Piłka nożna: Michał Probierz trenerem Cracovii!

Już w trakcie minionego sezonu było kilka momentów, w których wydawało nam się, że Jacek Zieliński może stracić pracę w Cracovii. Przypomnimy, że nasz zeszłoroczny pucharowicz sezon skończył na 14. miejscu w tabeli wyprzedzając rzutem na taśmę tylko Ruch Chorzów i Górnik Łęczna. Gra Pasów nie wyglądała najlepiej, tylko 8 wygranych spotkań, 15 remisów i

Już w trakcie minionego sezonu było kilka momentów, w których wydawało nam się, że Jacek Zieliński może stracić pracę w Cracovii. Przypomnimy, że nasz zeszłoroczny pucharowicz sezon skończył na 14. miejscu w tabeli wyprzedzając rzutem na taśmę tylko Ruch Chorzów i Górnik Łęczna. Gra Pasów nie wyglądała najlepiej, tylko 8 wygranych spotkań, 15 remisów i 14 porażek mówią same za siebie. Spodziewaliśmy się przemeblowania po sezonie, bo stara formuła, w której osobą decyzyjną był Zieliński, wyraźnie się wyczerpała.

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że Zieliński został zwolniony, a klub szuka jego następcy. Klub nie był zbyt wylewny w argumentowaniu swojej decyzji i na oficjalnej stronie klubowej Cracovii pojawiła się tylko informacja, że „kontrakt został rozwiązany za porozumieniem stron”. Czekaliśmy na jakieś informacje w tej sprawie, bo sezon za pasem, a krakowski statek został bez sternika.

I dziś rano kopara opadła nam do samej ziemi. „Michał Probierz trenerem Cracovii”. Że co? Probierz w Cracovii? Przecież miał wyjechać za granicę i tam kontynuować swoją karierę trenerską. Nie ukrywamy – mocno się zdziwiliśmy, ale rzecz jasna pozytywnie – wychodzimy z założenia, że tak barwna postać jest w naszej lidze po prostu potrzebna.

Miała być Turcja lub Niemcy

Bliżej było opcji pierwszej, ale głośno mówiło się szczególnie o Arminii Bielefeld. Klub grający na zapleczu Bundesligi, z wiernymi kibicami, środkami finansowymi i aspiracjami, by powalczyć o awans do elity – pięknie to wyglądało. Michał Probierz ma za sobą fantastyczną przygodnę z Jagiellonią, w której zdobył dwa medale mistrzostw Polski i w ostatnim sezonie otarł się o mistrzowski tytuł. Kiedy jak nie teraz odejść z klubu, w którym było się dla wielu osób idolem? Trudno było to lepiej zaplanować.

Ryzyko przed Probierzem

Bardzo fajnie ujął to Tomasz Ćwiąkała.

Probierz przechodzi jako ceniony fachowiec do klubu, który ma problemy i który najprawdopodobniej będzie błąkał się przed kolejny sezon w środku stawki. Oczekiwania wobec niego będą spore, no bo jak to – Cracovia ściągnęła dobrego trenera i nie wygrywa spotkań? Jeżeli MP dostanie kredyt zaufania i zostanie rozliczany ze swojej pracy po dłuższym okresie pobytu w Krakowie, to najprawdopodobniej zbuduje solidny zespół, który powalczy – kto wie – być może nawet o europejskie puchary. Gdy zostanie rozliczony po – przykładowo – słabej jesieni, to atmosfera w Krakowie może robić się bardzo gęsta.

Probierz ma niewiele do stracenia

Przychodzi dobry trener z sukcesami na koncie, który przejmuje słaby zespół. Jeżeli przyjmiemy, że prezez Filipiak da spory kredyt zaufania MP i wymagania wobec niego będą racjonalne, to nikt nie będzie spodziewał się nie wiadomo jakich sukcesów Cracovii w kolejnym sezonie. Od razu przypomina nam się przykład Jurgena Kloopa. Niemiec przejął Liverpool, któremu słabo się wiodło i który potrzebował wprowadzenia „świeżej krwi”. Gdy Liverpool nie zaczął osiągać spektakularnych sukcesów, to nic złego się nie dzieło – problem jest poważniejszy, niż zakładano i trzeba więcej czasu, żeby wskoczyć na właściwe tory. Gdy pojawią się sukcesy – Probierz jest czarodziejem, który potrafi zrobić coś z niczego. Czyli albo będzie dobrze, albo nie najgorzej – tak to nazwijmy.

Naszym zdaniem Probierz może więcej stracić, niż zyskać. Gdy będzie przegrywał, to zacznie się dyskutowanie, że nawet tak dobry szkoleniowiec nie pomógł i Cracovię trzeba zaczął budować od początku. Każdy przebłysk dobrej gry będzie odbierany jako magiczny dotyk znakomitego szkoleniowca.

Jedno jest pewne – od dziś wnikliwiej przyglądamy się Cracovii. Obserwujemy ten zespół i bierzemy pod lupę ich grę. Jedno jest pewne – będzie ciekawie.

 

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem