Sezon olimpijski czas zacząć – na skoki czekała cała Polska!!!

Fani skoków narciarskich w końcu się doczekali – jutrzejsze eliminacje do konkursu w Wiśle rozpoczną sezon 2017/2018. Sezon, z którym, mając na względzie świetne wyniki sprzed roku, wiążemy tak wielkie nadzieje. Sezon olimpijski. Sezon w którym brak medalu w Pjongczang odebralibyśmy jako narodową klęskę. Sezon, który rozpocznie się konkursem na polskiej ziemi –  na skoczni imienia Adama Małysza!

Silni drużynowo, mocni indywidualnie

To będzie drugi sezon pracy z naszą kadrą Austriaka Stefana Horngahera i trener uważa, że powinno być jeszcze lepiej niż przed rokiem. Wówczas dopiero poznawał się ze skoczkami, obecnie przygotowania rozpoczęły się z innego, wyższego pułapu. To właśnie w naszej drużynie, aktualnych Mistrzach Świata i zdobywcach Pucharu Narodów upatrujemy głównego faworyta do medalu Igrzysk Olimpijskich, ale dobrych wyników możemy w najbliższych miesiącach oczekiwać także od wszystkich członków tej ekipy także indywidualnie. Przecież Kamil Stoch na Igrzyskach będzie bronił złotych medali zdobytych 4 lata temu w Soczi, a poprzedni sezon zakończył na drugim miejscu w Pucharze Świata. 5. lokatę w klasyfikacji generalnej zajął Maciej Kot, który wreszcie zaczął stawać na podium poszczególnych konkursów i zbliżył się do ścisłej światowej czołówki. Piotr Żyła to aktualny brązowy medalista Mistrzostw Świata w Lahti. W dodatku cała trójka fenomenalnie przygotowała się do Turnieju Czterech Skoczni, zajmując miejsce w pierwszej czwórce (1. Stoch, 2. Żyła, 4. Kot). W tym sezonie do kolegów ma, dosłownie, „doskoczyć” Dawid Kubacki, zwycięzca cyklu Letniej Grand Prix, który wygrał w niej 5 z 9 konkursów indywidualnych! Co prawda skakania na igielicie część czołowych skoczków świata nie traktuje poważnie, jednak w poprzednim sezonie z podobną formą w sezonie letnim wyskoczył Maciej Kot, a potem potrafił przełożyć te dobre wyniki na śnieg. W przypadku Kubackiego może być podobnie.

Indywidualnie najwięcej będziemy oczekiwać po skokach Kamila Stocha.

Na nasz „pierwszy garnitur” naciskać będą Stefan Hula oraz młody Jakub Wolny, na zawodach otwarcia sezonu w Wiśle swoją szansę dostaną utalentowani juniorzy, Paweł Wąsek i Bartosz Czyż. Na dobre skoki stać z pewnością Klemensa Murańkę, Aleksandra Zniszczoła czy Jana Ziobrę, zatem zaplecza take nie brakuje. Polski Związek Narciarski pokazał jednak, że nie będzie tolerował zbyt małego zaangażowania w treningi i usunął z kadry B Krzysztofa Bieguna i Andrzeja Stękałę. Niech to będzie ostrzeżenie dla tych, którzy od związku jedynie wymagają, niewiele dając w zamian. PZN nie tylko potrafi pogrozić palcem, ale i podjąć konkretne działania…

Kontrowersyjna nowinka regulaminowa

W zbliżającym się sezonie nie będzie zawodników zwolnionych z kwalifikacji do konkursu głównego. W założeniu światowej federacji przepis ten miał uatrakcyjnić tę część zawodów, ponieważ swoje próby będą musieli oddawać wszyscy, bez względu na miejsce w klasyfikacji ogólnej Pucharu Świata. W praktyce najlepsi, najbardziej eksploatowani zawodnicy będą musieli skakać jeszcze więcej, ponieważ nikt nie będzie miał udziału w konkursie z automatu. Z tego rozwiązania nie są oczywiście zadowoleni skoczkowie ze ścisłej światowej czołówki, za utrudnienie uważają to także szkoleniowcy czołowych reprezentacji, takich jak Polska, Niemiecka, Austriacka czy Norweska. Czy przełoży się to na atrakcyjność kwalifikacji? Są one co prawda transmitowane przez stacje telewizyjne oraz śledzone przez kibiców pod skoczniami, ale na pewno zainteresowanie, nawet w przypadku startu czołowej dziesiątki klasyfikacji PŚ, nie zbliży się nawet do tego, które towarzyszy samym zawodom. Być może szybko nowinka ta zostanie uznana za całkowicie zbędną. Zobaczymy, co pokaże konkursowa codzienność i praktyka.

Inaczej mają także wyglądać transmisje samych imprez. Eksperyment zostanie przeprowadzony podczas zawodów w Wiśle i jeśli się przyjmie, być może zostanie utrzymany na pozostałe pozycje w kalendarzu na ten sezon. Kamera telewizyjna ma gościć w pomieszczeniu kontroli kombinezonów oraz odwiedzać sędziów przyznających noty za styl. Wcześniej nie miała tam wstępu. Czy to się przyjmie i uatrakcyjni zawody?  O tym przekonamy się już wkrótce!

Według Bukmacherów z LV BET Stefan Kraft ma największe szanse na wygranie Pucharu Świata.

Faworyci bez zmian

Faworytami do miejsc w ścisłej czołówce są ci sami zawodnicy, którzy nadawali ton rywalizacji przed rokiem. Powołując się na Bukmacherów z LV BET, największe szanse na zdobycie Kryształowej Kuli przyznaje się mistrzowi Świata, Austriakowi Stefanowi Kraftowi. W następnej kolejności faworytami do tego trofeum są Słoweniec Peter Prevc oraz Niemiec Andreas Wellinger na równi z naszym Kamilem Stochem. Z drugiego szeregu zaatakować mogą Norweg Daniel Andre Tande i jego rodak Johan Forfang, a także Domen Prevc, Markus Eisenbichler, Michael Hayboeck i…Dawid Kubacki. Niewykluczone, że w trakcie trwania sezonu eksploduje jakiś młody, nieznany szerszej publiczności talent. Póki co na większe niespodzianki na razie się nie zanosi, ale wszystko zweryfikują pierwsze starty w sezonie.

*
Stawki LV BET na zwycięzcę Pucharu Świata w sezonie 2017/2018:

Stefan Kraft 2.75

Peter Prevc 4.5

Kamil Stoch 6.5

Andreas Wellinger 6.5

Daniel Andre Tande 16

Johan Forfang 21

Domen Prevc 26

Markus Eisenbichler 26

Michael Mayboeck 26

Dawid Kubacki 26

Maciej Kot 34

Piotr Żyła 67

 

Kalendarz na sezon 2017/2018

18 listopada 2017 Wisła (Polska) – drużynowy

19 listopada 2017 Wisła (Polska)

25 listopada 2017 Ruka (Finlandia) – drużynowy

26 listopada 2017 Ruka (Finlandia)

2 grudnia 2017 Niżny Tagił (Rosja)

3 grudnia 2017 Niżny Tagił (Rosja)

9 grudnia 2017 Titisee-Neustadt (Niemcy) – drużynowy

10 grudnia 2017 Titisee-Neustadt (Niemcy)

16 grudnia 2017 Engelberg (Szwajcaria)

17 grudnia 2017 Engelberg (Szwajcaria)

Turniej Czterech Skoczni:

30 grudnia 2017 Oberstdorf (Niemcy)

1 stycznia 2018 Garmisch-Partenkirchen (Niemcy)

4 stycznia 2018 Innsbruck (Austria)

6 stycznia 2018 Bischofshofen (Austria)

13 stycznia 2018 Tauplitz/Bad Mitterndorf (Austria)

14 stycznia 2018 Tauplitz/Bad Mitterndorf (Austria)

19-21 stycznia 2018 Mistrzostwa świata w lotach – Oberstdorf (Niemcy)

27 stycznia 2018 Zakopane (Polska) – drużynowy

28 stycznia 2018 Zakopane (Polska)

3 lutego 2018 Willingen (Niemcy)

4 lutego 2018 Willingen (Niemcy)

9-25 lutego 2018 Igrzyska olimpijskie w Pjongczang (Korea Płd.)

3 marca 2018 Lahti (Finlandia) – drużynowy

4 marca 2018 Lahti (Finlandia)

Turniej Raw Air:

10 marca 2018 Oslo (Norwegia) – drużynowy

11 marca 2018 Oslo (Norwegia)

13 marca 2018 Lillehammer (Norwegia)

15 marca 2018 Trondheim (Norwegia)

17 marca 2018 Vikersund (Norwegia) – drużynowy

18 marca 2018 Vikersund (Norwegia)

23 marca 2018 Planica (Słowenia)

24 marca 2018 Planica (Słowenia) – drużynowy

25 marca 2018 Planica (Słowenia)

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem