Piłka nożna: 48 drużyn powalczy na mundialu w 2026 roku!

Nie 32, jak ma to miejsce od mistrzostw świata we Francji, a 48 ekip powalczy od 2026 roku w finałach piłkarskich mistrzostw świata. To pierwsza tego typu zmiana od 1998 roku. Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady UEFA, które odbyło się w Zurychu jednogłośnie stwierdzono, że liczba uczestników mundialu, który odbędzie się w 2026 roku zostanie zwiększona do

Nie 32, jak ma to miejsce od mistrzostw świata we Francji, a 48 ekip powalczy od 2026 roku w finałach piłkarskich mistrzostw świata. To pierwsza tego typu zmiana od 1998 roku.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady UEFA, które odbyło się w Zurychu jednogłośnie stwierdzono, że liczba uczestników mundialu, który odbędzie się w 2026 roku zostanie zwiększona do 48 drużyn. Co jednak istotne – ekipa, która zwycięży w turnieju rozegra w międzyczasie taką samą co wcześniej liczbę siedmiu meczów. Ilość biorących w turnieju głównym ekip nie spowoduje, że zespoły będą grały więcej.

Pierwsze piłkarskie mistrzostwa świata odbyły się w 1930 roku w Urugwaju. Dlaczego akurat w tym kraju? Jakby dziwnie to w dzisiejszych czasach nie zabrzmiało, to w tamtym właśnie roku Urugwajczycy obchodzi setną rocznicę odzyskania Niepodległości. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na wybór właśnie tego gospodarza była deklaracja władz związku, że wszystkie biorące udział w turnieju zespoły otrzymają zwrot kosztów za dojazd i zakwaterowanie podczas mistrzostw. Gospodarze koniec końców okazali się być mało gościnni i turniej wygrali pokonując w finale Argentynę 4:2. W mundialu udział wzięło 13 zespołów.

W kolejnych dwóch mistrzostwach rolę gospodarza pełniły kraje europejskie. W 1934 Włosi nie dali w finale szans drużynie Czechosłowacji, którą pokonali po dogrywce i przed własnymi kibicami cieszyli się w końcowego sukcesu. Cztery lata później obronili tytuł, choć mundial odbywał się już we Francji. W obu turniejach brało udział 16 zespołów, a z Ameryki Południowej na turniej udali się tylko Brazylijczycy. Canarinhos w 1938 zajęli trzecie miejsce.

W 1982 roku FIFA postanowiła liczbę uczestników turnieju zwiększyć z 16 do 24. Coraz większa popularność futbolu powodowała, że światowa federacja postanowiła wyjść na przeciw potrzebie i dać szanse na tle najlepszych zespołów pokazać się państwom teoretycznie słabszym. W Hiszpanii po raz trzeci najlepsi okazali się Włosi, którzy w finale pokonali zespół RFN. Na najniższym stopniu podium stanęli Polacy, którzy do brązowego krążka z 1974 roku dorzucili medal tego samego kruszcu. W meczu o trzecie miejsce biało-czerwoni okazali się lepsi od reprezentanacji Francji.

niemcy-laczy-nas-pasja

Piłkarski mundial w takiej formie dotrwał do 1998 roku, gdy po raz pierwszy o tytuł najlepszej drużyny świata rywalizowały aż 32 zespoły. Coś, co wtedy wydawało się dla nas dziwne i niespotykane, z czasem znakomicie zaczęło się sprawdzać. Formuła ta przetrwała turnieje we Francji, Korei i Japonii, Niemczech, RPA, Brazylii. Taką samą liczbę uczestników będzie liczył również w Rosji i Katarze. Dopiero mistrzostwa świata w 2026 roku przyniosą zmiany. Wtedy o tytuł najlepszej drużyny świata powalczy aż 48 ekip.

Z czym wiąże się ta zmiana?

Na pewno mundial straci na prestiżu, a samo zakwalifikowanie się do turnieju głównego nie będzie już takim osiągnięciem, jak miało to miejsce w poprzednich latach. Więcej będzie ekip, a – co tam idzie – więcej meczów, które nikogo nie będą interesowały. Taka sytuacja będzie miała miejsce w początkowej fazie turnieju, gdzie między meczami z udziałem Brazylii czy Hiszpanii kibice będą podziwiać w akcji reprezentacje Albanii, Kongo czy Burkina Faso, które zgodnie z aktualnym rankingiem FIFA plasują się na miejscach 48-50. Mniejszy będzie zatem prestiż samego turnieju i po części zainteresowanie kibiców meczami średnio atrakcyjnie grających dla oka drużyn.

48 drużyn zostanie podzielonych na 16 grup liczących po trzy zespoły. Dwie z trzech ekip przechodzą dalej. Dopiero wtedy na polu bitwy zostaną 32 zespoły, czyli według starych zasad, dopiero wtedy mistrzostwa się rozpoczną.

W internecie obserwujemy obecnie lawinę hejtu po decyzji FIFA, ale należy pamiętać, że decyzja o zwiększeniu liczby uczestników jest również niezwykle korzystna dla…reprezentacji Polski. Ta bowiem w ostatnich dwóch mundialach nie występowała. Zatem nie tylko Albania, Kongo i Burkina Faso powinny podziękować światowym władzom za podjętą decyzję. Dla Polaków również jest to bardzo dobra informacja.

 

 

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem