Kryształowej Kuli.

Rekordzista mamuciej w Oberstdorfie? Harri Olli w 2009 roku wylądował na odległość 225,5 metra, co było wynikiem znakomitym, biorąc pod uwagę, że ówczesny punkt konstrukcyjny tego obiektu to 185 metrów. 10 milionów euro włożonych w przebudowę obiektu spowodowało, że dziś skocznia jest większa (punkt konstrukcyjny 200 metrów), a organizatorzy przewidują, że najlepsi lotnicy będą w stanie uzyskać odległość nawet 240 metrów. Istnieje szansa, że w ten weekend padnie nowy rekord świata w długości skoku. Jego posiadaczem jest obecnie Anders Fannemel, który w Vikersund w 2015 roku uzyskał 251,5 metra.

Przebudowa obiektu w Oberstdorfie.

Niemiecki Związek Narciarski doszedł do wniosku, że odnowienie skoczni w Oberstdorfie jest niezbędne, jeżeli na obiekcie tym mają się w kolejnych latach odbywać mistrzostwa świata w lotach narciarskich. W poprzednich sezonach tylko trzy obiekty gościły najlepszych lotników podczas imprez mistrzowskich. Były to skocznie w Vikersund, Planicy i Bad-Mittendorf. Wydane na koszt modernizacji 10 milionów euro przeznaczono na nowy wyciąg krzesełkowy, wieżę sędziowską oraz wyprofilowanie zeskoku. Do tego zamontowano nowy system do mrożenia torów, który ma na celu zwiększenie prędkości najazdowej.

Faworyci do zwycięstwa.

Rekordzisty świata, czyli Andersa Fannemela zabraknie podczas weekendowych zawodów, ale gdyby nawet Norweg znalazł się w stawce, to bardzo mało prawdopodobne, by był on w stanie powalczyć o zwycięstwo w Oberstdorfie. W wysokiej formie jest wielu zawodników, w tym Kamil Stoch, który jednak w ostatni weekend po raz pierwszy od pięciu konkursów nie stanął na wyższym stopniu podium. Trudno jest przewidzieć, który ze skoczków będzie najlepszy w sobotnich zawodach, ale gdybyśmy mieli na podstawie zmagań z dużej skoczni prognozować, kto wygra, to obok Polaka w gronie faworytów znaleźliby się również Andreas Wellinger, Stefan Kraft i Manuel Fettner, czyli najlepsza trójka z indywidualnego konkursu w Willingen. Coraz lepiej skacze ponadto Michael Hayboeck, do rywalizacji wrócil Gregor Schlierenzauer, zagadką jest występ debiutującego na mamutach Domena Prevca.

Polska kadra.

Jeśli chodzi o skład Polaków, to nie spodziewamy się żadnych zmian. W myśl zasady „zwycięskiego składu się nie zmienia” Biało-czerwonych reprezentował będzie Kamil Stoch, Maciej Kot, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Jan Ziobro i Stefan Hula. Pierwsza trójka miejsce w konkursie ma już zagwarantowane, reszta musi walczyć w kwalifikacjach, które odbędą się dziś o godzinie 18. Wcześniej odbędą się dwie serie treningowe.

Ciekawostki.

Jak do tej pory w całej 44-letniej historii obiektu w Oberstdorfie rozegrano 18 konkursów indywidualnych. Tylko Martin Koch, Werner Rathmayr i Matti Nykanen wygrali dwukrotnie. Nigdy żaden z Polaków nie stał podczas tych zawodów nawet na podium. Rekord obiektu bito aż 37-krotnie i aż 22 razy najdłuższy skok na świecie został oddany właśnie w Oberstdorfie.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem