Ranking najpopularniejszych polskich klubów

Z tym, że piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportową w Polsce, nie ma co nawet zaczynać polemizować. Mimo, że Ekstraklasa zajmuje odległe, 21. miejsce w rankingu UEFA i oględnie mówiąc – nie prezentuje najwyższego poziomu, właśnie kluby piłkarskie cieszę się zainteresowaniem największej rzeszy kibiców. A pozostałe? Zastosowaliśmy najprostsze, być może nie najbardziej wymierne, ale jednak w jakiś sposób miarodajne kryterium – liczbę lajków na facebooku, żeby sprawdzić, jak to się w kraju nad Wisłą kształtuje. W czołowej 20 rankingu znalazło się zaledwie 7 klubów reprezentujących inne dyscypliny niż futbol.

Braliśmy pod uwagę drużyny występujące w rozgrywkach ligowych. Policzyliśmy kciuki w górę, które dostały od swoich kibiców i sympatyków na oficjalnych profilach klubowych największego portalu spełecznościowego na świecie. Oto efekty naszych obliczeń.

20. Unia Leszno – 52 tysiące lajków

„Leszno, Leszno miasto bycze – cztery domy, dwie ulice” – śpiewają złośliwie  podczas spotkań Ekstraligi żużlowej kibice drużyn przeciwnych. Rzeczywiście, Leszno to miejscowość, którą zamieszkują zaledwie 64 tysiące osób, tym większy „szacun”, że klub zdołał zebrać 52 tysiące kciuków w górę na swoim oficjalnym profilu na fb. Unia jest z pewnością powodem do dumy dla całej miejscowości, a pierwsze tytuły Mistrza Polski zgarniała tuż po wojnie, kiedy ludzie jeszcze nie marzyli nawet o istnieniu internetu. Lesznianie mają w gablocie aż 15 złotych medali krajowych rozgrywek i są najbardziej utytułowaną drużyną w historii polskiego speedwaya.

19. Stal Gorzów – 62 tys.

Kolejny przedstawiciel żużlowej Ekstraligi w naszym zestawieniu, w tabeli wszechczasów zmagań o mistrzostwo Polski zajmuje trzecie miejsce, z dziewięcioma tytułami na koncie. Gorzów Wielkopolski zamieszkuje około 125 tysięcy osób, wychodzi więc na to, że statystycznie rzecz ujmując co druga z nich jest zadeklarowanym kibicem miejscowej Stali. Gorzowianie, podobnie jak lesznianie kochają czarny sport, a zasłużony klub pod względem ilości lajków na facebooku wśród przedstawicieli tej dyscypliny ustępuje jedynie…

Miejsca od 18 do 20 w zestawieniu zajmują kluby żużlowe. Wychodzi na to, że speedway jest trzecim najpopularniejszym sportem w Polsce.

18. Falubaz Zielona Góra – 72 tys.

Sami się nie spodziewaliśmy, że nasze zestawienie otworzą trzy kluby żużlowe, chociaż to już ostatni przedstawiciel Ekstraligi w tym rankingu. Speedway to sport numer jeden w Zielonej Górze, a za popularnością Falubazu stoją niewątpliwie tytuły mistrza Polski, których klub ma siedem w swojej kolekcji (ostatni z nich z 2013 roku), a także…zielona Myszka Miki w herbie. Osobiście znam co najmniej kilka osób, które polubiły z tego powodu oficjalny profil zespołu z „Zielonki”…Pod względem popularności żużlowcy pozostawiają daleko w tyle miejscowych koszykarzy.

17. ZAKSA Kędzierzyn Koźle – 95 tys.

Na wysoką pozycję klub siatkarski z Kędzierzyna zapracował nie tylko sukcesami na arenie krajowej, a wśród nich należy wymienić chociażby 7 tytułów mistrza Polski oraz pięć srebrnych medali – najświeższy z nich wywalczony kilkanaście dni temu, po przegranym ze Skrą finale PlusLigi. Równie ważne są także występy ZAKSY na arenie międzynarodowej, jak chociażby udział w turnieju Final Four w siatkarskiej Lidze Mistrzów w ostatni weekend. Wcześniej był chociażby brąz tych rozgrywek w sezonie 2002/2003 czy 2 i 3 miejsce w mniej prestiżowym Pucharze CEV. ZAKSA to także pierwszy klub w zestawieniu, który ma większą liczbę poślubień oficjalnego fanpage niż miasto z którego pochodzi liczy ludności. I to o ponad połowę!

ZAKSA swoją popularność zawdzięcza triumfom na arenie krajowej i międzynarodowej.

16. Cracovia – 101 tys.

Pierwszy klub rankingu, który przekroczył magiczną granicę 100 tysięcy kciuków w górę. Przy okazji Kraków to jedno z dwóch miast, które ma tutaj swoich dwóch przedstawicieli. Pasy to najstarszy klub piłkarski w kraju, jednak ich ostatni wielki sukces, czyli mistrzostwo Polski (jedno z pięciu) datuje się na rok 1948. Znacznie bogatszą gablotę z wszelkiego rodzaju trofeami ma natomiast hokejowa sekcja Cracovii. Pod względem ilości kibiców nie może jednak równać się z piłkarską.

15. Korona Kielce – 103 tys.

Dumą stolicy województwa świętokrzyskiego są mimo wszystko piłkarze ręczni Vive, ale i piłkarze mają swoją wierną rzeszę kibiców. Klub nie ma ani wyjątkowo długiej historii, bo został założony w 1973 roku, ani nie posiada w swojej gablocie żadnych cennych trofeów, takich jak medal mistrzostw Polski czy krajowy Puchar. Najlepsze osiągnięcie? Trzykrotnie 5. miejsce w Ekstraklasie.

14. Arka Gdynia – 107 tys.

Z kolei gdynianie kilka najważniejszych kart w swojej historii zapisali w ostatnich miesiącach, kiedy to sięgnęli po drugi w historii Puchar Polski, który „poprawili” jeszcze zdobyciem Superpucharu. Akowcy zaprzepaścili natomiast szansę na obronę zdobytego przed rokiem trofeum, bo w zakończonej niedawno edycji PP ulegli w finale warszawskiej Legii. A następne sukcesy mogłyby się przełożyć na kolejne kciuki w górę od kibiców i wyprzedzenie następnej drużyny w klasyfikacji, którą jest …

Puchar i Superpuchar Polski to między innymi zasługa trenera Arki, Leszka Ojrzyńskiego / fot. PressFocus

13. Jagiellonia Białystok – 113 tys.

Zespół z Podlasia w poprzednim sezonie osiągnął najlepszy w swojej historii wynik, czyli drugie miejsce w Ekstraklasie, a w bieżącym co najmniej powtórzy ten sukces, a wciąż ma jeszcze szansę na złoto. Jadze kibicuje całe województwo i widać to na trybunach podczas ligowych spotkań. Całkiem nieźle jak na klub, który co prawda za dwa lata będzie obchodził stulecie swojego istnienia, ale w najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutował dopiero w 1987 roku.

12. Ruch Chorzów – 124 tys.

Na tę chwilę Niebiescy są najwyżej sklasyfikowanym I-ligowcem w rankingu, a lada chwila staną się II-ligowcem z największą ilością polubień na facebooku, chociaż z pewnością zrobiliby wiele, żeby ominął ich ten wątpliwy zaszczyt. Zasłużony klub, zdobywca 14 tytułów mistrza Polski przeżywa obecnie bardzo trudny okres. Jeszcze sezon temu grał w Ekstraklasie, ale zawirowania finansowe i organizacyjne przyczyniły się do dwóch kolejnych spadków, a ostatni z nich dokonał się już kilka tygodni temu. Siłą Ruchu są jednak wierni kibice, więc drużyna już niedługo zacznie walczyć o powrót na należne jej miejsce w hierarchii krajowego futbolu.

11. Widzew Łódź – 129 tys.

Kolejny klub z tradycjami, który znalazł się na zakręcie i próbuje odbudowywać swoją dawną wielkość, bazując na ogromnej bazie kibicowskiej i sukcesach z końcówki XX wieku, kiedy to sięgnął po dwa z czterech tytułów mistrza kraju i reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Teraz gra na czwartym poziomie rozgrywkowym i próbuje awansować na szczebel centralny, a pomostem z czasami gry w Lidze Mistrzów jest trener, Franciszek Smuda. Mimo występowania w rozgrywkach półamatorskich Widzew zdołał sprzedać rekordową na skalę całej Polski liczbę karnetów na ten sezon, co jest z pewnością także swego rodzaju ewenementem na skalę światową. Kolejne awanse powinny przyczynić się do zebrania kolejnych kciuków w górę.

Wielki Widzew z ostatniej dekady XX wieku i ten dzisiejszy, III-ligowy łączy osoba Franciszka Smudy.

10. Górnik Zabrze – 142 tys.

Kolejna drużyna piłkarska z ogromnymi tradycjami, 14 tytułami mistrzowskimi na koncie i rzeszą wiernych kibiców. Facebookowych fanów z pewnością przysporzył Górnikom zeszłoroczny awans do Ekstraklasy po jednosezonowym pobycie w I lidze, a w skali całego kraju sympatyków przyciąga ciekawy projekt oparty na młodych, polskich piłkarzach. Zabrzanie jako ligowy beniaminek wciąż mają jeszcze realne szanse na udział w europejskich pucharach, co z pewnością również przełożyłoby się na kilka set/tysięcy lajków dla oficjalnego fanpage’a.

9. Skra Bełchatów – 154 tys.

Kolejny klub siatkarski w tym rankingu, świeżo upieczony mistrz kraju. Drużyna Skry ma niemal trzykrotnie więcej fanów niż Bełchatów mieszkańców. Z pewnością przyczyniło się do tego dziewięć złotych medali mistrzostw Polski oraz trzy miejsca na podium w Lidze Mistrzów. Niestety, na najwyższym stopniu podium tych rozgrywek stanąć się nie udało, a jak przekonacie się za chwilę – z pewnością mogłoby się to przełożyć na miejsce w zestawieniu.

8. Pogoń Szczecin – 154 tys.

Pogoń ze Skrą wygrała o zaledwie kilkaset kciuków w górę. Szczecinianie to drugi najpopularniejszy klub Polski północnej. Dwukrotny wicemistrz kraju, trzykrotny finalista Pucharu Polski.  Czyli bez wielkich triumfów, ale pod względem liczby kibiców – ósma siła w kraju.

Pogoń Szczecin – ósma kibicowska siła w Polsce.

7. Asseco Resovia – 179 tys.

Najwyżej sklasyfikowany klub siatkarski, chociaż w tabeli wszechczasów pozostający w tyle za wspomnianymi już ZAKSą i Skrą. Ostatnie trzy z siedmiu łącznie zdobytych tytułów Resovia zdobyła w ostatniej dekadzie, w latach 2012, 2013 i 2015. To kolejna ekipa, której nie udało się zwojować Ligi Mistrzów, chociaż 3 lata temu przygoda z tymi rozgrywkami zakończyła się dopiero w finale. Resovia jest jednak wizytówką nie tylko miasta, ale i całego województwa podkarpackiego i chyba w tym należy upatrywać przyczyn jej ogromnej popularności w social mediach i pełnych trybun podczas spotkań.

6. Lechia Gdańsk – 183 tys.

Jeszcze na początku roku Lechia znajdowałaby się w tym rankingu za plecami Resovii, ale marcowy transfer Indonezyjczyka Egy Maulany Vikri przysporzył gdańszczanom kilkunastu tysięcy nowych, egzotycznych, facebookowych kibiców. Chyba największą rzeszę fanów klub zyskał jednak przebywając drogą od najniższej klasy rozgrywkowej do krajowej elity, ponieważ jedynym wymiernym sukcesem biało-zielonych w historii pozostaje Puchar Polski, po który Lechia sięgnęła jako klub trzecioligowy, który właśnie wywalczył awans na zaplecze Ekstraklasy. Kilka miesięcy później sięgnęła też po Superpuchar. Prawdopodobnie gdy indonezyjski nastolatek na stałe dołączy do ekipy z Trójmiasta, jej facebookowy profil zaatakuje granicę 200 tysięcy lajków.

5. Vive Kielce – 218 tys.

Najwyżej sklasyfikowany, niepiłkarski klub w kraju. O hegemonii Vive w Superlidze pisaliśmy niedawno TUTAJ. Ale popularność, zarówno w kraju jak i zagranicą kielczanie zyskali nie poprzez seryjne sięganie po tytuł mistrzów Polski, ale wygrywając w dramatycznych okolicznościach rozgrywki Ligi Mistrzów w 2016 roku. Wówczas statystyki na oficjalnym fanpage’u Vive zwariowały, a serwery zostały doprowadzone do wrzenia. Taka jest własnie siła sportowego sukcesu. Tak wysoka popularność w kraju totalnie zdominowanym przez piłkę nożną trzeba uznać jako sukces sam w sobie. Tylko kolejne triumfy na arenie międzynarodowej mogą jeszcze poprawić tę pozycję, chociaż w zasięgu szczypiornistów wydaje się możliwe jedynie przeskoczenie znajdującego się na czwartej pozycji w rankingu Śląska Wrocław. Reszta – poza zasięgiem.

4. Śląsk Wrocław – 226 tys.

Wpływ na tak wysoką pozycję w rankingu miał z pewnością tytuł mistrza Polski, po którego Śląsk sięgnął w 2012 roku, jeden z dwóch w historii klubu. To, plus oczywiście duża rzesza kibiców oraz głód futbolu w czwartym największym mieście w Polsce zrobiły swoje. Co więcej, większość udziałów w ekipie ze stolicy Dolnego Śląska ma właśnie miasto, być może dlatego miejscowi kibice uważają, że drużyna jest ich dobrem, zasilanym z ich podatniczych kieszeni. I pilnują swego.

3. Wisła Kraków – 285 tys.

Najniższy stopień podium dla Białej Gwiazdy. Ostatnie wielkie sukcesy Wisły zbiegły się w czasie z wielkim rozwojem facebooka i social mediów w naszym kraju, więc trzecie miejsce w rankingu nie powinno nikogo dziwić. A przecież krakowski klub to także wielkie tradycje, sięgające okresu przed Pierwszą Wojną Światową oraz tytuły mistrza kraju z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Łącznie w klubowej gablocie jest ich aż 13 i tyle samo srebrnych medali. Ogromny kawałek historii polskiego futbolu, poparty ogromnym kibicowskim potencjałem.

Jeśli Wiśle ma przybywać kibiców, to dzięki takim piłkarzom jak Carlitos / fot. PressFocus

2. Lech Poznań – 651 tys.

Nieco dziwi dystans, jaki oddziela pierwsze dwa miejsca od reszty stawki. Gdy jednak przeanalizuje się sportową historię i teraźniejszość Poznania, wychodzi na to, że oprócz Lecha w stolicy wielkopolski nie za bardzo jest komu kibicować. W właśnie w klub piłkarski inwestowane są wszelkie zasoby – zarówno finansowe jak i ludzkie właśnie. Potwierdza to nie tylko liczba kciuków w górze na oficjalnym fanpage’u Kolejorza, ale i frekwencja na trybunach Stadionu Miejskiego, od lat najwyższa w Ekstraklasie. Swoje robią także sukcesy, z siedmioma tytułami mistrza kraju włącznie. Ostatni z nich pochodzi z 2015 roku. Fani Lecha oczekują więcej.

1. Legia Warszawa –  965 tys.

Zaskoczenia nie ma, bo być nie mogło. Największy w kraju klub pod względem budżetu i liczby miejsc na podium Ekstraklasy ma też najwięcej kibiców. Swoje robią też cztery tytuły mistrzowskie w ostatnich pięciu sezonach oraz szansa na kolejny już w najbliższy weekend. Był także awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów w 2016 roku. Frekwencja na trybunach nie jest może najwyższa w lidze, bo pod tym względem Wojskowych wyprzedza nawet III-ligowy Widzew, ale w stolicy kraju, największej polskiej metropolii z Legią utożsamia się ogromna rzesza ludzi. Ewentualny tytuł mistrzowski może stanowić targnięcie się na granicę miliona lajków.

Powyższy ranking i podane statystyki w znaczący sposób przekładają się także na marketingowy potencjał poszczególnych klubów, a co za tym idzie – ich finanse. Największym magnesem dla kibiców są natomiast sukcesy, więc koło się zamyka. Większa liczba użytkowników zaangażowana w życie danej drużyny to także więcej potencjalnych klientów dla firm, chcących się reklamować poprzez sport.

Z drugiej strony – o jakich liczbach my tu w ogóle mówimy? Polska to spory, 38 –milionowy kraj, więc te statystyki wciąż nie robią absolutnie żadnego wrażenia, szczególnie jeśli porównywać się do potentatów na tym polu: Real Madryt ma 108 milionów lajków swojego oficjalnego fanpage’a, Barcelona – 103, a Manchester United – 73… Świat uciekł nam już bardzo dawno temu, a te dysproporcje będą się coraz bardziej powiększać – tego już się nie da nadrobić…