Powrót Szmala! Polska zagra w 4 Nations Cup

Przez ostatnią dekadę przyzwyczailiśmy się, że styczeń rezerwujemy na emocje związaną z piłką ręczną i udziałem Biało-czerwonych w mistrzostwach świata lub Europy. Okres między świętami i nowym rokiem to z kolei czas zgrupowań i rozgrywania turniejów towarzyskich, przygotowujących do tych imprez. W tym roku w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie Polacy również rozegrają dwa spotkania w ramach 4 Nations Cup. Tylko tylko, że potem Euro 2018 obejrzą sprzed telewizorów…

Takich nowości nie lubimy…

A dokładnie mówiąc – wezmą udział w turnieju kwalifikacyjnym do Mistrzostw Świata 2019. Impreza odbędzie się za dwa tygodnie, między 12 a 14 stycznia w Portugalii i będzie stanowić pierwszy stopień kwalifikacji do Mundialu. Rywalami naszej reprezentacji na Półwyspie Iberyjskim oprócz gospodarzy będą drużyny Kosowa i Cypru. Gdy w połowie lipca poznaliśmy skład naszej grupy eliminacyjnej, o rywalach napisaliśmy tak.

– Po totalnie nieudanych dla nas eliminacjach do przyszłorocznych Mistrzostw Europy nasza kadra spadła w rankingu i tym razem eliminacje do turnieju mistrzowskiego rozpocznie wyjątkowo wcześnie. Rywale jednak drżenia łydek, nawet u naszych młodych kadrowiczów, wywoływać nie powinni, tym bardziej, że o ekipach Kosowa, Cypru i Portugalii ciężko cokolwiek tak naprawdę powiedzieć. Ekipom tym brakuje klasowych zawodników oraz turniejowego doświadczenia. Co prawda Kosowo mieści się na bogatych w tradycje piłki ręcznej Bałkanach, a Portugalia to bliski sąsiad Hiszpanii, ale to absolutnie nic nie znaczy. W takim zestawieniu Polacy mają obowiązek zakończyć fazę grupową z kompletem sześciu zwycięstw. Wierzymy, że niejedno z nich odniesione zostanie różnicą kilkunastu bramek.

Piotr Przybecki w prowadzonej przez siebie kadrze przeprowadził rewolucję / fot. PressFocus

Przez niespełna pół roku nic się w tej materii nie zmieniło, Polacy muszą tę grupę wygrać i już. A spotkania z niżej notowanymi rywalami mają być jedynie przygotowaniem do drugiej części eliminacji, czyli dwumeczu decydującego o awansie na Mistrzostwa Świata, które w styczniu 2019 odbędą się w Danii i Niemczech. Impreza towarzyska w Ergo Arenie, podobnie jak kolejna, w hiszpańskim Vigo na początku stycznia, są zatem początkiem tej dalekiej drogi.

Dla dobrego samopoczucia

W czwartek i piątek Polacy jako gospodarze wystąpią w turnieju 4 Nations Cup i nie ma co ukrywać – powinni powalczyć o zwycięstwo. Grono rywali do najmocniejszych nie należy. Pierwszego dnia zmierzymy się z Bahrajnem, a następnie, miejmy nadzieję że w finale imprezy, z lepszą lub gorszą drużyną z pary Japonia – Białoruś. Nasi wschodni sąsiedzi w przeciwieństwie do nas wezmą udział w Euro i do tego startu właśnie będą się przygotowywać. Ewentualne zwycięstwo z tą ekipą dałoby na pewno pozytywny impuls naszym kadrowiczom i pokazało, że obecna kadra i nowa selekcja mają przyszłość.

Kamil Syprzak w obecnej kadrze należy do najbardziej doświadczonych zawodników/ fot. PressFocus

I to jest właśnie główny cel Biało-czerwonych na gdańsko-sopockie zawody. O tym, że Polacy na pewien czas wypadli z europejskiej i światowej ekstraklasy świadczy ich występ w turnieju towarzyskim Golden League pod koniec października, gdzie podopieczni Piotra Przybeckiego wysoko ulegli Francji i Norwegii oraz postawili się Danii, chociaż ostatecznie z nią także przegrali. Czas  pokazać na tle słabszych przeciwników, jakie wnioski nasi piłkarze ręczni wyciągnęli z tych surowych lekcji szczypiorniaka. Okazja, jaka nadarzy się w Ergo Arenie wydaje się ku temu idealna.

Jest Kasa, jest impreza!!

Selekcjoner powołał już szeroką kadrę na turniej eliminacyjny w Portugalii oraz imprezy towarzyskie w Ergo Arenie i hiszpańskim Vigo. Na liście było początkowo 27 nazwisk, potem selekcjoner dodał jeszcze jedno. W tym gronie jest czterech potencjalnych debiutantów, a ogólnie – aż 10 zawodników, którzy nie mają jeszcze nawet 10 spotkań rozegranych w biało-czerwonych barwach. Tylko trzech graczy wystąpiło w kadrze ponad sto razy – Kamil Syprzak, Piotr Wyszomirski i Przemysław Krajewski. Jest też jeden, który ma ich na koncie blisko trzysta. To właśnie powołany w trybie awaryjnym, wskutek kontuzji bramkarzy, Sławomir Szmal.

W jakim charakterze Sławomir Szmal jest potrzebny w kadrze Piotrowi Przybeckiemu? Na zdjęciu z asystentem selekcjonera, Pawłem Nochem  / PressFocus

Czy selekcjoner skorzysta z jego usług?  Czy zabierze go także do Vigo i do Portugalii? Czy to może jedynie straszak na rywali i motywacja dla młodszych kolegów Kasy? Przekonamy się niebawem. Po 4 Nations Cup z pewnością będziemy wiedzieli więcej !!!

*

Program turnieju 4 Nations Cup w Ergo Arenie wraz ze stawkami LV BET

Japonia – Białoruś | Czwartek, 27 grudnia | 18:00

Wygrana Japonii – 4.95

Remis – 10

Wygrana Białorusi 1.25

Polska – Bahrajn | Czwartek, 27 grudnia | 20:30

Wygrana Polski – 1.14

Remis – 10

Wygrana Bahrajnu – 7.6

Piątek, 28 grudnia

16:00 o 3 miejsce i 18.30 finał turnieju

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem