Obstawianie meczy pewniaki

25.11.2021
Pod pojęciem pewniaków kryje się co najmniej kilka rzeczy: zakłady o bardzo niskim kursie, zakłady z dużym prawdopodobieństwem pozytywnego zakończenia, czy chociażby surebety – strategia dająca gwarancję zysku niezależnie od wyniku. Wiele osób wierze, że obstawianie meczy może przyczynić się do wyraźnego wzrostu skuteczności w typowaniu wyników. No dobrze, ale czy pewniaki bukmacherskie w świecie

Pod pojęciem pewniaków kryje się co najmniej kilka rzeczy: zakłady o bardzo niskim kursie, zakłady z dużym prawdopodobieństwem pozytywnego zakończenia, czy chociażby surebety – strategia dająca gwarancję zysku niezależnie od wyniku. Wiele osób wierze, że obstawianie meczy może przyczynić się do wyraźnego wzrostu skuteczności w typowaniu wyników. No dobrze, ale czy pewniaki bukmacherskie w świecie sportu faktycznie istnieją?

Na wstępie musimy oczywiście stwierdzić, że nie ma czegoś takiego jak pewniak w kontekście zakładu, który nie może przegrać. W świecie sportu zdarzały się wielkie sensacje i nawet najwięksi faworyci potrafili przegrywać swoje spotkania. W tym artykule skupimy się jednak na wszystkich aspektach występujących dookoła pewniaków: pewne typy bukmacherskie, fixy, surebety, analizy przedmeczowe. W słowniku typera pewniak jest pojęciem potocznym o dość szerokim zastosowaniu. Jednak co ważne, obstawianie meczy rzeczywiście może przyczynić się do lepszych wyników na bukmacherce, pod warunkiem, że wiemy jak takie pewniaki znaleźć i wykorzystać.

Czym właściwie są pewniaki? Czy to profesjonalne typy bukmacherskie?

Na początek kilka definicji, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć, czym właściwie są pewniaki. Jak już mówiliśmy, pojęcie to ma bardzo wszechstronne znaczenie i może być używane w kilku sytuacjach. Oto najważniejsze definicje, które możemy przypisać do terminu „pewniaka”:

Zakłady o niskim kursie – pewniakami często określamy zakłady po kursie mniejszym niż 1,20. Tka niski kurs oznacza, że dany wynik jest postrzegany właśnie jako „pewniak”. Jak wynika z naszego doświadczenia, pewniak to zdecydowanie za duże słowo. Znamy przypadki, w których nie wchodziły zakłady po kursie 1,01!

Pewne typy bukmacherskie – mówiąc o pewniakach mamy na myśli także typy bukmacherskie udostępniane przez innych graczy. Zazwyczaj są one poparte analizą i argumentami, które mają nas przekonać, że dany zakład rzeczywiście jest pewniakiem.

Fix bukmacherski ­– mityczne fixy to po prostu ustawki, sprzedane mecze. O fixach w świecie bukmacherski krążą legendy – niemal każdy o nich słyszał, ale tak naprawdę, niewiele typerów miało faktyczną styczność z fixami. Powód jest prozaiczny: O takich ustawkach wie zazwyczaj garstka osób, a udostępnianie takiej informacji nie jest w ich interesie.

Surebety – tłumacząc dosłownie określenie surebeta uzyskamy pewny zakład. To strategia, która polega na obstawianiu zakładów u kilku bukmacherów w taki sposób, aby w ostatecznym rozrachunku mieć gwarancję zysku.

W obrębie pewniaków mieszczą się również takie pojęcia, jak: value bet czy yield. Całkiem sporo, prawda? W tym artykule postaramy się przeprowadzić Cię krok po kroku po świecie pewniaków, a także poszukamy odpowiedzi na pytanie czy obstawianie meczy jest w ogóle możliwe.

Czy istnieją pewne typy bukmacherskie?

Wyłączając fixy, których zazwyczaj nie uświadczymy na forach czy ligach typerskich, a także surebety, które są taktyką obstawiania kilku zakładów, nie ma czegoś takiego jak pewny typ bukmacherski. Historia sportu może nam opowiedzieć o wielu murowanych faworytach, którzy teoretycznie nie mogli przegrać, a mimo to schodzili z placu boju przegrani. Wystarczy powiedzieć, że bukmacherzy znają przypadki zakładów, w których sprawdzał się wynik z kursem powyżej 101,00. Tak wysokie kursy są przypisywane do zdarzeń, które wydają się po prostu nieprawdopodobne, a mimo to, wciąż istnieje promil szansy, że okażą się słuszne. Istnieją jednak sprawdzone typy bukmacherskie, które mogą nam zagwarantować większe szanse na pozytywne rozliczenie kuponu. Chodzi tu o obstawianie meczy poparte gruntowną analizą przedmeczową, o której także powiemy w dalszej części.

Czym są fixy bukmacherskie?

Fixy bukmacherskie to inaczej ustawki sportowe, sprzedane mecze. Krążą legendy, że na prywatnych tematach forów bukmacherskich można takowe znaleźć. W praktyce jednak, fixy są praktycznie niespotykane. Skąd ich fenomen? Już tłumaczymy. Na forum pojawia się typ, zgodnie z którym, drużyna gości pokona dzisiaj drużynę gospodarzy. Kurs na taki wynik wynosi 8,00. Wynik ku zaskoczeniu typerów rzeczywiście kończy się zwycięstwem drużyny B. Tylko jaką mamy gwarancję, że był to rzeczywiście fix, a nie tylko zaskakujący wynik? No właśnie, na forach nie brakuje fixów, które jednak się nie sprawdziły. Poza tym, weźmy to na logikę – kto wie o takiej ustawce? Zazwyczaj jest to tylko kilka osób, którym absolutnie nie opłaca się dzielić taką informacją z kimkolwiek. O ile ustawki w świecie sportu rzeczywiście się zdarzają, o tyle przeciętny gracz nie ma szans się o nich dowiedzieć.

Na czym polega surebet i zakłady bukmacherskie?

Czas na kolejny kontrowersyjny temat, a mianowicie surebety. Takie obstawianie meczy to strategia, która polega na znajdywaniu skrajnych kursów i takim obstawianiu zakładów, że niezależnie od wyniku przyniosą one zysk. W teorii jest to możliwe. Gracz musi jednak posiadać konta u jak największej liczby bukmacherów, aby uzyskać dostęp do szerokiego spektrum kursów. Zazwyczaj surebety występują w dyscyplinach bez opcji remisowej, np. w tenisie. Cała sztuczka polega na tym, aby u dwóch różnych bukmacherów obstawić zwycięstwo jednego i drugiego gracza. Jeśli różnica kursów jest dostatecznie duża, niezależnie od rezultaty zwycięski zakład przyniesie nam więcej, aniżeli suma stawek poświęconych na te zakłady.

Takie obstawianie meczy ma mnóstwo słabych stron. Po pierwsze, w Polsce obstawianie surebetów jest praktycznie niemożliwe. Wszystko za sprawą 12-procentowego podatku od stawki, który poświęcimy na obstawienie obu zakładów. Znalezienie tak dużych różnic kursowych, które zrekompensowałyby podatek jest w zasadzie niemożliwe. Ponadto, bukmacherzy mają swoje sposoby na to, aby do takich surebetów nie dopuścić. Nad wszystkim czuwa analityk, który w porę reaguje na niepokojąco duże różnice. No i kolejna kwestia – o ile obstawianie meczy metodą surebetów nie jest sprzeczne z regulaminem bukmachera, o tyle bukmacherzy mają sposoby na takich graczy. Jeśli zachodzi podejrzenie, że gracz stosuje taką technikę, bukmacher może nałożyć na konto limity, które uniemożliwią dalsze obstawianie takich zakładów.

Jak rozpoznać wartościowy zakład (value bet)?

Przechodzimy do kolejnego pojęcia, którym jest value bet, czyli wartościowy zakład. O co w tym chodzi? Zamysł jest prosty, ale dość trudny do prawidłowego zastosowania. Chodzi o znalezienie zakładów, których kurs jest opłacalny w stosunku do prawdopodobieństwa takiego wyniku. Weźmy mecz tenisowy i kursy 1,40 na gracza 1 oraz 2,60 na gracza 2. Oceniamy, że szanse gracza 1 wynoszą 80%, a szanse gracza numer 2 20%. Teraz stosujemy wzór: kurs bukmacherski x prawdopodobieństwo. Jeśli wynik będzie powyżej 1, jest to opłacalny zakład. W pierwszym przypadku mamy 1,4 x 0,8 = 1,12. Obstawienie gracza nr 1 jest zatem value betem. W przypadku drugiego zawodnika osiągamy wynik 0,52 czyli wysoce nieopłacalny.

Gdzie tkwi haczyk? Obstawianie meczy tą techniką wymaga od nas umiejętności poprawnego oszacowania prawdopodobieństwa. Musimy to zrobić w sposób obiektywny, zapominając o naszych oczekiwaniach, które stale rzutują na osiągane przez nas wyniki. W praktyce, stuprocentowo rzeczywiste i obiektywne oszacowanie prawdopodobieństwa jest praktycznie niemożliwe, choć istnieją algorytmy komputerowe, które biorą pod uwagę suche liczby. Dobrze wykonana analiza bukmacherska może jednak pomóc w rzetelnym oszacowaniu prawdopodobieństwa.

Analiza bukmacherska – na co warto zwrócić uwagę?

W ten sposób przechodzimy do analizy bukmacherskiej, która być może okaże się przydatna w odnajdywaniu pewniaków w kontekście opłacalnych zakładów. Pewne typy bukmacherskie w dużej mierze opierają się właśnie na takiej analizie. Można je znaleźć w sieci, aczkolwiek zawsze warto bazować na swojej wiedzy i doświadczeniu, aniżeli powierzać losy naszego kuponu innych graczom. Wykonując analizę przedmeczową należy oczywiście uwzględnić szereg statystyk, bilans H2H, czynniki kluczowe dla danej dyscypliny sportu, a także ewentualne doniesienia medialne. Ostatnią kwestia są kursy przypisane do takiego zdarzenia. Poniżej omawiamy pięć kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę w momencie wykonywania analizy bukmacherskiej.

1. Ostatnie wyniki i statystyki

Istnieje wiele stron internetowych, na których możemy przekopywać obszerne bazy ze statystykami. Nam zależy na ocenieniu bieżącej formy zespołu lub zawodnika, dlatego też analizujemy do dziesięciu ostatnich spotkań. Jeśli interesują nas konkretne zakłady, np. powyżej/poniżej na liczbę bramek, sprawdzamy oczywiście ile bramek strzelały oraz traciły drużyny, których mecz obstawiamy. W sieci dostępne są nawet zaawansowane narzędzia, które pozwalają ocenić prawdopodobieństwo konkretnego wyniku właśnie na podstawie suchych statystyk liczbowych. Niestety bardzo często są to narzędzia płatne. Wiemy jednak, że niektórzy typerzy udostępniający pewne typy bukmacherskie korzystają z takowych narzędzi. Obstawianie meczy w dużej mierze opiera się właśnie na rzetelnej i chłodnej analizie statystyk oraz wyników.

2. Bilans pojedynków bezpośrednich

Ile razy zdarzało nam się słyszeć, że konkretny zawodnik nie potrafi grać z danym rywalem. Choć jest w doskonałej formie i wygrywa z najlepszymi, ten jeden rywal po prostu mu nie odpowiada. W świecie sportu ma to ogromne znaczenie. W tenisie inaczej gra się przeciwko rywalom praworęcznym, a inaczej przeciwko zawodnikom leworęcznym. Inaczej wygląda gra w przypadku, gdy rywal słynie z mocnych uderzeń, a inaczej gdy lubi techniczną grę i wypady do siatki. Indywidualne umiejętności i styl gry ma zatem duży wpływ na to, jakim wynikiem kończą się spotkania.

Dlatego też analizujemy bilans pojedynków bezpośrednich (H2H). W ten sposób możemy sprawdzić, jak kończyły się mecze pomiędzy tymi dwoma zespołami lub zawodnikami w przeszłości. Duże znaczenie ma oczywiście kontekst spotkania. W piłce nożnej znaczenie ma to, czy drużyna grała u siebie czy na wyjeździe, z kolei w tenisie dużą rolę odgrywa nawierzchnia. Także tutaj z pomocą przychodzą nam serwisy internetowe, które pozwalają z pomocą kilku kliknięć wykonać kompletną analizę bilansu H2H z uwzględnieniem specyficznych warunków.

3. Czynniki kluczowe dla dyscypliny sportu

A skoro mowa o specyficznych warunkach, musimy oczywiście wspomnieć o czynnikach, które mają wpływ w określonej dyscyplinie sportu. W przypadku sportów drużynowych bez wątpienia duże znaczenie ma miejsce rozgrywania spotkania. Gospodarze mogą liczyć na doping miejscowych kibiców i nieprzypadkowo to właśnie drużyny u siebie wygrywają częściej. W sportach indywidualnych spore znaczenie ma natomiast aktywność zawodników. Częstsze występy mogą oznaczać większe zmęczenie, z kolei dłuższa przerwa od rozgrywek wybija z rytmu. Wspomnieliśmy także o tenisie i roli, jaką odgrywa nawierzchnia na grę zawodników.

W sportach indywidualnych, zwłaszcza w sportach walki, nasza analiza nie może pominąć warunków fizycznych obu zawodników, a także wieku. To kolejne zmienne, które mogą wpływać na końcowy rezultat. To pokazuje, jak trudne jest analityczne obstawianie meczy. Jeśli zależy Ci na dobrych wynikach, obstawiaj przede wszystkim te sporty, te drużyny i tych zawodników, których na bieżąco śledzisz, co daje CI większą wiedzę i szersze spojrzenie na ten temat.

4. Doniesienia medialne

Całkiem niedawno miał miejsce pamiętny mecz Polska – Węgry w piłce nożnej, który pozbawił naszej reprezentacji szans na rozstawienie w barażach eliminacyjnych do mistrzostw świata. Wielu kibiców piłki nożnej na pewno pamięta to spotkanie. Polska była oczywiście murowanym faworytem tego spotkania, ale w przeddzień meczu okazało się, że nasza reprezentacja zagra od pierwszej minuty bez kluczowych zawodników: Roberta Lewandowskiego, Kamila Glika czy Piotra Zielińskiego. Kursy uległy zmianom i choć Polska wciąż była faworytem, to kurs na zwycięstwo był już odpowiednio wyższy. Jak się później okazało, absencje w dużej mierze przyczyniły się do porażki naszej reprezentacji.

Na powyższym przykładzie widzimy, jak ważną rolę odgrywają doniesienia medialne. Na obstawianie meczy powinniśmy decydować się na kilkanaście minut przed meczem, gdy wiemy już wszystko na temat tego zdarzenia. W sportach drużynowych interesują nas przede wszystkim składy. Z kolei w sportach indywidualnych z doniesień medialnych możemy się dowiedzieć, że wybrany zawodnik lub zawodniczka uskarżała się na drobny uraz, co oczywiście może wpłynąć na jej dyspozycję. W przeszłości mieliśmy również okazję czytać tuż przed meczem o tenisistach, którzy zostali przyłapani na całonocnej imprezie, a co za tym idzie, ich dyspozycja dnia może być nienajlepsza.

5. Kursy bukmacherskie

Ostatnim etapem analizy przedmeczowej są oczywiście kursy bukmacherskie. Na podstawie powyższych czynników możemy oszacować prawdopodobieństwo wyniku, a następnie sprawdzić, czy jest to value bet. Same kursy również informują nas o przewidywaniach analityków. Szacuje się, że kursy w okolicy 1,80 – 2,00 oznaczają 45-55%. W praktyce jednak analitycy znają również nastawienie graczy i często ustawiają kursy w taki sposób, aby zmaksymalizować zysk bukmachera. Przed meczem kursy mogą również ulegać zmianom. Jeśli maleją, może to oznaczać kilka rzeczy: wielu typerów obstawia ten wynik lub wydarzyło się coś, co każe nam przewidywać inny wynik.

Czy warto wykorzystywać typy bukmacherskie?

Sporą popularnością cieszą się typy bukmacherskie przygotowane przez innych typerów. Zamiast długiej analizy możemy po prostu zaufać innym graczom lub też ekspertom. Gdzie możemy znaleźć typy bukmacherskie? Są one dostępne na forach, ligach typerów, na kanałach społecznościowych, jak również w programach publicystycznych. Jak już mówiliśmy, stuprocentowo pewne typy bukmacherskie nie istnieją, aczkolwiek istnieją typy sprawdzone i poparte argumentami. Zwykle tworzą je pasjonaci, którzy interesują się daną dyscypliną sportu lub konkretnymi rozgrywkami.

Czy warto zdecydować się na obstawianie meczy bazując na cudzych typach bukmacherskich? No cóż, naszym zdaniem warto je traktować jako uzupełnienie i sprawdzenie, czyi inni gracze myślą w sposób podobny do nas. Ponadto, wcześniej warto sprawdzić takiego typera. Możemy najpierw sprawdzić, czy jego typy okażą się skuteczne, a dopiero później obstawić mecze na podstawie udostępnionych przez niego typów. W ligach typerskich często możemy sprawdzić skuteczność typera, a także współczynnik Yield, o którym jeszcze powiemy.

Czy płatne typy to dobra inwestycja w zakładach bukmacherskich?

W sieci możemy również znaleźć płatne typy bukmacherskie. To już zdecydowanie ryzykowana inwestycja. Z pewnością odradzamy kupowanie typów od niezweryfikowanych typerów. W pierwszej kolejności należy przeanalizować skuteczność, yield oraz ostatnie zakłady. Miarą dobrego typera jest to, że nie usuwa on przegranych zakładów, dzięki czemu możemy sprawdzić, że taki typer również się myli. W wielu przypadkach, aby nakłonić graczy do wykupienia płatnych typów, typerzy udostępniają dziennie jeden darmowy typ, co pozwala nam sprawdzić jego rzetelność. Jak już mówiliśmy, nie istnieją jednak stuprocentowo pewne typy. Czy obstawianie meczy na podstawie płatnych typów okaże się opłacalne? To zależy tylko i wyłącznie od typera, od którego kupujesz typy. Nie da się jednak uniknąć ryzyka gorszych okresów, które miewa nawet najlepszy typer.

Zakłady bukmacherskie rządzą się swoimi prawami. Legalni bukmacherzy codziennie dają nam ciekawe oferty. W sieci natomiast znajdziemy zakłady systemowe czy darmowe typy, które możemy wykorzystać przykładowo na bonusy bukmacherskie, które wybierają zarówno nowi, jak i doświadczeni gracze. W każdym razie zakłady bukmacherskie trzeba wybierać i stawiać z głową.

Pamiętajmy o tym, aby nie brać udziału w nielegalnych grach hazardowych, czyli u bukmacherów, którzy nie mają w Polsce swojej licencji. Wśród zakładów bukmacherskich jest kilka takich firm, które są jednak blokowane przez rejestr stron zakazanych w Polsce.

Jeśli chcemy szukać technik, możemy sprawdzić zakłady akumulowane, które często są wybierane na mecze piłki nożnej. Dodatkowa wiedza to fora bukmacherskie, które oferują nam bonusy powitalne u polskich bukmacherów, a także propozycje na obstawianie zakładów poprzez typy osób trzecich.

Natomiast fajne jest to, że możemy wykorzystać typy innych na bonusy startowe. Bonus powitalny pozwoli nam uzyskać darmowe środki, które sprawdzimy i wykorzystamy przykładowo w obrębie listopada 2021.

Pewniaki a pojęcie Yieldu

Wbrew pozorom, wysoka skuteczność zakładów nie jest najważniejszym aspektem świadczącym o umiejętnościach typera. Prosty przykład: gracz obstawił 10 zakładów z kursem 1,10 po 100 PLN. Trafił aż 9 z nich, 10 przegrał. Jego skuteczność wynosi zatem 90%, a mimo to, odniósł on stratę 10 PLN (a po uwzględnieniu podatku od stawki znacznie więcej). O faktycznych umiejętnościach typera w dużej mierze informuje nas natomiast Yield. Jest to stosunek wygranych do wniesionych stawek.

Jeśli Yield jest dodatki, oznacza to, że dochody z obstawionych kuponów są wyższe, aniżeli suma wniesionych stawek. Typer, którego przykład podaliśmy powyżej, miałby ujemny yield, pomimo 90% skuteczności. To działa w dwie strony. Istnieją typerzy, którzy mają zaledwie 10% skuteczności, ale dodatni yield. Tacy gracze zwykle obstawiają kupony z wyższym kursem, dzięki czemu, nawet jeden trafiony kupon rekompensuje poprzednie straty i pozwala wyjść na plus. Jeśli interesuje Cię obstawianie meczy na podstawie typów bukmacherskich innych graczy, pamiętaj, aby większą uwagę przykładać do Yieldu, a nie do skuteczności trafień.

Obstawianie meczy pewniaki – porównywanie kursów

Na koniec warto zwrócić uwagę również na duże różnice kursów bukmacherskich w konkurencyjnych serwisach. Mówiliśmy o tym już przy omawianiu surebetów. Obstawianie meczy jest bardziej opłacalne, jeśli znajdziemy wyższy kurs na interesujące nas zdarzenie. To oczywiste. Dlatego też, wielu doświadczonych graczy posiada konto przynajmniej u kilku bukmacherów, aby móc korzystać z wyższych kursów, a także z ciekawych promocji i bonusów na wybrane wydarzenia sportowe. Dodajmy do tego, że coraz większa liczba bukmacherów posiada promocje, w ramach których niektóre zdarzenia można obstawić po wyższym kursie lub konkretne zdarzenie można obstawić bez podatku od stawki. To wszystko ma duży wpływ na opłacalność naszego kuponu.

value zakłady bukmacherskieGdzie można obstawiać nasze pewniaki?

Niezależnie od tego, czy interesuje Cię analityczne obstawianie meczy czy też stawiasz na pełną spontaniczność i emocje w trakcie spotkania, pamiętaj, że zakłady bukmacherskie w naszym kraju można obstawiać jedynie w legalnych serwisach bukmacherskich. Dostępny w serwisie ŁączyNasPasja ranking bukmacherów pozwala sprawdzić i porównać legalnych bukmacherów w naszym kraju. Skupiamy się w dużej mierze na bonusach i promocjach, które mają wpływ na opłacalność kuponu. Nawet najlepsze pewniaki w świecie sportu nie zaoferują Ci satysfakcjonujących wyników bez odpowiednio wysokiego kursu i ciekawej oferty promocyjnej.

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem