Polki i Polacy pewni występu w Eurovolley 2019

Co prawda do kolejnych Mistrzostw Europy w siatkówce okrągłe dwa lata, ale już teraz wiemy, że zagrają w nich zarówno męska jak i żeńska reprezentacja Polski. Wszystko to dzięki zmianom w systemie kwalifikacji do imprezy oraz formule rozgrywania samego turnieju.

Co prawda do kolejnych Mistrzostw Europy w siatkówce okrągłe dwa lata, ale już teraz wiemy, że zagrają w nich zarówno męska jak i żeńska reprezentacja Polski. Wszystko to dzięki zmianom w systemie kwalifikacji do imprezy oraz formule rozgrywania samego turnieju.

 

Jak to dobrze mieć zapewniony awans do wielkiego turnieju bez obowiązku brania udziału w kwalifikacjach. Jeszcze niedawno na naszych łamach reprezentant Polski Mateusz Mika mówił:

– Siatkówka nigdy nie będzie tak popularna jak piłka nożna, a ludzie którzy planują te wszystkie rozgrywki i turnieje chcą ją promować w jak najlepszy sposób. Niestety nie zawsze chęci pokrywają się z rezultatami. Sądzę, że nie tylko dla zdrowia zawodników, ale i całej dyscypliny lepiej byłoby odpuścić chociaż jeden z tych turniejów. Przykładowo Mistrzostwa Europy, rozgrywane co dwa lata, mogłyby odbywać się co cztery.

Międzynarodowa federacja wymyśliła inne wyjście z sytuacji. Powiększono liczbę zespołów, które wezmą udział w turnieju finałowym mistrzostw Starego Kontynentu, jednocześnie zapewniając czołowym ekipom start w najbliższej imprezie. Eurovolley 2019, zarówno pań jak i panów będzie miał po czterech gospodarzy, którzy automatycznie kwalifikują się do turnieju. Ponadto, zagwarantowany start ma także po osiem najwyżej sklasyfikowanych ekip poprzednich mistrzostw, nie licząc wspomnianych już organizatorów zmagań. Resztę finalistów wyłonią eliminacje.

Mateusz Mika skarżył się na zbyt dużą liczbę spotkań reprezentacyjnych. Czy zadowoli go zwolnienie Polski z eliminacji do Eurovolley 2019?

Polki zatem w Mistrzostwach Europy za 2 lata wystartują z tego pierwszego klucza (nasz kraj jest jednym z czterech państw-gospodarzy) , a Biało-Czerwoni z drugiego (zajęli co prawda miejsca w przedziale 9-12, ale odliczając gospodarzy, znajdują się w czołowej „ósemce”).

Zanim rozpoczną się wspomniane turnieje, obie nasze kadry czeka wiele wyzwań, wraz z obroną przez Polaków tytułu Mistrzów Świata włącznie. Wydaje się, że drużyna kobiet, prowadzona przez Jacka Nawrockiego jest właśnie w stadium przebudowy, a wręcz, powiedziałbym nawet więcej, wzmacniania postawionych już fundamentów i idzie w odpowiednim kierunku. Biało-Czerwone z turnieju na turniej powinny prezentować się coraz lepiej, a młode zawodniczki, wraz z nabieranym doświadczeniem będą osiągać coraz korzystniejsze wyniki. Docelowo zespół budowany jest na Igrzyska Olimpijskie w Tokio, a Euro 2019, rozgrywane między innymi na polskich parkietach będzie przed Japonią generalnym sprawdzianem.

Jacek Nawrocki kobiecą reprezentację Polski buduje w oparciu o Malwinę Smarzek.

PZPS wciąż szuka natomiast selekcjonera narodowej kadry panów. Na giełdzie nazwisk najczęściej pojawiają się Piotr Gruszka, Andrzej Kowal, Robert Prygiel i Jakub Bednaruk. Tak naprawdę dopiero po wyborze nowego trenera będzie można powiedzieć coś więcej o przyszłości polskiej siatkówki męskiej, ale obrona tytułu mistrzowskiego to wielka odpowiedzialność, a rok to w sporcie mniej czasu, niż się niektórym wydaje. A siatkarski Mundial tuż za rogiem! Warto więc ważne decyzje podjąć po dobrym namyśle, ale nie zwlekać z tym więcej, niż wymaga tego sytuacja.

 

Mistrzostwa Europy 2019 siatkarek

Zapewniony udział: Turcja, Polska, Węgry, Czechy (gospodarze) oraz drużyny Serbii, Holandii, Azerbejdżanu, Włoch, Rosji, Białorusi, Niemiec i Bułgarii (wyniki Euro 2017)

Eliminacje (awansują po dwie drużyny z każdej grupy):

grupa A: Belgia, Izrael, Słowenia, Islandia
grupa B: Chorwacja, Szwajcaria, Austria, Albania
grupa C: Ukraina, Czarnogóra, Grecja, Norwegia
grupa D: Francja, Portugalia, Gruzja, Dania
grupa E: Słowacja, Finlandia, Estonia, Szwecja
grupa F: Rumunia, Hiszpania, Łotwa, Bośnia i Hercegowina

 

Mistrzostwa Europy 2019 siatkarzy

Zapewniony udział: Francja, Słowenia, Belgia i Holandia (gospodarze) oraz Rosja, Niemcy, Serbia, Włochy, Bułgaria, Czechy, Polska i Turcja (wyniki Euro 2017).

Eliminacje (awansują zwycięzcy grup oraz 5 zespołów z drugich miejsc):

grupa A: Finlandia, Dania, Rumunia
grupa B: Estonia, Łotwa, Izrael
grupa C: Słowacja, Czarnogóra, Mołdawia, Islandia
grupa D: Portugalia, Chorwacja, Austria, Albania
grupa E: Hiszpania, Białoruś, Norwegia, Gruzja
grupa F: Ukraina, Macedonia, Węgry, Szwajcaria
grupa G: Grecja, Szwecja, Azerbejdżan, Luksemburg

 

Interesujesz się siatkówką? LV BET ma specjalną ofertę na rozgrywki PlusLigi oraz Ligi Siatkówki Kobiet. Można ją sprawdzić TUTAJ!

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem