O co zagrają kadrowicze Nawałki?

07.11.2017
Polacy na dniach zagrają dwa spotkania towarzyskie. Analogiczną sytuację mieliśmy dwa lata temu, kiedy to po zakwalifikowaniu się na Mistrzostwa Europy we Francji Biało-czerwoni w oficjalnych listopadowych terminach zmierzyli się najpierw z Islandią, a następnie z Czechami. Wówczas Adam Nawałka najpierw wystawił najmocniejszy skład przeciwko Skandynawom, a następnie dał odpocząć kilku kluczowym zawodnikom w meczu z naszymi południowymi sąsiadami. Jak będzie tym razem?

Schematy Nawałki

Znając naszego selekcjonera, schemat tego zgrupowania będzie podobny do tego sprzed dwóch lat. Jeśli coś się sprawdza, to Adam Nawałka potrafi być do bólu konsekwentny, więc skoro dwa lata temu wyniki spotkań towarzyskich były zadowalające, prawdopodobnie nie będzie od swoich schematów odchodził. Możemy się więc spodziewać, że przeciwko Urugwajowi Polska zagra w najmocniejszym na chwilę obecną zestawieniu, natomiast w Gdańsku, przeciwko Meksykowi szansę dostaną zawodnicy drugiego planu, a liderzy dostaną wolne. Z tego też powodu trener powołał do kadry aż 29 piłkarzy. Przypominamy pełny zestaw nazwisk.

O co na trwającym już zgrupowaniu walczą piłkarze? Postanowiliśmy poszczególnych zawodników przydzielić do odpowiednich grup. Każdy wszak ma nieco inne cele, więc nie wszystkich należy traktować jednakowo.

Zakończyć rok reprezentacyjny w dobrym humorze

Jest spora grupa piłkarzy, w wypadku których musiałby się wydarzyć kataklizm, żeby na Mundial do Rosji nie pojechali, chociaż przykład Grzegorza Krychowiaka pokazuje, że selekcjoner potrafi pogrozić palcem tym, którzy nie wychodzą regularnie na boisko w swoich klubach.  Niemniej Adam Nawałka ma kilku swoich żołnierzy, z których raczej nie zrezygnuje, wystawi ich w pierwszym składzie na Urugwaj, a następnie będzie oczekiwał dobrej gry. Sami piłkarze natomiast będą starali się z klasą pożegnać z kibicami reprezentacji w tym roku. Tutaj należy zaznaczyć, że chociaż Wojciech Szczęsny i Łukasz Fabiański rywalizują o trykot z numerem jeden – obaj są pewniakami i obu przydzielamy do tej właśnie grupy.

Wojciech Szczęsny , Łukasz Fabiański, Kamil Glik, Michał Pazdan, Jakub Błaszczykowski, Kamil Grosicki, Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, Robert Lewandowski

Lewy o wyjazd na Mundial do Rosji nie musi się obawiać.

Walka o wyjściowy skład

Jest kilka pozycji, na których Nawałka ma stuprocentowych pewniaków, ale są także trzy-cztery kolejne, przy których od czasu do czasu pojawiają się znaki zapytania. To przede wszystkim lewa strona obrony oraz środek pomocy. Dlatego kilku kolejnych graczy postara się udowodnić selekcjonerowi, że to właśnie oni zasługują na zaufanie w meczach o stawkę na Mistrzostwach Świata. Po niezłych występach na finiszu kwalifikacji Maciejowi Rybusowi oraz Arturowi Jędrzejczykowi na lewej obronie doszedł rywal w postaci Bartosza Bereszyńskiego. Piłkarz Sampdorii regularnie gra w klubie, a w najbliższych spotkaniach kadry najprawdopodobniej zagra na swojej nominalnej, prawej stronie defensywy, pod nieobecność kontuzjowanego Łukasza Piszczka. Podobnie ma się sprawa ze środkiem pomocy, gdzie wymiennie występują Karol Linetty i Krzysztof Mączyński. To młodszy zawodnik, na co dzień występujący w Serie A wydaje się mieć większy potencjał, ale w parze z Grzegorzem Krychowiakiem lepiej radzi sobiejednak  „Mąka”, który jest jakby stworzony do gry w duecie z „Krychą”. To jedna z tych rywalizacji, która prawdopodobnie potrwa aż do rozpoczęcia turnieju.

Maciej Rybus, Artur Jędrzejczyk, Bartosz Bereszyński, Krzysztof Mączyński, Karol Linetty.

Na lewej obronie Maciej Rybus czy Artur Jędrzejczyk? A może Bartosz Bereszyński?

Potwierdzenie przynależności do kadry narodowej

Wśród powołanych znaleźli się piłkarze, którzy w reprezentacji co prawda już od jakiegoś czasu są, ale na dobre w niej nie zaistnieli, względnie pełnili w niej rolę rezerwowych bądź zmienników. Wygryźć któregoś z pewniaków do gry będzie już niesłychanie trudno tym bardziej, że Adam Nawałka w spotkaniach o punkty rzadko sięga po zawodników niesprawdzonych w bojach. Natomiast walka o samo znalezienie się w 23-osobowej kadrze na turniej trwa już od dawna, chociaż dotychczas ta właśnie część graczy nie miała zbyt wiele okazji, żeby udowodnić swoją przydatność. Prawdopodobnie niektórzy otrzymają ją przeciwko Meksykowi i dobrą postawą mogą dać selekcjonerowi powody do myślenia.

Łukasz Skorupski, Thiago Cionek, Jacek Góralski, Maciej Makuszewski, Rafał Wolski, Paweł Wszołek, Mariusz Stępiński, Kamil Wilczek

Pokazanie się selekcjonerowi i zaistnienie w jego świadomości

Tutaj wymieniamy przede wszystkim piłkarzy, którzy na zgrupowanie kadry przyjechali po raz pierwszy i swoją postawą na treningach oraz, być może, podczas meczu, dadzą selekcjonerowi argumenty do kolejnych powołań i dołączą do grona walczących o wyjazd na Mundial. Przykłady takich piłkarzy jak Filip Starzyński czy Paweł Wszołek sprzed dwóch lat pokazują, że przepustki na turniej można wywalczyć rzutem na taśmę, oczarowując selekcjonera jednym czy dwoma udanymi występami w meczach towarzyskich. A piłkarze z rodzimej Ekstraklasy pokazali, że na tle konkurencji z krajowego podwórka wyróżniają się umiejętnościami. Czy to wystarczy, żeby wskoczyć na wyższy, tak zwany „international level” ?

Tomasz Kędziora, Jarosław Jach, Przemysław Frankowski, Damian Kądzior, Rafał Kurzawa, Jakub Świerczok

Z jakiej strony selekcjonerowi pokażą się Jakub Świerczok, Rafał Kurzawa i Damian Kądzior?

Oddzielna kategoria to…

…Artur Boruc. 37-letni piłkarz piątkowym spotkaniem z Urugwajem ma się pożegnać z kadrą narodową. „Borubar” już jakiś czas temu przestał być powoływany do reprezentacji, w dodatku na początku obecnego sezonu stracił miejsce w bramce swojego klubu Bournemouth. Zanim to jednak nastąpiło, został bramkarzem, który rozegrał najwięcej spotkań w narodowych barwach w historii. Jego występ z Urugwajem to miły gest i godne pożegnanie wybitnego reprezentanta Polski. Nie ulega też wątpliwości, że gdyby zaszła nagła potrzeba i do Rosji trzeba by było w trybie natychmiastowym powołać jeszcze jednego bramkarza, Artur stanąłby na wysokości zadania.

Wszystko wskazuje więc na to, że mecze towarzyskie z Urugwajem i Meksykiem nie będą jedynie sparingami do „odhaczenia” i zapomnienia. Zarówno na murawie jak i na treningach będzie trwała walka o wyjazd na Mundial. Dlatego warto przyglądać się tym spotkaniom ze wzmożoną uwagą !!!

 

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem