„Rasistowska” karma wróciła do Manchesteru United?

01.12.2020
W 2011 roku piłkarz Manchesteru United był bohaterem skandalu na tle rasistowskim. Po dziewięciu latach na Old Trafford znów dyskutuje się o tym samym słowie. Też użytym przez Urugwajczyka - tyle, że tym razem grającego w drużynie "Czerwonych Diabłów"...

Jest 2011 rok, Manchester United gra z Liverpoolem. Derby Anglii grzały wówczas kibiców na długo po ostatnim gwizdku sędziego. Wszystko przez Patrice’a Evrę, który oskarżył Luisa Suareza o rasizm. Urugwajczyk został bardzo ostro ukarany – zawieszenie obejmowało aż osiem spotkań, co było znacznie bardziej bolesne niż 40 tysięcy funtów grzywny. W następnych meczach obaj panowie nie podawali sobie rąk. „Suarez użył wobec Evry słów uznawanych za obraźliwe, które odnosiły się do koloru skóry rywala”, pisała w oświadczeniu angielska federacja. – Są kamery. Możecie zobaczyć, że powiedział do mnie pewną rzecz przynajmniej dziesięć razy – mówił po latach były piłkarz „Czerwonych Diabłów”.

Chodziło o słowo „negro”, które w ojczyźnie Suareza nie oznacza niczego obraźliwego. „Nazwałem go tak, jak wołają nawet jego koledzy z Manchesteru”, tłumaczył wówczas napastnik Liverpoolu, a obecnie – Atletico. Kary jednak nie uniknął, a po latach angielska FA znów wzięła to słowo na celownik. Też w kontekcie klubu z Old Trafford, również napastnika i także pochodzącego z Urugwaju. Edinson Cavani na Instagramie po zwycięstwie Manchesteru United napisał do przyjaciela: „¡gracias, negrito!”. Co na to szkoleniowiec „Czerwonych Diabłów”?

„W Urugwaju te słowa znaczą zupełnie co innego”, Ole Gunnar Solskjaer.

Jeśli w przeciągu ostatnich dziewięciu lat nie zmieniły swojego znaczenia, to pachnie to niestety stosowaniem podwójnych standardów. Kibice Liverpoolu obserwując, jak United broni się przed śledztwem FA i grożącymi Cavaniemu trzema meczami zawieszenia mogliby nucić w rytm jednej z ostatnich piosenek Kazika: „twój negro jest lepszy niż mój”.

Stawiamy dolary przeciwko orzechom, że ani Luis Suarez, ani Edinson Cavani nie są rasistami. Natomiast przyjacielski wpis na Instagramie będący powodem do wszczęcia śledztwa przez FA to dowód na to, że polityczna poprawność potrafi sprowadzać sprawy do poziomu absurdu.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem