Siatkówka: 41. urodziny Stephane’a Antigi!

Jakby dziwnie to nie zabrzmiało, to tak naprawdę niewiele brakowało, żebyśmy w ogóle o nim dzisiaj nie pisali. Stephane Antiga to siatkarz dobry, utytułowany, wieloletni zawodnik Skry Bełchatów, ale…tak naprawdę to tylko jeden z wielu dobrych grajków, którzy w ostatnim czasie występowali w Plus Lidze. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy Francuz został selekcjonerem reprezentacji

Jakby dziwnie to nie zabrzmiało, to tak naprawdę niewiele brakowało, żebyśmy w ogóle o nim dzisiaj nie pisali. Stephane Antiga to siatkarz dobry, utytułowany, wieloletni zawodnik Skry Bełchatów, ale…tak naprawdę to tylko jeden z wielu dobrych grajków, którzy w ostatnim czasie występowali w Plus Lidze. Wszystko zmieniło się w momencie, gdy Francuz został selekcjonerem reprezentacji Polski. Zmieniło się jeszcze bardziej, gdy jako trener wygrał z Biało-czerwonymi mistrzostwa świata.

Najlepsi bukmacherzy

1
 • Duża ilość bonusów
 • Aplikacja mobilna
 • Nowoczesny wygląd serwisu
 • Stale rozwijana oferta na sporty motorowe
2
 • Szeroka oferta na bonusy
 • Funkcja Cash-Out
 • Wysokie kursy na tle konkurencji
 • Zbyt spokojny design
3
 • Nawet 600 PLN w bonusie powitalnym
 • Skromna i elegancka szata graficzna
 • Prosty, czytelny interfejs użytkownika
 • Mała oferta zakładów
 • Kursy nie zawsze są zadowalające

3 lutego 1974 roku we francuskim miasteczku Surenses urodził się Stephane Antiga. Wielokrotny reprezentant swojego kraju. Brązowy medalista mistrzostw świata z 2002 roku, dwukrotny wicemistrz Europy. Ponadto zwycięzca siatkarskiej Ligi Mistrzów z 2001 roku. Ogólnie – bardzo dobry i utytułowany zawodnik.

Te wszystkie sukcesy, które Antiga zdobył nie przekonałyby nas jednak, żeby dziś napisać o nim chociaż jeden akapit. Wszystko zmienia to, że w latach 2013-2016 Francuz został trenerem naszej reprezentacji. Drużyny, która za rządów jego poprzednika, czyli Andrei Anastasiego, po raz pierwszy po raz pierwszy w historii wygrała Ligę Światową.

Ogólnie ostatnie czasy w męskiej siatkówce wyglądały mniej więcej tak:

 • Stery nad polska kadrą przejmuje Raul Lozano, który w latach 2005-2008 sprawuje swoją funkcję. W 2006 roku zdobywa wicemistrzostwo świata z Biało-czerwonymi.
 • Po Lozano przychodzi Daniel Castellanim, który nad Wisłą pracuje w 2009 i 2010 roku. W 2009 wygrywa mistrzostwa Europy.
 • W latach 2011-2013 pierwszym trenerem kadry jest Andrea Anastasi, który wygrywa z naszą reprezentacją po raz pierwszy w historii Ligę Światową.

Co jest potem? Nie, PZPS nie decyduje się na zatrudnienie doświadczonego trenera z nazwiskiem. Rola selekcjonera przypada 37-letniemu Stephane’owi Antidze, który nigdy wcześniej nie prowadził żadnej drużyny. Na dodatek sam w dalszym ciągu jest czynnym zawodnikiem i gra w drużynie Skry Bełchatów.

Dobrze, prawda?

A właśnie najśmieszniejsze w tej historii jest to, że Antiga Lozano, Castellaniego i Anastasiego wciągnął nosem i zdobył mistrzostwo świata. W Polsce, przed własnymi kibicami, po raz drugi w historii doprowadził do Biało-czerwonych do złotego medalu na mundialu i zagrał na nosie wszystkim tym, którzy nie dawali złamanego centa na to, że ten pomysł może wypalić. Polacy dwukrotnie pokonali podczas turnieju Brazylijczyków, nie dali szans Rosjanom i zabawili się z Niemcami, którzy momentami wyglądali przy naszej drużynie jak chłopcy do bicia.

W zasadzie, to Antiga już wtedy, po wygranym finale w Brazylią mógł spokojnie zakończyć swoją przygodę z trenerką. Pomyślcie sobie – przyszedł gość, który nigdy wcześniej nie był trenerem i wygrał mistrzostwa świata. Trenerskie CV najlepsze z możliwych. Stephane miał jednak ambicje, by osiągać kolejne sukcesy. A jak wiadomo – nasza kadra raz gra lepiej, raz gorzej. Jako że po mundialu było już tylko gorzej, Antiga pożegnał się z posadą po igrzyskach olimpijskich, na których nie udało się zdobyć medalu. Francuz usunął się w cień, a słuch po nim zaginął. Dziś nasz ex-selekcjoner pracuje w Kanadzie z tamtejszą reprezentacją.

A jako że kibice mają już nie pamiętają, że jeszcze nieco ponad dwa lata temu nazwisko „Antiga” było odmieniane w naszym kraju przez wszystkie przypadki, to chcemy zaznaczyć, że poza Francuzem tylko Hubert Wagner doprowadził polski zespół do złotego medalu mistrzostw świata. Nikomu innemu ta sztuka się nie udała. Przykre, że za 10 lat nikt nie będzie pewnie pamiętał, że ktoś taki był w ogóle w polskim sporcie.

100 lat, Stephane!

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem