Po MŚ czas na… igrzyska? Katar chce kolejną wielką imprezę

Już za dwa lata Katar będzie gospodarzem mistrzostw świata w piłce nożnej. Ale na tym nie zamierza poprzestać. W poniedziałek zgłosił bowiem kandydaturę do organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 2032 roku!

Do niedawna Katar uznawano za peryferia dla światowego sportu i długo tamtej części globu w ogóle nie brano pod uwagę przy przyznawaniu organizacji największych sportowych imprez. Z czasem się to jednak zmieniło – w ostatnich latach Katar był już gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej, kolarstwie czy lekkoatletyce, a w 2022 roku będzie także gościł piłkarski mundial. Nie zamierza jednak na tym poprzestać – skoro udało się wywalczyć tytuł gospodarza największej sportowej imprezy na świecie, to czemu by nie powalczyć o tę drugą największą?

W poniedziałek oficjalnie poinformowano, że Katar skierował do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zgłoszenie do organizacji igrzysk w 2032 roku!

W mediach pojawiały się doniesienia, że kandydatami mogą być także m.in. Indie, australijski stan Queensland, Szanghaj czy Korea Południowa do spółki z Korę Północną. Zgłoszenie Kataru może go jednak postawić w roli faworyta, szczególnie że w tym kraju nie trzeba się martwić o wszelką infrastrukturę, przede wszystkim sportową – część aren będzie wszak gotowa już na MŚ 2022.

Mimo to pomysł rozegrania igrzysk na Bliskim Wschodzie budzi sporo kontrowersji. Przede wszystkim ze względu na ostatnie imprezy, które odbywały się w Katarze. W mediach wówczas często narzekano na słabą atmosferę czy brak kibiców (warto z tej okazji przypomnieć, że podczas MŚ w piłce ręcznej Katar… opłacał fanów, by ci dopingowali reprezentację gospodarzy), ale problemem pozostają także panujące tam latem nieznośne upały.

Właśnie z tego względu piłkarski mundial w 2022 roku nie odbędzie się tradycyjnie na przełomie czerwca i lipca, a dopiero późną jesienią.

Pytanie więc, czy MKOl wyrazi zgodę na przekładanie terminu igrzysk w 2032 roku. Jeśli nie, wówczas ewentualne zmagania olimpijskie w Katarze musiałyby się odbyć latem, a więc w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych.

Na ten moment trudno choćby przewidywać jak duże szanse ma Katar na organizację igrzysk. Pewne jest jedno – gdyby został gospodarzem IO 2032, byłby pierwszym krajem z Bliskiego Wschodu w historii, który dostąpił tego zaszczytu. Najpierw jednak czekają nas zaplanowane na 2024 i 2028 igrzyska kolejno w Paryżu i Los Angeles.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem