Jak porównać kursy bukmacherskie i znaleźć najbardziej opłacalne z nich

14.05.2018
Kursy bukmacherskie to bardzo ważna informacja dla graczy. Należy sprawdzać stan kursów bukmacherskich u różnych bukmacherów oraz liczyć valuebety. Zobacz czy wysoki kurs bukmacherski zawsze oznacza mniejsze szanse na wygraną!

Kursy bukmacherskie o co chodzi?

Wszystkie zakłady, które do obstawienia wystawia bukmacher, są przedstawione w formie kursów bukmacherskich. Wysokość naszej wygranej zależy od wysokości kursu i stawki jaką przeznaczymy na obstawienie zakładu. Kursy bukmacherskie mogą być śmiesznie niskie, jak 1.01 (nieopłacalne do obstawiania), ale też bardzo wysokie, jak 100 (bardzo niskie prawdopodobieństwo).

Czy bukmacher wskazuje nam prawdopodobieństwo wygranej zakładu kursem? Odpowiedź jest niejednoznaczna. Kurs jest oczywiście prawdopodobieństwem wyrażonym w zapisie dziesiętnym – taką formę stosują legalni polscy bukmacherzy. Jak więc policzyć prawdopodobieństwo, które ocenił bukmacher?

kursy bukmacherskieWzór: (1 / kurs) x100 = prawdopodobieństwo wyrażone w %

Policzmy więc sobie prawdopodobieństwo wygranej Realu Madryt w meczu z FC Barceloną. Na Królewskich został wystawiony kurs bukmacherski na poziomie 2.10. Podstawiamy do wzoru:

(1 / 2.10) x100 = 47,6% – tyle wynosi prawdopodobieństwo wygranej Realu Madryt według bukmachera.

Jak teraz ocenić, czy bukmacher wycenił to prawdopodobieństwo prawidłowo i czy kurs jest opłacalny? Musimy dokonać szerokiej analizy, wziąć pod uwagę wszystkie dostępne dane, czyli statystyki, przewidywane składy, motywację, warunki atmosferyczne, bilanse w bezpośrednich pojedynkach i tak dalej. Następnie możemy wyliczyć własne prawdopodobieństwo, ale tym zajmiemy się w dalszej części tekstu (zagadnienie valuebet). Póki co ustalmy, że kurs bukmacherski oceniamy na opłacalny. Po dokonanej analizie okazuje się, że szanse Realu są według nas wysokie, kurs bukmacherski 2.10 daje nam możliwość podwojenia stawki nawet w singlu, więc jest to korzystna propozycja.

Reasumując, kursy bukmacherskie informują nas o tym, na ile bukmacher wycenia szanse na wystąpienie określonego zdarzenia. Znamy kursy, a prawdopodobieństwo procentowe możemy obliczyć już sami. Warto przed obstawieniem dokonywać takich obliczeń, by obstawiać świadomie i nie dać się zwieść „pewniaczkom”. Obstawianie po kursach bukmacherskich, czyli liczenie, że bukmacher wskaże nam kto wyga spotkanie, jest błędne.

Radzimy najpierw dokonywać własnej analizy spotkania, bez spoglądania na kursy i dopiero wtedy przeglądać ofertę bukmachera. Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez graczy jest obstawianie po kursach bukmacherskich.

Porównywanie kursów bukmacherskich

Jedną z najważniejszych czynności przed obstawianiem powinno być porównywanie kursów bukmacherskich. Legalni bukmacherzy wystawiają rożne przeliczniki na różne zdarzenia. Może okazać się, że będziemy wybierać innego bukmachera, za każdym razem, gdy będziemy zmieniać dyscyplinę. LV BET może być bezkonkurencyjny w sportach walki, a Totolotek w piłce nożnej. Te informacje należy jednak sprawdzać na bieżąco.

Im wyższy kurs, tym oczywiście lepiej, dlatego trzeba obstawiać tam, gdzie na wybrane przez nas zdarzenie został wystawiony najwyższy kurs bukmacherski. Sprawdzanie opłacalności kursów bukmacherskich można też zrobić w inny, bardziej profesjonalny sposób.

Marża bukmacherska w kursach

Próbowaliście kiedyś dodawać do siebie % prawdopodobieństwo wystawionych kursów przez bukmachera i wychodziło, jakimś cudem, powyżej 100%? Wartość powyżej 100% to właśnie marża bukmacherska. Dzięki marży bukmacher zarabia, im wyższa, tym więcej zarobi, im niższa, tym większe szanse gracza na zarabianie. Jak obliczać marżę?

Przykład obliczania marży bukmacherskiej:

 • Kursy bukmacherskie na mecz Bayernu Monachium z Realem Madryt w Lidze Mistrzów wynoszą kolejno: 1 – 2.05, X – 3.60, 2 – 3.55
 • Podstawiamy do wzoru, który wyprowadziliśmy już wcześniej (1 / kurs) x100 = prawdopodobieństwo
 • Prawdopodobieństwo wygranej gospodarzy to 48,8%, remisu 27,8%, a wygranej gości 28,2%
 • Nasz wynik to 104,8% – marża bukmachera na kursach bukmacherskich wynosi 4,8%

Czy marża na poziomie 4,8% jest wysoka? Jak na polskie warunki nie jest zła, można zaryzykować, że nawet korzystna dla gracza. Marże od 3-5% są jak najbardziej opłacalne, powiedzmy, że dla obu stron. Jednak kiedy marża nakładana na kursy bukmacherskie wynosi powyżej 7%, to jest ona wysoka dla użytkownika.

Reasumując, dla długoterminowego obstawiania najlepiej analizować marże bukmacherskie na kursach. Jeśli jednak nie planujemy grać zawodowo, to wystarczy założyć konto u kilku bukmacherów, by swobodnie wybierać ofertę, w której znajdziemy dla siebie najwyższe kursy bukmacherskie.

kursy bukmacherskie zakłady

Jak obliczyć valuebet, czyli najbardziej opłacalne kursy w zakładach bukmacherskich

Jeśli prawdopodobieństwa wystąpienia wybranego zdarzenia zostało przez nas ocenione na wyższe, niż ocenił je bukmacher, to mamy do czynienia z valubetem. Każdy gracz sam musi dokonać analizy wybranego zakładu sportowego, porównać analizę z prawdopodobieństwem, jakie zakłada bukmacher.

Wzór na obliczenie valuebeta: (p/100%) * k = value

Tak, opłacalny zakład sportowy posiada swój wzór matematyczny:

 • P = prawdopodobieństwo oszacowane przez nas, wyrażone w procentach. Jak to obliczyć? Musimy przeprowadzić analizę wybranego zakładu sportowego, sprawdzić statystyki, absencje, aktualną formę, porównać styl gry i tak dalej
 • K = kurs wybranego zdarzenia
 • Value = jeśli wynosi powyżej 1, to zakład jest wartościowy, jeśli poniżej – nie jest

Przykład: bukmacher ocenił prawdopodobieństwo wygrania Realu Madryt z Valencią na 63,7% po kursie 1.58, remis to 22,5% i kurs 4.45, a wygrana gości na 17,9% po kursie 5.60. My jednak uważamy, że Królewscy mają o wiele wyższe szanse na wygraną i wyceniamy je na 75%. Kiedy sumujemy prawdopodobieństwa wystąpienia wszystkich wymienionych zdarzeń to otrzymujemy rezultat równy 103,7% (3,7 to marża bukmacherska).

Nie pozostaje nam nic innego, jak podstawić wszystko do wzoru:

 • (63,7/103,7) * 1.58 = 0,96
 • Prawdopodobieństwo, które narzucił nam bukmacher nie jest valuebetem.
 • (75/103,7) * 1.58 = 1,14
 • Nasza wycena pozwala jednak stwierdzić, że kurs bukmacherski wystawiony na to zdarzenie jest valuebetem.

Szukanie wartościowych zakładów jest bardzo subiektywne i wymaga sporo doświadczenia, aby robić to dobrze i zawsze znajdować valuebety. Czasami wystarczy znaleźć różnicę kursów bukmacherskich u różnych bukmacherów i już mamy value, bez żmudnych analiz czy obliczania ze wzoru. To jednak kwestia sporego szczęścia. Obstawiania valuebetów to podstawa do zarabiania na zakładach bukmacherskich.

Czy wysoki kurs bukmacherski zawsze oznacza mniejsze szanse wygranej?

Oczywiście, że nie zawsze. Jak już zostało wspomniane kilka akapitów wyżej, najgorsze co może zrobić gracz, to obstawiać zakłady po kursach bukmacherskich. Nie ma co liczyć, że bukmacher wskaże nam wygranego. Wystawia on tylko ofertę i wskazuje nam prawdopodobieństwo wystąpienia wybranego zdarzenia.

Nie można się bać grania wysokich kursów. Przede wszystkim powinniśmy robić analizy przed sprawdzaniem kursów bukmacherskich, następnie, jeśli z analizy wyszło nam, że AS Roma powinna wyeliminować Barcelonę, a kurs na takie zdarzenie wynosi 40.00, to nie bójmy się tego obstawić. Może nie warto wsadzać takiego zakładu za ogromne pieniądze, ale za tzw. drobne – dlaczego nie? Jak pokazała rzeczywistość, Rzymianie wyeliminowali Blaugranę.

Oczywiście, są kursy bukmacherskie, których nie warto grać jak np. te w okolicach 1200, bo szanse są prawie zerowe. Najłatwiej jednak wpaść w pułapkę kursów na styku, jeśli mecz zapowiada się na wyrównany, to bukmacher ma mały margines błędu podczas wystawiania kursu bukmacherskiego. Musimy wtedy polegać na swojej analizie i nie bać się obstawiać przeciwko faworytom.

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem