Piłka nożna: Czy Stilic znowu oczaruje Ekstraklasę?

Temat co jakiś czas powraca jak bumerang. Dobry piłkarz występujący w Ekstraklasie wyjeżdża za granicę, co oznacza dla niego jedno – chce się rozwinąć i wypłynąć na szersze wody. Obserwując transfery naszych ligowców  „z kraju” można znaleźć wielu, którym ta sztuka naprawdę się udała. Lewandowski, Błaszczykowski, Piszczek – nie szukając daleko stanowią idealny przykład tego,

Temat co jakiś czas powraca jak bumerang. Dobry piłkarz występujący w Ekstraklasie wyjeżdża za granicę, co oznacza dla niego jedno – chce się rozwinąć i wypłynąć na szersze wody. Obserwując transfery naszych ligowców  „z kraju” można znaleźć wielu, którym ta sztuka naprawdę się udała. Lewandowski, Błaszczykowski, Piszczek – nie szukając daleko stanowią idealny przykład tego, że można. Zdecydowaną większość z nich jednak za granicą czeka ciężki żywot.

Semir Stilic kilka tygodni temu po raz trzeci w swojej karierze związał się z polskim klubem. Po raz drugi został zawodnikiem Wisły Kraków. Zarówno pod Wawelem, jak i w Poznaniu był wyróżniającą się postacią w swojej drużynie. Mało który z polskim kibiców był w stanie uwierzyć, że piłkarz tego kalibru nie poradził sobie w innej lidze. To co u nas było czymś „extra” w innych krajach pozostało niedostrzeżone choćby przez jeden sezon.

Generalnie, to dotychczasowe dokonania Stilica i sinusoidę prezentowanej przez niego formy można opisać za pomocą kilku liczb:

  • Zeljeznicar – 2007/2008 – 2 rozegrane spotkania w całym sezonie – transfer do Lecha Poznań
  • Lech Poznań – 2008/2009 – 48 rozegranych spotkań, 15 goli, 14 asyst – objawienie Ekstraklasy
  • Lech Poznań – 2009/2010 – 32 rozegrane spotkania, 2 gole, 15 asyst – jeden z liderów zespołu
  • Lech Poznań – 2010/2011 – 49 rozegranych spotkań, 9 goli, 12 spotkań – lider zespołu
  • Lech Poznań – 2011/2012 – 27 rozegranych spotkań, 2 gole, 8 asyst – słabsza forma niż przed sezonem
  • Karpaty Lwów – 2012/2013 – 24 rozegrane spotkania, 3 gole, 4 asysty – jeden z wielu z tureckim klubie
  • Gaziantepspor/Wisła kraków – 2013/2014 – w Turcji, 8 rozegranych spotkań – 4 gole, 1 asysta, w Polsce – 16 rozegranych spotkań, 7 goli, 4 asysty – odbudowanie się w Wiśle
  • Wisła Kraków – 2014/2015 – 36 rozegranych spotkań, 9 goli, 13 asyst – gwiazda polskiej ligi
  • APOEL Nikosia – 2015/2016 – 23 rozegrane spotkania, 4 gole, 1 asysta – jeden z wielu z lidze cypryjskiej

Czyli widać gołym okiem – w Polsce Stilicowi bardzo dobrze szło. Sezon 2011/2012 nie był wprawdzie najlepszy, ale wtedy piłkarz i tak dawał wiele jakości swoją grę ekipie Lecha Poznań. Wszystkie próby podbicia innych lig kończyły się w ten sam sposób – Stilic wracał do Ekstraklasy z podkulonym ogonem.

Ciekawi jesteśmy, jak teraz Bośniak odnajdzie się w ekipie Wisły Kraków. Nowy trener, kilka nowych twarzy i Wisła, która przed zbliżającą się w weekend piłkarską wiosną jest dla wszystkich sporą zagadką. Biała Gwiazda najpierw grała najgorzej spośród wszystkich ekip w polskiej lidze, by potem piąć się w górę tabeli. Hiszpański szkoleniowiec Wisły, który jest dla wszystkich zagadką, z takiego piłkarza jak Stilic może jednak zrobić spory użytek. Jeżeli krakowianie będą mieli grać piłkę szybką i techniczną, to Bośniak wydaje się być idealnie wyprofilowanym do tego stylu człowiekiem.

A my niestety znowu obawiamy się, że Stilic da radę w Ekstraklasie i wciągnie naszą ligę nosem. Czemu niestety? Do samego Bośniaka rzecz jasna nic nie mamy, ale w takich sytuacjach martwi nas zawsze, że piłkarze, którym za granicą nie wyjdzie, u nas potrafią świecić naturalnym blaskiem.

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem