Piłka nożna: 78. Wielkie Derby Krakowa!

Dwie zupełnie inne drużyny, mimo że na co dzień trenujące w tych samych miastach. Prywatnie bardzo często koledzy, którzy lubią w swoim towarzystwie spędzać wolny czas. Na boisku? Walka o każdy centymetr murawy. Mecz prestiżowy i spotkanie o wielu podtekstach. W końcu wojna o panowanie pod Wawelem i chwałę aż do kolejnych derbów. Wisła z

Dwie zupełnie inne drużyny, mimo że na co dzień trenujące w tych samych miastach. Prywatnie bardzo często koledzy, którzy lubią w swoim towarzystwie spędzać wolny czas. Na boisku? Walka o każdy centymetr murawy. Mecz prestiżowy i spotkanie o wielu podtekstach. W końcu wojna o panowanie pod Wawelem i chwałę aż do kolejnych derbów. Wisła z Cracovią gra po raz 78.

Wisła, która sukcesywnie pnie się w ligowej tabeli podejmie Cracovię, która nie wygrała od sześciu spotkań z rzędu. Biała Gwiazda po bardzo słabym początku sezonu w końcu wskoczyła na właściwe tory i zaczyna osiągać wyniki na miarę swoich możliwości. Do derbowej rywalizacji z Cracovią przystąpi jako faworyt.

No właśnie – faworyt. Zwykło się mówić o takich spotkaniach, że nie ma w nich faworyta. Może i racja, ale gdy prześledzimy ostatnie wyniki w Ekstraklasie, to dochodzimy do wniosku, że obie ekipy znajdują się obecnie na przeciwległych biegunach. Przypomnijmy, że w pierwszej konfrontacji tych zespołów w sierpniu lepsi okazali się piłkarze Jacka Zielińskiego.

kmiecik-laczy-nas-pasja

Czas w futbolu jednak bardzo szybko leci i wydarzenia sprzed czterech miesięcy nie będą miały tym razem żadnego znaczenia. Tak samo jak pozycja w tabeli i ostatnie zdobycze punktowe. Boisko ma zweryfkiować, kto wygra w derbach. Pewny siebie przed tym meczem jest trener Wisły, Kazimierz Kmiecik.

„Jutro będzie wiadomo, kto wejdzie na boisko i kto będzie walczył o zwycięstwo. Wszyscy są gotowi do zawodów. To będzie mecz walki i żadna drużyna nie odpuści. Udowodnimy, że potrafimy grać w piłkę i strzelać bramki”

Historia pojedynków derbowych liczy 88 lat, gdyż pierwsze spotkanie Cracovii z Wisłą odbyło się w 1928 roku. Wtedy górą była ekipa Pasów, która wygrała 2:1. W ciągu kolejnych 20 lat drużyny mierzyły się ze sobą aż 25 razy i tylko pięciokrotnie padał wynik remisowy. W latach 30 XX wieku to Cracovia była drużyną, która osiągała więcej sukcesów na krajowym podwórku. W latach 1930-1937 aż trzykrotnie udało się Pasom zdobyć tytuł mistrza Polski.

Za najważniejsze derby w historii uchodzą te z 5 grudnia 1948, kiedy to mecz barażowy pomiędzy krakowskimi drużynami miał rozstrzygnąć o tytule mistrzowskim. Wtedy, mimo że Wisła prowadziła od pierwszej minuty spotkania, wygrała Cracovia zapewniając sobie piąty w historii i jak do tej pory ostatni tytuł najlepszej drużyny w kraju.

Wisła aż trzynastokrotnie okazywała się najlepsza w Polsce, a swoje „złote czasy” świętowała dosyć niedawno. W latach 1999 – 2011 Wiślacy aż ośmiokrotnie zdobywali mistrzostwo zapewniając sobie miano najlepszej drużyny piłkarskiej w Polsce w pierwszej dekadzie XXI wieku.

W najnowszej historii derbów Krakowa zdecydowanie lepszy bilans mają piłkarze Białej Gwiazdy. W ostatnich 20 spotkaniach aż dziesięciokrotnie okazywali się lepsi, przegrywając tylko pięć razy. Co ciekawe, z ostatnich pięciu meczów górą wychodzili tylko raz, trzykrotnie uznając wyższość swoich rywali.

I tak patrząc na dzisiejszą rozpiskę gier na ekstraklasowych boiskach, nasze największe zainteresowanie wzbudzają właśnie derby Krakowa. Bo mimo że walka toczy się tylko o ligowe punkty i żaden z zespołów najprawdopodobniej nie będzie bił się na koniec sezonu o tytuł mistrzowski, to ciekawi jesteśmy, kto rządzi w Krakowie. Bo derby, to derby. Zawsze mecz szczególny.

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem