Największa sensacja rozgrywek międzynarodowych. Od dwóch lat zadziwiają świat!

Oficjalnie członkiem FIFA zostali dopiero w 2016 roku. Zajmują zaledwie 119. pozycję w rankingu. Wciąż są ofiarami politycznych prowokacji. Sportowo, wydają się być kopciuszkiem europejskich rozgrywek. Ale to w dużej mierze pozory. Reprezentacja Kosowa nie przegrała ani jednego z 15 ostatnich meczów międzypaństwowych i jest na najlepszej drodze na Euro 2020!

Adnan Januzaj, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka, Adir Mehmedi, Valon Behrami – wszyscy ci bardzo dobrze rozpoznawalni piłkarze mogliby występować dziś w kadrze Kosowa. Nie robią tego, a mimo to ekipa prowadzona przez szwajcarskiego szkoleniowca Bernarda Challandesa całkiem nieźle rozgościła się na europejskich boiskach.

Futbol dla Kosowa to coś więcej niż rozrywka dla ludu. To ważny element budowania własnej tożsamości i odrębności na międzynarodowej arenie. Reprezentacja, ogrywająca teoretycznie silniejszych od siebie, w najpopularniejszej dyscyplinie sportu na świecie to automatycznie szansa na to, by zaistnieć jako mocny, odrębny twór w głowach europejskich kibiców.

FIFA od 2016 roku traktuje go jako oficjalnego członka, ale jednocześnie w Kosowie działa konkurencyjny związek piłkarski podlegający Serbskiemu Związkowi Piłki Nożnej. Reprezentanci Kosowa regularnie stają się ofiarami politycznych prowokacji pod hasłem „Kosovo je Srbija”. Nawet wczoraj, tuż przed meczem eliminacji do Euro 2020 z Czechami, policja w Prisztinie aresztowała ośmiu kibiców, ubranych w koszulki z wizerunkiem Wladimira Putina (Rosja nie popiera międzynarodowej niezależności Kosowa – przyp red.) i wyposażonych w drona oraz flagi o prowokacyjnych treściach.

https://twitter.com/kosovanfooty_/status/1170074013495910402?s=20

Na boisku Kosowo ograło Czechy 2:1 i przewodzi tabeli grupowej. Sportowo, ma z kogo czerpać. Wielka emigracja czasów wojny sprawia, że potencjalni reprezentanci Kosowa są dziś rozsiani po całej Europie – są w Niemczech, w Skandynawii, wielu w Szwajcarii. To drużyna bez wielkich gwiazd, ale ograna na przeróżnych europejskich boiskach.

Oto jakie kluby reprezentują piłkarze, którzy tworzyli w sobotę wyjściową jedenastkę na Czechy:

Nottingham Forest – Standard Liege, Hellas Werona, Kalmar FF, Huddersfield Town – SV Sndhausen, FC Luzern, FC Basel, Swansea City, Odds BK – Fenerbahce Stambuł

https://twitter.com/kosovanfooty_/status/1170349338264051714?s=20_

Druga i trzecia europejska półka, a mimo to Kosowo od 2017 roku nie zaznało smaku porażki. Nie miało na swojej drodze w tym czasie wielkich rywali, niemniej zdołało wygrać z Czechami, z Bułgarią, Burkina Faso czy Wyspami Owczymi. Dokładając do tego remisy choć z Danią, Bułgarią czy Czarnogórą. Niektórzy mówią o nich żartobliwie: Brazylia Bałkanów!

Prawdziwe święto futbolu i weryfikacja na międzynarodowej arenie czeka reprezentację Kosowa w najbliższy wtorek. Na St. Mary’s Stadium w Southampton spróbują pomieszać szyki Anglikom!

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem