PZPN wprowadzi minimum zarobków piłkarzy. Oto kwoty proponowane przez Bońka!

Zbigniew Boniek zapowiada, że już na początku kwietnia PZPN wyjdzie z konkretnym planem pomocy dla klubów. Wbrew oczekiwaniom środowiska, nie będzie pożyczał pieniędzy! Związek zamierza ulżyć klubom na inne sposoby. Przymknie oko na wiele niedociągnięć. Pozwoli również na wypłaty niepełnych kontraktów, jednak nie poniżej określonego limitu!

Zbigniew Boniek udzielił już szeregu wywiadów, w których krytykował właścicieli klubów Ekstraklasy za ich krótkowzroczność, życie od pierwszego do pierwszego. Widzi potrzebę udzielenia pomocy, ale nie jest zwolennikiem rozdawnictwa pieniędzy. PZPN epidemii koronawirusa sam może stracić 50 – 60 milionów złotych, ale jest to w stanie udźwignąć.

Fakt, że Polski Związek Piłki Nożnej powinien pomóc klubom finansowo sugerowali już m.in. właściciele Legii czy Cracovii. „Gazeta Wyborcza”, na bazie wypowiedzi Bońka, donosi, że pomoc związkowa pójdzie jednak w innym kierunku.

Gazeta Wyborcza o planie pomocowym PZPN:

„Sposobem na ulżenie klubom ma być większa tolerancja przy kontroli finansów w czasie największego kryzysu. I zgoda na to, by przez pewien czas wypłacać piłkarzom niepełne kontrakty, a zaległości wyrównać w przyszłości”.

Komisja Licencyjna ma łaskawiej traktować kluby. Aż do czterech miesięcy wydłuży okres bez pensji, po którym zawodnik będzie mógł złożyć wniosek o rozwiązanie kontraktu. Z jednej strony, to kiepska wiadomość dla samych piłkarzy. Z drugiej, od nich też oczekuje się teraz wyrozumiałości, a związek odgórnym przepisem zadba o to, by kluby nie mogły obniżyć ich umów do głodowych poziomów. W trzech najwyższych ligach w Polsce ma ustawowić dolny poziom zarobków.

W Ekstraklasie ma to być 10 tys. złotych netto miesięcznie. W pierwszej lidze – 6 tysięcy, a w drugiej – 5 tysięcy. Młodzieżowcom, którzy zarabiają mniej, zdaniem Bońka nie powinno się ucinać wypłat.

W wywiadzie dla Interii „Zibi” mówi, że „związek pomoże, ale nie jest bankiem czy bankomatem”. Plany restrukturyzacyjne i programy oszczędnościowe, zmierzające do ochrony budżetów, to kwestie do wdrożenia już na poziomie klubowym.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem