Pan Gortat jest debeściak i jego mafia też. PHN#7

Taka noc jak dziś zdarza się w NBA tylko raz na sezon. Już po raz siódmy, Marcin Gortat organizuje w trakcie spotkania swojej drużyny Polish Heritage Night, czyli po prostu Polską Noc z NBA.

Taka noc jak dziś zdarza się w NBA tylko raz na sezon. Już po raz siódmy, Marcin Gortat organizuje w trakcie spotkania swojej drużyny Polish Heritage Night, czyli po prostu Polską Noc z NBA. Mecz Washington Wizards z Brooklyn Nets zacznie się o 1 w nocy i jak zwykle czeka na nas kilka ciekawych smaczków.

Tradycja Polish Heritage Night sięga jeszcze czasów Gortata w Phoenix Suns, gdzie narodził się pomysł właśnie na takie wydarzenie. Po pierwsze ze względu na patriotyczną postawę naszego rodaka, który chciał w USA pochwalić się naszą bogatą kulturą i historią, a po drugie ze względu na dużą liczbę Polaków zamieszkujących stan Arizona (ponad 100 tysięcy).

Polish Heritage Night to jednak coś więcej niż mecz z udziałem polskich kibiców. Od lat Gortat zaprasza do Waszyngtonu m.in. weteranów wojennych, honorując ich podczas przerw w grze. Od jakiegoś czasu organizowany jest także wyjazd dla dzieci, które okazały się najlepsze podczas letnich campów Gortata. Nagrodzeni na obozach MVP młodzi zawodnicy mają już w tym roku m.in. za sobą specjalny trening na boisku treningowym Washington Wizards, gdzie mogli także podejrzeć trening rzutowy Johna Walla.

Marcin zaprasza także na trybuny wielu gości specjalnych – rok temu były nimi Joanna Jędrzejczyk (znokautowała na boisku maskotkę gospodarzy, G-Wiza) i Alicja Bachleda-Curuś, a w przeszłości także m.in. Piotr Gruszka, czy Anita Włodarczyk. W czasie przerw na żądanie na parkiecie występują także polskie cheerleaderki, a na kibiców czekają zawsze jakieś niespodzianki związane z Polską i polską kulturą. Sam Gortat po meczu pojawia się na parkiecie, dziękując kibicom za przybycie i – tak jak było rok temu – robiąc sobie z nimi zdjęcia.

Polish Heritage Night jest świetną okazją zarówno dla polskich kibiców, jak i dla tych zza oceanu, którzy mają okazję do poznania zupełnie innej, europejskiej kultury. Wszyscy polscy kibice NBA pamiętają pewnie segment popularnego programu “Inside the NBA”, podczas którego Shaquille O’Neal i Charles Barkley zajadali się pierogami przy okazji pomeczowego wywiadu z Gortatem. Polska Noc to wydarzenie, dzięki któremu szersza amerykańska publiczność raz w roku ma szansę dowiedzieć się czegokolwiek o naszym kraju.

To także specjalna okazja dla licznej Polonii, która wybierając się na mecz spotka dziś wielu swoich rodaków, a także dla nas, oglądających spotkanie za pośrednictwem telewizji (Canal+ Sport przygotowuje specjalną transmisję prosto z Waszyngtonu, poprzedzoną studiem w Warszawie) czy League Passa. Nie oczekujmy cudów – nie sprawi to, że koszykówka w Polsce stanie się bardziej popularna. Marcin Gortat wychodzi jednak ze świetną inicjatywą i poświęca swój czas, by uhonorować bohaterów wojennych, czy dać trochę radości dzieciom wcześniej tylko marzącym o spotkaniu z Johnem Wallem czy Bradleyem Bealem.

Polish Heritage Night – Washington Wizards vs. Brooklyn Nets, 1 w nocy czasu polskiego.

Paweł Mocek, NBA Labs