Obstawianie walk

24.11.2021
Sporty walki to bardzo ważny obszar oferty każdego bukmachera. Obstawianie walk na zakładach bukmacherskich zapewnia większe emocje w trakcie oglądania gali, a ponadto, pozwala wykorzystać swoją wiedzę na temat tych dyscyplin sportu. Aby jednak obstawianie walk u bukmachera było w pełni opłacalne, warto przyswoić sobie kilka cennych wskazówek. W tym miejscu podpowiadamy, jak obstawiać zakłady

Sporty walki to bardzo ważny obszar oferty każdego bukmachera. Obstawianie walk na zakładach bukmacherskich zapewnia większe emocje w trakcie oglądania gali, a ponadto, pozwala wykorzystać swoją wiedzę na temat tych dyscyplin sportu. Aby jednak obstawianie walk u bukmachera było w pełni opłacalne, warto przyswoić sobie kilka cennych wskazówek. W tym miejscu podpowiadamy, jak obstawiać zakłady bukmacherskie na sporty walki, aby uzyskać lepsze rezultaty.

Jakie walki można obstawiać w serwisach bukmacherskich?

Zacznijmy od oferty bukmacherów. Jakie dokładnie walki można obstawiać w serwisach bukmacherskich? Największym zainteresowaniem cieszą się takie dyscypliny, jak boks oraz MMA. To najchętniej typowane sporty walki na świecie. Powód jest bardzo prosty – to również najpopularniejsze sporty, z którymi najczęściej spotkamy się w telewizji przy okazji różnorodnych gal. W ofercie bukmachera dostępne są również takie dyscypliny, jak: zapasy, muay-thai, kickboxing, a nawet profesjonalny wrestling. Dzięki temu, sympatycy sportów walki mają sporą swobodę w obstawianiu walk. Po wybraniu dyscypliny wystarczy znaleźć galę, na której odbywać się będzie interesująca nas walka. Tak przechodzimy do kursów bukmacherskich na wszystkie walki w karcie danej gali.

Legalni bukmacherzy w Polsce dokładają wszelkich starań, aby ich oferta zakładów była wyjątkowa i dopracowana. Sporty walki bez wątpienia zaliczają się do najchętniej typowanych dyscyplin, a popularne gale ważnych federacji odbywają się praktycznie co tydzień. Wystarczy spojrzeć chociażby na częstotliwość, z jaką swoje gale urządza UFC, czyli największa federacja mieszanych sztuk walki. Nie brakuje zatem okazji do obstawiania zakładów bukmacherskich na sporty walki.

Analiza przed walką – jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

Typując wyniki walk warto wcześniej przeprowadzić analizę i sprawdzić kluczowe czynniki, które mogą mieć wpływ na jej rezultat. Obstawianie walk to prawdziwa frajda dla wszystkich sympatyków sportów walki. Jak przeprowadzić dobrą analizę, która przybliża do obstawienia wygranego kuponu? W pierwszej kolejności należy skupić się na zasadach walki – być może faworyzują one jedną ze stron. W dalszej kolejności skupiamy się już na zawodnikach, uwzględniając ich rekord, bilans ostatnich pojedynków oraz warunki fizyczne. Dość istotną kwestią są również doniesienia w ostatnich dniach przed walką, być może wydarzy się coś, co będzie ważyć na szanse obu zawodników. Obstawianie walk opiera się na pięciu kluczowych kryteriach, które omówimy poniżej.

1. Zasady rozgrywania pojedynku

Jak już mówiliśmy, w pierwszej kolejności należy oczywiście sprawdzić na jakich zasadach toczyć się będzie pojedynek. Największe federacje zazwyczaj bazują na ujednoliconych zasadach stosowanych przy każdej walce, ale czasami trafiają się walki specjalne, w których stosowane są nieco inne zasady. Tymczasem mają one duże znaczenie dla losów Twojego kuponu. Pojedynek w krótszym dystansie oznacza, że mniejszą rolę odegra kondycja fizyczna i wytrzymałość, co może być problemem dla zawodników niesłynących z mocnych ciosów. Natomiast w przypadku dłuższych walk, ważną rolę odgrywa strategia. Zawodnicy dysponujący większą wytrzymałością są skłonni do poświęcenia kilku pierwszych rund, aby osłabić rywala, a następnie wykorzystać lepszą kondycję. Dlatego też, zasady pojedynku to podstawa, jeśli interesuje Cię obstawianie walk u bukmacherów.

2. Rekord i bilans ostatnich walk

Przechodzimy do analizowania statystyk, które również są ważne dla osób, które decydują się na obstawianie walk. Rekord zawodnika jest podawany w następujący sposób: wygrane, przegrane, ewentualne remisy, pojedynki zakończone przed czasem (nokauty i poddania). Już sam rekord bardzo dużo mówi nam o samym zawodniku, zwłaszcza liczba nokautów. Szczególnie wśród starszych zawodników bardzo istotne jest przeanalizowanie ostatnich walk. Rekord 40-3 nie będzie robił tak dużego wrażenia, jeśli się okaże, że to właśnie ostatnie trzy walki były tymi przegranymi. Bilans H2H informuje nas o ewentualnych spotkaniach bezpośrednich. Wielkie rewanże, a nawet trylogie zawsze generują olbrzymie emocje i sprawiają, że obstawianie walk jest jeszcze bardziej satysfakcjonujące.

3. Charakterystyka zawodników

Bardzo istotna jest także charakterystyka zawodników, zwłaszcza w tych sportach, gdzie walki można rozgrywać na różne sposoby. Najbardziej wszechstronne jest MMA, gdzie mamy stójkę dopuszczającą uderzenia pięściami, łokciami, kolanami, kopnięcia, sporo elementów zapasów, a także niezwykle rozległy parter z licznymi technikami kończącymi. Gdy spotyka się typowy puncher ze specjalistą od parteru, obstawianie walk jest prawdziwym wyzwaniem. Wiemy bowiem, że puncher będzie starał się trzymać dystans i wyprowadzać mocne ciosy, podczas gdy parterowiec będzie dążył do obaleń. Takie niuanse są ważne również w innych dyscyplinach. W boksie chociażby specyficzny styl walki preferują mańkuci, którzy często starają się do maksimum utrudnić boksowanie zawodnikom praworęcznym.

4. Warunki fizyczne

Jeśli chodzi o warunki fizyczne, mamy tu trzy kluczowe czynniki: wzrost, wagę oraz zasięg ramion. Wzrost jest szczególnie ważny w przypadku walk na ciosy. Duża przewaga wzrostu pozwala kontrolować przebieg walki i utrzymywać rywala na dystans. Tutaj jednak pojawia się również faktyczny zasięg ramion. Nierzadko zdarza nam się porównywać zawodników, z których jeden jest wyższy, a drugi posiada większy zasięg ramion. Waga z kolei ma wpływ na siłę ciosów, ale również kontrolowanie walki w parterze w pozycji z góry. W sportach walki uwzględnić należy muskulaturę. Idealna rzeźba z jednej strony świadczy o bardzo ciężkim treningu, ale z drugiej, może zwiastować problemy z kondycją: każdy wypracowany mięsień wymaga bowiem tlenu, a tego w walce często zaczyna brakować. Do kategorii warunków fizycznych możemy zaliczyć także wiek: młodość to szybkość i energia, podczas gdy dojrzałość oznacza większe doświadczenie i odporność na trudne sytuacje.

5. Doniesienia medialne

W ostatnich dniach poprzedzających walkę należy również śledzić doniesienia medialne. Na ceremonii ważenia często możemy dostrzec nastawienie obu zawodników, a przede wszystkim poznajemy dokładną wagę. Pamiętajmy, że zawodnik, który musiał w krótki czasie zgubić dużo kilogramów może być mocno osłabiony, co objawi się walce. Warto także poszukać programów publicystycznych, w których eksperci typują wyniki oraz udzielają cennych wskazówek związanych z interesującymi nas walkami. Obstawianie walk zazwyczaj ma miejsce tego samego dnia, na kilka godzin przed galą. Wówczas dysponujemy największą pulą informacji.

Jak sprawdzać kursy bukmacherskie na interesujące walki?

Kurs bukmacherski to podstawowy wyznacznik opłacalności kuponu. To właśnie w zależności od kursu i stawki zakładu zależy ewentualna wygrana. Obecnie, do dyspozycji graczy pozostaje kilkunastu legalnych bukmacherów i każdy z nich może zaoferować inny kurs. Nawet niewielkie różnice mogą mieć wpływ na wysokość wygranych, zwłaszcza jeśli stawka zakładu jest wysoka. Opłacalne obstawianie walk u bukmachera w dużej mierze opiera się właśnie na analizie dostępnych kursów bukmacherskich. Na niektórych stronach dostępne są zestawienia, które pozwalają nam sprawdzić, który bukmacher proponuje najwyższy kurs na interesującą nas walkę. Dlatego też warto posiadać konto przynajmniej u kilku bukmacherów.

Oczywiście musimy pamiętać o tym, że kursy bukmacherskie mogą ulegać zmianom. Dzieje się tak na skutek doniesień medialnych przed walką, a także w zależności od nastawienia graczy. Jeśli wielu graczy obstawia ten sam typ, wówczas przypisany kurs automatycznie maleje, wraz ze wzrostem kursu po stronie rywala. Tutaj warto także wspomnieć o value betach. Po wykonaniu analizy na walkę oceń prawdopodobieństwo zdarzenia, które typujesz. Procentowe szanse zamień na liczbę (np. 65% to 0,65). Następnie pomnóż uzyskaną liczbę przez kurs zakładu. Jeśli otrzymasz wynik powyżej 1, wówczas jest to value bet, czyli zakład, którego kurs opłaca się w stosunku do prawdopodobieństwa. To bardzo pomocne przy obstawianiu walk. Jedyną trudnością jest rzetelne oszacowanie szans procentowych.

Zakłady bukmacherskie i typy bukmacherskie na sporty walki

Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z obstawianiem walk, sporym udogodnieniem będą typy bukmacherskie, które bez trudu można znaleźć w sieci. W pierwszej kolejności interesują nas oczywiście typy ekspertów, które możemy poznać w różnych programach zajmujących się sportami walki. Obecnie dostęp do takich programów jest nieograniczony, co jest sporym ułatwieniem w sytuacji, gdy analizujemy walkę i szukamy optymalnych typów do stworzenia kuponu. Eksperci nie są oczywiście nieomylni, ale ich wiedza może nam przybliżyć specyfikę pojedynku.

Do tego dochodzą liczne typy bukmacherskie udostępniane przez samych graczy. Tutaj należy być jednak bardzo ostrożnym, zwłaszcza, jeśli nie wiemy, jaką skutecznością oraz yieldem odznacza się autor typów bukmacherskich. Jeśli interesuje Cię obstawianie walk u bukmachera, pamiętaj, że typy bukmacherskie powinny być jedynie ułatwieniem i uzupełnieniem dla wykonanej przez Ciebie analizy. No chyba, że celem głównym są po prostu większe emocje w trakcie oglądania pojedynków. Wówczas możesz bazować zarówno na typach innych graczy, jak również na własnej intuicji.

Na czym polega obstawianie walk – rodzaje zakładów

Obstawiając zakłady bukmacherskie na sporty walki warto również zapoznać się z poszczególnymi rodzajami zakładów. Typowanie nie ogranicza się jedynie do wskazania zwycięzcy pojedynku, ale pozwala również przewidywać różne aspekty spotkania. Jakie obstawianie walk wchodzi w grę w legalnych serwisach bukmacherskich? Oto dostępne rodzaj zakładów:

Zwycięzca walki – najpowszechniejszym zakładem jest oczywiście zakład na zwycięzcę pojedynku. W niektórych dyscyplinach, takich jak boks, są to zakłady 1×2, gdzie występuje opcja remisu (x). W MMA natomiast zazwyczaj spotkamy się z zakładami dwutorowymi. W takich walkach remis teoretycznie jest możliwy, ale ma miejsce niezwykle rzadko. Jeśli walka zakończy się remisem, a zakład nie uwzględniał takiej opcji, gracz może liczyć na zwrot stawki.

Sposób zakończenia pojedynku – w zależności od dyscypliny, obstawianie walk pozwala również wytypować dokładny sposób jej zakończenie. W pełnym dystansie czasowym decyduje werdykt sędziowski. Przed czasem walka może skończyć się przez nokaut, poddanie czy dyskwalifikację.

Czas zakończenia walki – gracze mogą również wytypować czas, w którym pojedynek dobiegnie końca. W boksie można stawiać np. over/under na liczbę rund.

Zakłady specjalne – najbardziej złożone są zakłady specjalne, w których możemy wytypować jednocześnie zwycięzcę walki oraz sposób jej zakończenia.

Pełna oferta legalnych bukmacherów jest bardzo rozbudowana, dzięki czemu, gracze mogą liczyć na większą swobodę w obstawianiu kuponów. Jeśli posiadasz konta u kilku bukmacherów, pamiętaj o tym, aby sprawdzić, jakie kursy oferują poszczególni bukmacherzy. Nawet niewielkie różnice w kursach przy dużych stawkach mają spory wpływ na ewentualne wygrane.

Jak obstawić wynik nadchodzącej walki?

Kolejną kwestią jest obstawianie walk w zależności od dostępnych rodzajów kuponów. Najczęściej obstawiamy single, czyli zakłady pojedyncze. Tutaj sprawa jest jasna i klarowna. Stawka (po odliczeniu podatku) pomnożona przez kurs bukmacherski to ewentualna wygrana. Do kuponu można oczywiście dodać wiele zdarzeń tworząc w ten sposób zakład wielokrotny, określany jako AKO lub KOMBI. W przypadku takich kuponów, kursy poszczególnych selekcji mnożą się ze sobą dają większy kurs całkowity, który po przemnożeniu przez stawkę zakładu daje ewentualną wygraną. Wszystkie zdarzenia na takim kuponie muszą być trafione, aby zakład został rozliczony pozytywnie.

Możemy również tworzyć bardziej skomplikowane zakłady systemowe. Na takich kuponach łączy się single z zakładami AKO tworząc różne zestawienia dobranych selekcji. Np. wybierając trzy zdarzenia, możesz na jednym kuponie obstawić trzy single, trzy zakłady z dwoma zdarzeniami oraz oczywiście zakład z trzema selekcjami. Każdy taki zakład na kuponie systemowym wymaga odrębnej stawki. W przypadku takich kuponów, jedna nietrafiona selekcja nie przekreśla jeszcze szans na zysk. W serwisach legalnych bukmacherów istnieje możliwość zamykania zakładów przed czasem. W tym celu można wykorzystać funkcję cash out. Im bliżej do pozytywnego rozliczenia, tym wyższą kwotę proponuje funkcja cash out. Dzięki niej możesz odebrać mniejszą, ale pewną wygraną.

Promocje bukmacherskie na sporty walki

Kluczowym czynnikiem w kwestii opłacalności zakładów są oczywiście kursy. Decydując się na obstawianie walk u bukmacherów warto jednak zwrócić uwagę także na promocje. W przypadku prestiżowych gal często możemy liczyć na ciekawe oferty w postaci wyższych kursów, możliwości obstawienia zakładu bez podatku od stawki czy też darmowego zakładu za postawienie określonego kuponu. W serwisie ŁączyNasPasja dostępny jest ranking legalnych bukmacherów, w którym dużo uwagi poświęcamy bonusom powitalnym oraz promocjom dla stałych klientów. Z atrakcyjnym bonusem, obstawianie walk u bukmachera staje się oczywiście dużo przyjemniejsze.

Obstawianie walk na żywo – jakie korzyści oferuje ta forma zakładów?

Zakłady bukmacherskie na sporty walki można obstawiać również w ofercie na żywo. Jest to popularne zwłaszcza w przypadku dłuższych walk, które mogą trwać nawet ponad 20 minut. Nie oszukujmy się, wejście do oktagonu czy ringu to zawsze ogromny stres, który może w pierwszych sekundach walki paraliżować. To idealny moment, aby zaskoczyć rywala już na początku walki. Dlatego szybkie nokauty wcale nie należą do rzadkości. Jeśli obawiasz się takiego rozstrzygnięcia, zawsze możesz wybrać zakłady na żywo obstawiane już po rozpoczęciu pojedynku.

Zakłady na żywo obstawia się na podobnych zasadach, tyle tylko, że zatwierdzenie kuponu zazwyczaj wymaga przynajmniej kilku sekund, chyba, że zaakceptujemy ewentualne zmiany kursów. Ponadto, takie zakłady mogą być zamrażane, jeśli dzieje się coś, co zwiastuje rychły koniec. Obstawianie walk na żywo to dobra propozycja dla osób, które pasjonują się sportami walki i lubią oglądać gale. W ten sposób możesz wykorzystać wiedzę o przebiegu pojedynku, a także obstawiać kolejne walki na bieżąco.

Obstawianie walk KSW – czy walki KSW różnią się od Fame MMA?

Jeśli chodzi o sporty walk, nieodłącznym elementem jest obstawianie walk KSW. Jak wiadomo, wszystkie zakłady bukmacherskie mają w swojej ofercie możliwość obstawiania walk KSW. Podobnie jest w wypadku gdy chodzi o walki bokserskie. Na walki MMA także każdy bukmacher ma swoją ofertę (tutaj wyjątkiem jest FAME MMA).

Mieszane sztuki walki stały się w ostatnich latach bardzo popularne w Polsce. Najwięcej zyskały gale KSW, które okazały się wielkim sukcesem w naszym kraju. Skutkiem tego są zakłady bukmacherskie KSW, które mają tą galę w swojej ofercie. Dziś opisaliśmy jak obstawiać walki mma. Sylwetki takich zawodników jak Mamed Khalidov powinny być nam dość znane, ponieważ są to zawodnicy od lat występujący w KSW.

KSW, czyli konfrontacje sztuk walki możemy obstawiać na wiele sposobów. Najbardziej znanym wśród bukmacherów są zakłady na zwycięzce walki. Warto sprawdzać także bonusy bukmacherskie, które uwzględniają walki KSW i walki UFC.

Gdzie można legalnie obstawiać walki?

Jeśli interesuje Cię obstawianie walk u bukmachera, pamiętaj o tym, że w naszym kraju obowiązuje ustawa hazardowa, która sprawia, że zakłady można stawiać jedynie u licencjonowanych bukmacherów. Lista legalnych buków stale się poszerza i już teraz obejmuje 17 propozycji. W naszym serwisie możesz sprawdzić, które serwisy bukmacherskie są legalne, a ponadto, jakie bonusy na start mogą zaoferować nowym klientom. Posiadając konto u kilku bukmacherów możesz wybierać obstawianie walk po atrakcyjniejszych kursach oraz z ciekawymi promocjami.

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem