Największa atrakcja Igrzysk startuje w środę

Stwierdzić, że turniej hokeja mężczyzn to najciekawsza część Zimowych Igrzysk Olimpijskich, to jak powiedzieć, że po styczniu następuje luty, a po poniedziałku wtorek. To jedyna na tej imprezie rywalizacja w dyscyplinie zespołowej sensu stricte, której towarzyszą największe emocje i największa oglądalność. I to mimo faktu, że w Pjongczang, niestety, nie będzie aż tak efektownie, jak w ostatnich latach.

Dlaczego? Po raz pierwszy od 1994 roku, czyli od Igrzysk w Lillehammer w turnieju hokeja nie wezmą udziału zawodnicy grający na co dzień w lidze NHL. Od 1998 roku, czyli od Nagano kanadyjsko-amerykańska National Hockey League dogadywała się z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i na okres dwóch tygodni zawieszała rozgrywki. Tym razem nie udało się dojść do porozumienia.

Mniej ciekawy nie znaczy, że nudny

Czy hokeiści NHL chcieliby wziąć udział w Igrzyskach? Oczywiście. Wiadomo, że w hokeju klubowym najbardziej prestiżowe są rozgrywki Pucharu Stanleya, ale jeśli chodzi o arenę międzynarodową, to numerem jeden jest właśnie olimpijskie złoto.

– Ciężko porównywać oba trofea. Aby zdobyć jedno i drugie, trzeba bardzo dużo czasu spędzić na treningach, to ogrom włożonej pracy – mówi portalowi Łączy nas pasja trener HM Automatyki Gdańsk, Andriej Kowaliow, dwukrotny uczestnik Igrzysk Olimpijskich.

Jak podkreśla Białorusin, udział w turnieju olimpijskim to spełnienie marzeń każdego hokeisty.

– W 1980 roku, gdy zobaczyłem Igrzyska Olimpijskie, postanowiłem sobie, że kiedyś na nich zagram. 18 lat później w Nagano marzenie się spełniło, wówczas zrozumiałem, że osiągnąłem swój cel. Trzeba wierzyć, pracować i kochać hokej całym sercem, wówczas można tego dokonać – mówi Kowaliow, który cztery lata później, w Salt Lake City otarł się nawet o olimpijski medal, ponieważ Białoruś dotarła aż do półfinału, a zmagania zakończyła na czwartym miejscu. W ćwierćfinale Kowaliow wraz z kolegami sensacyjnie wyeliminowali Szwecję.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o…

W Igrzyskach, w których startował 52-letni dziś szkoleniowiec brali udział zawodnicy grający w NHL, co oznacza, że zawody stały na bardzo wysokim poziomie. W Pjongczang, po raz pierwszy od dwóch dekad, najsilniejsza zawodowa liga świata nie zwolni swoich czołowych graczy na turniej olimpijski. Jak zwykle w podobnych przypadkach poszło o pieniądze. Turniej hokeja mężczyzn to zdecydowanie najchętniej oglądane zmagania podczas każdych Zimowych Igrzysk Olimpijskich, więc MKOl wraz z Międzynarodową Federacją Hokeja gotowi byli wydać dodatkowe 20 milionów dolarów na ubezpieczenie, transport oraz pobyt czołowych zawodników świata w Korei.

Szwecja i Kanada tradycyjnie w gronie faworytów podczas turnieju olimpijskiego / fot. PressFocus

Dla NHL to było jednak zbyt mało. W pewnym momencie nastąpił impas w negocjacjach, po czym wiadomo było, że do consensusu nie dojdzie. Dodatkowym ciosem dla turnieju było zawieszenie dla rosyjskiej federacji związane z aferą dopingową. Sborna wystartuje jednak w imprezie pod flagą olimpijską oraz w optymalnym składzie krajowym. Co prawda część zawodników, jak chociażby Aleksandr Owieczkin zapowiadali, że do Korei się wybierają, bez względu na brak porozumienia, jednak próżno go szukać w składzie drużyny, która oficjalnie nosi nazwę „Olympic Athletes of Russia”.

– Mimo to uważam, że zawody będą ciekawe, bo turniej z tyloma świetnymi zawodnikami, grającymi na tak wysokim poziomie, po prostu musi być interesujący. Co nie oznacza, że nie żal graczy z NHL, bo ich udział jeszcze podniósłby rangę imprezy – zauważa Kowaliow.

To właśnie wspomniani Rosjanie według specjalistów z LV BET są głównymi faworytami do złota. Nasi wschodni sąsiedzi mają najlepszą i najbogatszą hokejową ligę na Starym Kontynencie i to własnie tam gra najwięcej czołowych zawodników poza NHL. Skreślać nie należy także Kanady, która nawet grając w „europejskim” składzie będzie groźna dla każdego.

– Według mnie faworytami turnieju są Szwedzi i Finowie – mówi z kolei trener MH Automatyki Gdańsk.

Od trzech dni trwa już turniej hokeja kobiet, gdzie zdecydowanymi faworytkami są Kanadyjki, które jak dotychczas zdobyły cztery z pięciu możliwych do wygrania złotych medali. Ale nie oszukujmy się – to właśnie turniej hokeja panów jest najbardziej medialną konkurencją podczas każdych Igrzysk Olimpijskich. Z udziałem graczy NHL czy bez – także i tym razem nie powinno być inaczej.

*

Stawki LV BET na olimpijski turniej hokeja na lodzie:

Słowacja – Rosja (OAR) | Środa, 14.02.2018 | 13.10

Wygrana Słowacji: 14

Remis: 6.4

Wygrana Rosji: 1.19

USA – Słowenia | Środa, 14.02.2018 | 13.10

Wygrana USA:1.25

Remis: 5.9

Wygrana Słowenii: 10

Zwycięzca turnieju:

Rosja (OAR) : 2

Kanada : 5

Szwecja: 6

Finlandia: 7.5

Czechy: 10

USA: 14

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem