Punchdown to walki wzbudzające duże zainteresowanie publiczności i niemniejsze kontrowersje. Na tej gali zawodnicy stają naprzeciwko siebie przy specjalnym stole, a następnie wymierzają sobie po maksymalnie trzy ciosy otwartą dłonią w okolice policzka. Są to potocznie określane plaskacze lub liście. Gala błyskawicznie zyskała zainteresowanie wielu fanów z Polski. Do tej pory rozegrano już pięć edycji

Punchdown to walki wzbudzające duże zainteresowanie publiczności i niemniejsze kontrowersje. Na tej gali zawodnicy stają naprzeciwko siebie przy specjalnym stole, a następnie wymierzają sobie po maksymalnie trzy ciosy otwartą dłonią w okolice policzka. Są to potocznie określane plaskacze lub liście. Gala błyskawicznie zyskała zainteresowanie wielu fanów z Polski. Do tej pory rozegrano już pięć edycji tego wydarzenia.

Skąd kontrowersyjny pomysł na galę Punchdown?

Punchdown to gala organizująca walki w formule slapfightingu. Innym określeniem stosowanym zamiennie jest slapboxing. Ta kontrowersyjna odsłona sportów walki wywodzi się w prostej linii od rosyjskich żołnierzy, którzy w ten sposób rywalizują między sobą o to, kto dysponuje silniejszym uderzeniem. Dyscyplina szybko stała się w tym kraju profesjonalną dyscypliną sportu i jest znana od co najmniej kilkunastu lat. W ciągu ostatnich kilku lat dyscyplina pojawiła się w wielu innych krajach, w tym również w Polsce. Pierwsza gala została zorganizowana 14 grudnia 2019 roku.

Jakie zasady obowiązują na gali Punchdown?

Zasady nie są szczególnie złożone. Zawodnicy ustawiają się przy specjalnym stole sięgającym brzucha. Następnie odbywa się losowanie, który wyłoni zawodnika, który uderzy jako pierwszy. Przed każdym uderzeniem atakujący smaruje ręce magnezją, aby zapobiec poślizgom. Z kolei osoba oczekująca na uderzenie umieszcza w uszach watę, aby nie dopuścić do uszkodzenia bębenków. Atakujący wyprowadza cios otwartą dłonią w policzek swojego rywala. Osoba przyjmująca uderzenie nie może odchylać głowy, ani stosować żadnej innej formy uniku. W sumie, każdy zawodnik może zadać po trzy uderzenia. W każdej chwili sędzia i lekarz mogą przerwać pojedynek, jeśli stwierdzą, że jeden z zawodników nie nadaje się do dalszej walki. Jeśli wyprowadzone zostaną wszystkie ciosy, wówczas sędzia wskazuje zwycięzcę, który jego zdaniem uderzał mocniej.

Gale Punchdown zorganizowane do tej pory

Pierwsza gala Punch down odbyła się w grudniu 2019 roku i wzbudziła ogromne zainteresowanie kibiców. Jedni włączali ją z ciekawości, inni, aby się pośmiać. Jej zwycięzcami okazali się Łukasz Lupa oraz Łukasz Nowicki. Punchdown okazał się jednak hitem i bardzo szybko trafił do opinii publicznej. Slapfighting wzbudza ogromne kontrowersje, a lekarze podkreślają, jak niebezpieczne może być przyjmowanie tylu ciosów w ciągu jednego dnia. Pamiętajmy, że zwycięzca gali musi stoczyć aż trzy pojedynki. Ponadto, w kolejnych galach organizowane są super eventy oraz walki o pas mistrzowski pomiędzy zwycięzcami.

Druga edycja gali miała miejsce w marcu 2020 roku, a jej zwycięzcą okazał się Dawid „Zaleś” Zalewski. Zaleś okazał się najlepszy także na trzeciej odsłonie gali. Była to jednocześnie pierwsza odsłona, w której zmierzyły się przeciwko sobie kobiety. Na czwartej gali turniej zwyciężył Marcin „Kostrześ” Kostrzewski, a w Superfighcie Andrzej „Żurom” Żuromski pokonał Piotra „Bonusa BGC” Witczaka. Wyniki piątej gali, która miała miejsce w październiku 2021 roku, schodzą na dalszy plan. Potwierdziło się bowiem to, o czym przekonywali lekarza. Slapfihgting to niezwykle niebezpieczna forma walki, która może zakończyć się ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią. W jednej z walk Dawid Zalewski znokautował Artura „Walusia” Walczaka, który w krytycznym stanie trafił do szpitala. 26 listopada pojawiła się przykra informacja o śmierci „Walusia”.

Wiele osób zakłada, że tragiczny finał Punchdown 5 może oznaczać koniec tego wydarzenia. W praktyce jednak, organizatorzy na ten moment nie informują o dalszych losach gali, ale nic nie wskazuje na to, aby kolejna edycja nie miała dojść do skutku. Musimy pamiętać, że przypadki śmiertelne zdarzały się także w innych sportach walki, np. w boksie czy MMA.

Gdzie obstawiać zakłady na galę Punchdown?

Duża popularność gali Punchdown nie przeszła obojętnie obok fanów zakładów bukmacherskich. Pojedynki organizowane w ramach tej gali można obstawiać u legalnych bukmacherów. W rankingu bukmacherów dostępnym w serwisie ŁączyNasPasja możesz sprawdzić aktualne promocje i bonusy, co pomoże w wyborze odpowiedniego serwisu. Obstawianie gali nie jest zadaniem łatwym, biorąc pod uwagę, jak nieprzewidywalne są te zawody. Jeśli jednak planujesz oglądać kolejną galę, obstawianie zakładów może dostarczyć większych emocji w trakcie oglądania pojedynku.

Artur Walczak w stanie krytycznym po Punchdown 5

Jak donoszą media, Strongman Artur doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu w trakcie gali Punch down 5. Zawodnik PD przez długi czas był podczas śpiączki farmakologicznej w jednym z wrocławskich szpitali. Artur Waluś Walczak otrzymał mocny cios z otwartej dłoni, skutkiem czego został ciężko znokautowany.

Jak donoszą ostatnie informacje, Artur Waluś Walczak po długiej walce w szpitalu, finalnie przegrał walkę o swoje zdrowie.

Kiedy odbędzie się kolejna gala Punchdown?

Jak już mówiliśmy, po tragicznym finale Punchdown 5 wciąż nie ma pewności, czy szósta gala kiedykolwiek dojdzie do skutku. Organizatorzy na pewno potrzebują czasu, aby uporać się z tą trudną sytuacją i być może zastanowić się nad ewentualnymi zmianami, które nie dopuściłyby do drugiej takiej sytuacji. Jeśli Punchdown 6 dojdzie do skutku, to możemy śmiało zakładać, że będzie to miało miejsce już w roku 2022.

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem