Piłkarze z Anglii zdominują ten mundial. Arabia Saudyjska najwięjszym zaskoczeniem

Lodówki wypełnione złotym trunkiem, szafki chipsami, a dziewczyny, narzeczone i żony wyprawione na wakacje. Już za momencik rozpoczynamy mundialowe szaleństwo, ale zanim zasiądziemy do uczty, warto jeszcze raz zerknąć na kadry najlepszych drużyn narodowych świata. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z niektórych ciekawych faktów. Materiał do analizy jest okazały. Do występu na rosyjskich boiskach szykuje się właśnie siedmiuset trzydziestu sześciu piłkarzy.

Zacznijmy od sprawy najbardziej oczywistej, czyli przeglądu lig, które wysłały na mundial najwięcej przedstawicieli. Kilka pierwszych miejsc nie wzbudza emocji. Anglia kompletnie zdominowała rosyjski turniej. W czołówce są też Włochy i Turcja – kraje, których reprezentacje nie zakwalifikowały się na rosyjski mundial. Co ciekawe, najliczniej reprezentowaną nacją przez kluby ligi włoskiej będą… Polacy – aż ośmiu.

Wracając do Anglii, ciekawą statystyką jest fakt, że aż 22 graczy, którzy załapali się do swoich reprezentacji na mundial, na co dzień gra w klubach z tamtejszej Championship, co bez wątpienia pozwala uznać ją za najsilniejszą drugą ligę świata. Ale co tam druga… Jest nawet rodzynek z trzeciej. To Sam Morsy – Egipcjanin z Wigan Athletic. Oprócz niego z trzeciej klasy rozgrywkowej, załapał się jeszcze Ismael Diaz – Panamczyk z hiszpańskiego Deportivo Fabril.

Jeśli chodzi o inne drugie ligi – najwięcej reprezentantów mają druga Bundesliga (pięciu) francuska Ligue 2 (dwóch). Są też rodzynki z drugich lig belgijskiej, meksykańskiej czy… koreańskiej. Stamtąd do kadry Korei Południowej powołany został Ju Se-Jong z klubu o wdzięcznej nazwie – Asan Mugunghwa. Wśród najliczniej reprezentowanych na mundialu krajów, żadnego reprezentanta z drugiej ligi nie wysłali tylko Włosi, co dobitnie świadczy słabości Serie B na tle konkurencji. Szanse na poprawę tej statystyki miał nasz Paweł Dawidowicz z Palermo, ale z selekcji odpadł na ostatniej prostej.

Najbardziej egzotyczne miejscówki? Proszę bardzo. Reprezentantów na mundialu wystawiają chociażby liga gwinejska, południowoafrykańska, honduraska czy… gwatemalska, z której na mundial jedzie dwóch doświadczonych reprezentantów Panamy.

Daniel Arzani – najmłodszy finalista MŚ w Rosji

Jest jeszcze ciekawostka z kraju, który rozegra mecz otwarcia – Arabii Saudyjskiej. Tamtejsza liga posłała na mundial najwięcej piłkarzy, nie licząc krajów europejskich. Dwudziestu spośród trzydziestu zawodników zagra w barwach Arabii Saudyjskiej. Poza tym mamy jeszcze pięciu z Tunezji, czterech z Egiptu i jednego Australijczyka – Marka Milligana.

Ciekawymi przypadkami są reprezentacje Senegalu i Szwecji. Jako jedyne do Rosji nie zabrały ani jednego piłkarza z macierzystych lig. Krok za nimi są Szwajcaria, Islandia, Nigeria i… Belgia. W ich kadrach znalazło się miejsce dla jednego zawodnika, który na co dzień kopie w ojczyźnie.

Na koniec słówko o rekordzistach. Najstarszego piłkarza na mundialu wysyła Egipt – to 45-letni bramkarz, Essam El-Hadary. Najbardziej wiekowym piłkarzem z pola będzie natomiast doskonale znany choćby kibicom Barcelony, Rafael Marquez, któremu stuknęło 39 lat. Po rosyjskich boiskach będzie biegać też sześciu nastolatków – Kylian Mbappe, Trent Alexander-Arnold, Achraf Hakimi, Francis Uzoho, Jose Luis Rodriguez, Moussa Wague i najmłodszy – Australijczyk Daniel Arzani. Ten ostatni jest jedynym zawodnikiem na mundialu, urodzonym po 1999 roku.