Piotr Celeban najskuteczniejszym obrońcą w historii Ekstraklasy!

Środkowy obrońca zdobywający regularnie po kilka goli w sezonie - to rzadkość. Zwłaszcza, gdy bramki nie pochodzą wyłącznie z rzutów karnych. 35-letni defensor Śląska Wrocław Piotr Celeban stał się właśnie najskuteczniejszym piłkarzem grającym na tej pozycji w historii Ekstraklasy.

406 meczów i 47 goli to pełny bilans Piotra Celebana w rozgrywkach ligowych. Znaczna część, bo aż 11 trafień przypada jednak na występy zagraniczne w rumuńskim Vaslui. Jak wylicza oficjalny serwis Śląska Wrocław, ostatni gol przeciwko Lechowi Poznań jest dla Celebana 36. na boiskach Ekstraklasy, co czyni go najskuteczniejszym obrońcą w historii rozgrywek. Część źródeł statystycznych podaje 35 zamiast 36. Spornym trafieniem jest jedno z sezonu 2006/2007 w barwach Pogoni Szczecin, co nie zmienia faktu, że bilans jest absolutnie godny podziwu.

Trzydzieści sześć bramek zdobytych przez Piotra Celebana oznacza, że przeskakuje on w klasyfikacji Kazimierza Węgrzyna i czyni gracza Śląska najskuteczniejszym obrońcą w historii rozgrywek.

Celeban raczej nie zdąży nawiązać do snajperskich popisów najbardziej bramkostrzelnych graczy Śląska, jak Ryszard Tarasiewicz, Janusz Sybis czy Tadeusz Pawłowski. Niemniej już teraz jest to wynik lepszy od niejednego uznanego w Ekstraklasie napastnika. Choćby Piotra Grzelczaka (222 mecze, 34 gole) czy Artura Sobiecha (114 meczów, 34 gole).

Przyjrzeliśmy się również, jak osiągnięcie 35-latka ze Śląska ma się do najlepszych historycznie wyników w ligach TOP5. Pół-żartem, pół-serio, ma jeszcze nad czym pracować. Za to ściga absolutne legendy.

68 trafień w La Liga ma wykonujący etatowo rzuty karne Sergio Ramos. W Premier League rekordzistą jest John Terry (44). Z takim samym wynikiem Laurent Blanc we Francji. We Włoszech od lat 50-tych niepobity pozostaje wynik Jose Osvaldo Curtiego (64). Zaś w Niemczech rekord dzielą Bernard Dietz i Manfred Kaltz z 76 golami.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem