Skoki narciarskie: 30. urodziny Kamila Stocha!

Dwukrotny mistrz olimpijski. Zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Laureat ostatniego Turnieju Czterech Skoczni. Następca Adama Małysza, który miał być kontynuacją jego pięknych sportowych sukcesów. Jeden z najlepszych skoczków na świecie i… no właśnie – najlepszy polski skoczek w historii? Dziś 30. lat kończy Kamil Stoch. Najpierw filmik, który pewnie większość z was widziała: Uwielbiamy takie

Dwukrotny mistrz olimpijski. Zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Laureat ostatniego Turnieju Czterech Skoczni. Następca Adama Małysza, który miał być kontynuacją jego pięknych sportowych sukcesów. Jeden z najlepszych skoczków na świecie i… no właśnie – najlepszy polski skoczek w historii? Dziś 30. lat kończy Kamil Stoch.

Najpierw filmik, który pewnie większość z was widziała:

Uwielbiamy takie historie. Chłopak ma 12 lat, więc teoretycznie mógłby bawić się w berka z chłopakami pod blokiem. On tymczasem opowiada z pasją o swoich pierwszych treningach, jest świadomy tego, że dzięki ciężkiej pracy może dojść bardzo daleko. Już wtedy, w 1999 roku, Kamil marzył o złotym medalu igrzysk olimpijskich. Celem co prawda było pojechanie na olimpiadę, ale nie ukrywajmy – jak kraść to miliony.

I stało się. Jest 2014 rok. W Soczi odbywają się igrzyska olimpijskie, na które Polak jedzie jako murowany kandydat do medalu. Ale czy ktoś wtedy zakładał, że Stoch wygra dwukrotnie? Że powtórzy niebywałe osiągnięcia Simona Ammanna i zaliczy dublet na największej imprezie czterolecia? Że powtórzy osiągnięcie Wojciecha Fortuny i zdystansuje Adama Małysza, którego obsesją przez te wszystkie piękne lata było najwyższe miejsce na podium podczas igrzysk? Stoch pojechał do Rosji, dwukrotnie zwyciężył i już na stałe przeszedł nie tylko do historii polskiego sportu, ale i historii skoków narciarskich.

Żeby było jasne – to nie jest tak, że Stoch wziął się znikąd, złapał formę nagle, wyskoczył jak Filip z konopi. W momencie turnieju olimpijskiego w Soczi:

  • Stoch był już indywidualnym mistrzem świata z 2013 roku
  • W sezonie 2012/2013 zajął w generalce 3. miejsce
  • Prowadził w klasyfikacji PŚ 2013/2014
  • Miał 11 zwycięstw w konkursach PŚ

Z przypadku się zatem Stoch nie wziął, choć gdy obserwowaliśmy jego wejście do dorosłego sportu, to odnosiliśmy wrażenie, że nigdy nie osiągnie poziomu Adama Małysza. Jakoś Orzeł z Wisły bardziej nam imponował. Może dlatego, że był pierwszy? Złośliwi i tak powiedzą, że gdyby nie Małysz, nie byłoby Stocha, ale my tak po ludzku cieszymy się, że po tak pięknej i usłanej sukcesami karierze przyszła ich kontynuacja. Nie musieliśmy długo czekać, by kolejny nasz rodak błyszczał na arenach międzynadorowych i zdobywał laury pod biało-czerwoną flagą.

Pamiętacie to?

Mamy wrażenie, że tak miało być. Pierwszy Stoch, trzeci Małysz. Wspólny hymn i sentymentalne przekazanie pałeczki z sukcesami polskich skoczków. Powiedzmy to sobie szczerze – pięknie to wszystko wyszło. Lepiej byśmy sobie tego nie wymarzyli.

I tak naprawdę dopiero po zakończeniu kariery przez Adama Małysza, zaczęły się wielkie sukcesy naszych rodaków. Stoch pociągnął naszą drużynę do medali mistrzostw świata, w tym złotego z Lahti w minionym sezonie. Polacy dodatkowo wygrali Klasyfikację Pucharu Narodów, co wcześniej wydawało się być marzeniem ściętej głowy. Małysz to wszystko obserwował, ale z pozycji członka sztabu naszej kadry. Co najważniejsze – kibicował, wspierał, podpowiadał. Był z kadrą i życzył jej jak najlepiej.

Sezon 2016/2017 rozpoczął się znakomicie dla Stocha. Wygrał Turniej Czterech Skoczni i kilka konkursów Pucharu Świata z rzędu. Potem indywidualnie nie udało mu się stanąć na podium podczas MŚ, ale już w drużynie wraz z kolegami nie miał sobie równych. W generalce PŚ zajął drugie miejsce, co jest przecież niesamowitym osiągnięciem. Jesteśmy dziwnie spokojni o to, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Kamilu, dziękujemy za to, co już było i czekamy na więcej. Bardzo miło ogląda nam się twoje sukcesy.

100 lat!

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem