Najbardziej wartościowe drużyny eliminacji do Euro. Miejsce Polski na wyrost?

- Lubimy bujać w obłokach. Mamy światowej klasy bramkarzy i światowej klasy napastnika. Pozostali zawodnicy są normalnymi graczami. Nie mamy takiego potencjału, by mówić, że możemy wygrać z każdym – przekonywał wczoraj na antenie Polsatu Sport Zbigniew Boniek. Co na to liczby? Statystycy z Transfermarkt.de postanowili oszacować wartość poszczególnych uczestników eliminacji do Euro 2020 i wydaje się, że mają nieco inne zdanie niż prezes PZPN.

To oczywiście zabawa liczbami, na którą nie można patrzeć inaczej, jak tylko z odpowiednią rezerwą. Podkreślamy: wirtualne szacunki. Zawsze stanowiące jednak jakiś punkt odniesienia i podstawę do oceny osobowego potencjału drużyny. A także miernik tego, jak widzi nas świat.

Transfermarkt przygotował ranking najbardziej wartościowych zespołów eliminacji do Euro. Przypomnijmy, że walczy w nich 55 krajów, z czego 20 otrzyma bezpośrednią promocję na turniej. Zatem które miejsce w stawce 55 drużyn może zajmować Polska? Według Transfermarkt – dziesiąte. Za największymi tuzami: Anglią, Hiszpanią, Niemcami, tuż za Serbią.

Kto w polskiej ekipie w największym stopniu kreuje tę wartość? Po kolei: Robert Lewandowski, dalej ex aequo Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński, Krzysztof Piątek, nieco niżej Wojciech Szczęsny i Grzegorz Krychowiak. Przy okazji zauważmy, że połowa z tej szóstki nie wystąpiła we wczorajszym meczu przeciwko Austrii w wyjściowej jedenastce.

Na tej samej zasadzie moglibyśmy skonstruować listę najbardziej wartościowych graczy w naszej grupie eliminacyjnej. Zostałaby mocno zdominowana przez reprezentantów Polski.

Jan Oblak (Słowenia)
Robert Lewandowski (Polska)
David Alaba (Austria)
Piotr Zieliński (Polska)
Arkadiusz Milik (Polska)
Krzysztof Piątek (Polska)
Wojciech Szczęsny (Polska)
Marko Arnautović (Austria)
Marcel Sabitzer (Austria)
Grzegorz Krychowiak (Polska)
Josip Ilicić (Słowenia)
Munas Dabbur (Izrael)

Podkreślamy raz jeszcze: to tylko zabawa. Przyczynek do analizy i dyskusji, które i tak już się toczą.

Jerzy Brzęczek po wczorajszym spotkaniu powiedział: „Kończyliśmy grę z trzeba zawodnikami z Championship, z drugiej ligi angielskiej. Austria ma 18 zawodników z Bundesligi. Apeluję o rozsądne ocenianie naszego potencjału”.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem