Najbardziej amerykańskie wydarzenie sportowe roku

W tegorocznym Super Bowl, bo tak nazywa się finał rozgrywek amerykańskiej ligi NFL, zagrają New England Patriots oraz Philadelphia Eagles. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że to największa, jednorazowa impreza sportowa na świecie. Spotkanie to wykracza jednak daleko poza ramy zwykłego sportowego wydarzenia – wystarczy tylko wspomnieć, że na całym świecie obejrzy je blisko 150 milionów ludzi! Oznacza to, że w niedzielę (w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu Europejskiego) za Oceanem i nie tylko przed telewizorami zasiądzie publiczność zbliżona liczebnością do połowy narodu amerykańskiego. O co tyle szumu?

Futbol amerykański jest zdecydowanie najbardziej…amerykańską wśród dyscyplin sportu i w Stanach Zjednoczonych jeśli chodzi o popularność, nie może praktycznie równać się z nim żadna inna. Liczba kibiców oraz klubów, biorących udział w rożnego rodzaju rozgrywkach, nie tylko NFL, zarobki czołowych graczy, masowość uprawiania, także w szkołach, collegach i uniwersytetach, kontakty reklamowe – pod tym względem futbol amerykański wyprzedza w cuglach inne czołowe sporty, takie jak koszykówka, hokej czy baseball, o piłce nożnej nawet nie wspominając.

– Ja zawsze mówię, że Super Bowl dla Amerykanów jest trochę jak finał Ligi Mistrzów dla Europejczyków. Wielkie święto futbolu amerykańskiego, wszystkie eventy w tygodniu poprzedzającym spotkanie, reklamy przygotowane specjalnie na ten mecz czy różne produkty – tym żyją całe Stany – mówi Osman Sulkiewicz, sekretarz Ligi Futbolu Amerykańskiego.

Fenomen nie tylko Super Bowl, ale i całej NFL stara się wytłumaczyć Maciej Cetnerowski, trener trzykrotnych mistrzów i wicemistrzów Polski, Seahawks Gdynia.

– Każdy mecz futbolu amerykańskiego jest w Stanach świętem, tym bardziej, że tych spotkań nie jest dużo, a sezon zasadniczy trwa tylko 17 tygodni, więc każda drużyna rozgrywa tylko po 16 meczów. W każdy weekend kibice mogą się skupić na jednym meczu, bo nie ma tak dużego wyboru. W dodatku każdy z nich ma duże znaczenie. Co więcej, tutaj w przeciwieństwie do innych amerykańskich dyscyplin o mistrzostwie decyduje tylko jeden mecz, a nie seria do czterech zwycięstw. To czyni Super Bowl tak wyjątkowym – zauważa szkoleniowiec gdyńskich Jastrzębi.

Maciej Cetnerowski zauważa, że Super Bowl to wydarzenie daleko wybiegające poza sport. To sposób na spędzenie czasu z bliskimi. Zamówienie pizzy przez telefon tego dnia graniczy z cudem, a z półek sklepowych znika większa niż zwykle ilość piwa.

– Urządzane są imprezy zarówno w barach jak i domach prywatnych, zaprasza się najbliższa rodzinę oraz przyjaciół. Dyskutuje się przy meczu, jedząc niezdrowe jedzenie (śmiech). Do tego spożywa się alkohol, a ponieważ mecze rozgrywane są w niedzielę, pewnie ma to negatywny wpływ na gospodarkę amerykańską w poniedziałek (śmiech). W szczególności w mieście, z którego drużyna wygrywająca pochodzi. Tam to już jest zupełny szał i chyba nikt nie pracuje – mówi Cetnerowski, który przebywając w Stanach miał okazję z bliska śledzić wpływ futbolu na kulturę amerykańską.

Nie tylko za oceanem Super Bowl wzbudza tyle emocji. Także w Polsce, w środowisku związanym z klubami futbolu amerykańskiego popularne jest wspólne oglądanie finału rozgrywek NFL.

– Na pewno są imprezy organizowane w Białymstoku, Gdańsku, Gdyni, Gorzowie, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Raciborzu, Radomiu, Rybniku, Tychach, Warszawie, Wałbrzychu, Wrocławiu i Zielonej Górze, także troszeczkę tych imprez jest. Kluby w ten sposób starają się angażować nowych, potencjalnych kibiców, zawodnicy zapraszają swoich znajomych. To jest święto także dla nas – jednym tchem wylicza Osman Sulkiewicz.

Kto w tym roku sięgnie po Superbowl? Sekretarz LFA twierdzi, że więcej argumentów przemawia za obrońcami tytułu sprzed roku.

– Wątpię, żeby była niespodzianka, sądzę, że New England Patriots sobie poradzą. Mają za sobą dobry sezon, mają fantastyczny sztab szkoleniowy oraz bardzo dobrego, doświadczonego quarterbacka, który ma pięć mistrzowskich pierścieni i pewnie dołoży szósty. To najlepszy quarterback na pewno naszych czasów, a może i w historii futbolu amerykańskiego. Dla nas wynik będzie jednak sprawą drugorzędną, przede wszystkim chcemy zobaczyć dobre spotkanie, na wysokim poziomie. Kto wygra ma mniejsze znaczenie. Dla nas istotniejsze będzie, kto wygra polskie rozgrywki, w lipcu tego roku – mówi Osman Sulkiewicz.

Wspominając o największym atucie Patriotów sekretarz LFA mówił oczywiście o Tomie Brady’m. 40-letni rozgrywający po tytuły mistrzowskie sięgał w 2002, 2004, 2005, 2015 i 2017 roku. Dobre spotkanie finałowe chce obejrzeć także Maciej Cetnerowski, który… żadnej z występujących w Super Bowl drużynie nie życzy zwycięstwa.

-Wszyscy eksperci stawiają na Patriots, natomiast jeśli chodzi o moje osobiste sympatie, to nie jest to ani jedna, ani druga drużyna. Niestety, nie jest możliwe, żeby obie drużyny przegrały… Ja jestem wiernym fanem New York Giants, jesteśmy w tej samej dywizji co Philadepphia Eagles i się nienawidzimy. To już tradycja, że kibice tych dwóch drużyn nie pałają do siebie sympatią. A ponieważ mieszkałem w Nowym Jorku, nie jestem też wielkim fanem zespołów z Bostonu. Nie będę więc trzymał kciuków za Patriots, w dodatku zarozumiałość ich kibiców też jest na dużym poziomie – zauważa trener Sawhawks Gdynia.

Rzeczywiście, z tą zarozumiałością kibiców coś musi być na rzeczy, bo w ankietach internetowych większość z 50 stanów USA kibicować będzie Eagles. Wyjątek stanowi kilka stanów na północnym wschodzie oraz Północna Dakota. Jedno nie ulega wątpliwości – niedzielny mecz, który w tym roku zostanie rozegrany na zadaszonym stadionie w Minnesocie – zobaczy praktycznie co drugi Amerykanin. Po czym z utęsknieniem będzie wyczekiwał września, kiedy cała zabawa, związana z NFL, ruszy na nowo…

Kilka liczb, statystyk i ciekawostek dotyczących Super Bowl:

– największa publiczność to blisko 104 tysiące kibiców na stadionie Rose Bowl w Pasadenie w 1980 roku, podczas meczu Los Angeles Rams i Pittsburg Steelers

– najwięcej tytułów mistrzów NFL mają na koncie Pittsburg Steelers – 6

– najwięcej razy udział w Super Bowl wzięli New England Patriots – tegoroczny finał jest dla nich jubileuszowym,  dziesiątym, a Patrioci wygrali 5 z wcześniejszych 9 finałów rozgrywek NFL

– najwięcej indywidualnych tytułów zdobyli: wspomniany już quarterback Tom Brady oraz były linebacker Charles Haley – po pięć

– tylko cztery zespoły NFL nigdy nie zagrały w Super Bowl

– drużyny ubrane na biało wygrały 12 z 13 ostatnich Super Bowl – przypadek?

– 30 sekundowa reklama w przerwie Super Bowl to koszt, bagatela, grubo ponad 5 milionów dolarów…

– oprócz dnia finałów NFL, Amerykanie konsumują więcej jedzenia tylko jeden dzień w roku – w Święto Dziękczynienia

– do Super Bowl należy 19 z 20 najlepszych wyników w historii jeśli chodzi o oglądalność programów telewizyjnych w USA

– Super Bowl realizuje się za pomocą 70 kamer telewizyjnych

– ceny biletów na mecz na czarnym rynku zaczynają się od 5 tysięcy dolarów

*

Stawki LV BET na Super Bowl 2018:

Philadelphia Eagles – New England Patriots

Wygrana Eagles – 2.65

Wygrana Patriots – 1.48

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem