Najtrudniejszy Turniej Czterech Skoczni w historii

Igrzyska Igrzyskami, Turniej Czterech Skoczni Turniejem Czterech Skoczni. Nawet w obliczu najważniejszej imprezy czterolecia, która w 2018 roku odbędzie się w koreańskim Pjongczang, na zawodach odbywających się już od 66 lat w Niemczech i Austrii po prostu wypada zaprezentować się dobrze. To druga, najbardziej prestiżowa impreza tej zimy.

Powtórzyć wynik z poprzedniego roku

Zeszłoroczny występ Polaków był najlepszym w całej historii TCS. Wygrał Kamil Stoch przed Piotrem Żyłą, a trzeci powinien być Maciej Kot. I byłby, gdyby Norwegowi Danielowi Andre Tande poprawnie zmierzono długość jednego ze skoków… W każdym razie to już przeszłość, ale taka, którą chcielibyśmy przeżyć jeszcze raz, w tym roku – deja vu mile widziane!

Nie ulega wątpliwości, że ewentualny brak sukcesu podczas Turnieju Czterech Skoczni wcale nie musi oznaczać tragedii, ani tym bardziej – zwiastować katastrofy podczas konkursów olimpijskich. Wprost przeciwnie. Ostatnio zasięgnęliśmy opinii u specjalistów od przygotowania fizycznego o budowaniu szczytu formy na imprezę docelową. Oto czego się dowiedzieliśmy (całość TUTAJ):

– W teorii, a czasem też i w praktyce, taki optymalny okres bezpośredniego przygotowania startowego to mniej więcej sześć tygodni. Wiadomo, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, to wszystko są kwestie wypracowanych przez lata przez parę : trener – zawodnik, bądź trener – drużyna – zauważa Marek Fostiak, specjalista od przygotowania fizycznego, wiceprezes Polskiego Związku Lekkoatletycznego.

Czy nasz mistrz olimpijski błyśnie formą podczas Turnieju Czterech Skoczni? /fot. Cyfrasport

Jeśli policzyć okres, który pozostał do walki o olimpijskie medale, wychodzi…6 tygodni właśnie! Z drugiej strony inny specjalista od przygotowania fizycznego, Michał Adamczewski, twierdzi:

– Mając idealne podstawy, optymalną moc można zbudować w ciągu 3-4 tygodni. Mając fundament siły, wytrzymałości, skoczności nie ma z tym problemu. Te kilka tygodni wystarczy, żeby zbudować optymalną formę, a potem przez następne 6 tygodni ją utrzymywać.

Ostatnia zwyżka formy Kamila Stocha może sygnalizować, że nasz najbardziej utytułowany skoczek zbliża się właśnie do optymalnej dyspozycji. Niemalże z identycznego pułapu Polacy startowali do zawodów 12 miesięcy temu. Czy trener naszej kadry, Stefan Horngaher ponownie szczyt formy zaplanował właśnie na TCS, a następnie będzie chciał go podtrzymać aż do Igrzysk w Pjongczang? O tym przekonamy się już jutro w Oberstdorfie, a pełną odpowiedź poznamy 6 stycznia w Bischofshofen.

Faworyci

Lepsze wyniki osiągane w ostatnich tygodniach przez Kamila Stocha nie uszły uwadze ekspertów, którzy stawiają go na drugim miejscu w gronie faworytów do końcowego triumfu. Numerem jeden jest oczywiście będący w rewelacyjnej formie od początku sezonu Richard Frajtag. Zaraz za nim znajduje się właśnie nasz mistrz olimpijski wraz ze Stefanem Kraftem, a dalej wicelider klasyfikacji Pucharu Świata Andreas Wellinger oraz Daniel Andre Tande. Specjaliści LV BET szanse poszczególnych skoczków szacują następująco.

 

Najtrudniejszy w historii?

Niemiecko-austriacka impreza uchodzi za najtrudniejszą i najbardziej prestiżową dlatego, że żeby osiągnąć końcowy sukces, trzeba wykazać się równą, wysoką formą. Dawniej skoczek po prostu musiał oddać osiem bardzo dobrych prób, a każda wpadka była opłakana w skutkach. Świetnie pamiętamy chociażby przykład Janne Ahonena, który triumfował w jednej edycji Turnieju, nie odnosząc ani jednego zwycięstwa w poszczególnych konkursach. Teraz, wskutek nowych regulacji, które nawet czołowym skoczkom klasyfikacji Pucharu Świata każą brać udział w eliminacjach do każdego konkursu, tych dobrych prób będzie musiało być aż 12!  Poza tym – wszystko po staremu: kwalifikacje wyłaniają 50 uczestników dobranych w pary. 25 zwycięzców tych par awansuje do serii finałowej, stawkę uzupełnia ponadto 5 zawodników z najwyższą ilością punktów. Turniej Czterech Skoczni wygrywa zawodnik z największą ilością punktów po 8 oddanych skokach. To się nie zmieniło i – miejmy nadzieję – nie zmieni nigdy!

Naj, naj, naj…

O zeszłorocznym, rewelacyjnym występie Biało-Czerwonych już wspomnieliśmy.

Zanim sukcesy odnosił Kamil Stoch, Turniej Czterech Skoczni wygrał Adam Małysz. Tylko raz – sam ten fakt wskazuje, jak trudna to impreza! / fot. Cyfrasport

Na przełomie tysiącleci, w sezonie 2000/1 właśnie podczas Turnieju Czterech Skoczni narodziła się legenda Adama Małysza, który zdeklasował konkurencję i na lata zdominował światową rywalizację w skokach narciarskich, chociaż akurat tej prestiżowej imprezy już po raz drugi nie wygrał. W sezonie 2002/3 stanął na najniższym stopniu podium, trzykrotnie zajął też czwartą lokatę…

Najwięcej zwycięstw w Turnieju Czterech Skoczni – 5, Fin Janne Ahonen

Najwięcej razy na podium Turnieju Czterech Skoczni – 10, Fin Janne Ahonen

Najwięcej wygranych konkursów podczas TCS – 10, Niemiec Jens Weissflog oraz Norwego Bjorn Wirkola

Najwięcej razy na podium konkursów TCS – 29, Fin Janne Ahonen

Najwięcej punktów zdobytych podczas jednej edycji TCS – 1139,4 Słoweniec Peter Prevc

Wygrał wszystkie cztery konkursy w jednej edycji TCS – tylko Niemiec, Sven Hannawald

Program Turnieju Czterech Skoczni:

30 grudnia 2017 Oberstdorf (Niemcy)

1 stycznia 2018 Garmisch-Partenkirchen (Niemcy)

4 stycznia 2018 Innsbruck (Austria)

6 stycznia 2018 Bischofshofen (Austria)

Kwalifikacje do sobotniego konkursu już dziś o godzinie 16.30 !!!

Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem