Wszystko wskazuje na to, że Zlatan Ibrahimović nie wystąpi podczas Mistrzostw Świata w Rosji. Podczas gdy sam piłkarz w ostatnich tygodniach w swoim stylu wielokrotnie podkreślał, że na imprezę się wybiera, ponieważ bez niego to nie byłoby to samo (!), selekcjoner reprezentacji Szwecji w końcu zabrał głos i powiedział, że napastnika nie ma w jego planach, jeśli chodzi o występ reprezentacji Trzech Koron podczas Mundialu.

Z jednej strony „Ibra” to gwiazda światowego formatu i mimo upływających lat wciąż potrafi zadziwić piłkarski świat. Z drugiej strony – nie grał w kadrze od Euro 2016, drużyna bez niego w składzie wywalczyła awans na Mundial w Rosji, eliminując po drodze między innymi Włochów. Jej gra opiera się obecnie na kolektywie, a Zlatan to indywidualista, jakich ze świecą szukać we współczesnym futbolu. No i trzeba pamiętać, że brał już udział w sześciu wielkich imprezach i na żadnej z nich niczego wielkiego nie wywalczył. Oto przegląd występów Ibrahimovicia na najważniejszych turniejach w jego karierze.

Mistrzostwa Świata w Korei i Japonii 2002

To pierwsza wielka impreza Ibry. Napastnik reprezentacji Szwecji miał wówczas zaledwie 21 lat i nie był pierwszym wyborem selekcjonera Tommy’ego Soderberga. Dlatego zremisowany 1:1 mecz z Anglią oraz wygrany 2:1 z Nigerią w całości przesiedział na ławce rezerwowych, a przeciwko Argentynie wszedł na ostatnie dwie minuty, żeby chwilę później cieszyć się z awansu do fazy pucharowej. Tam jednak Szwecja odpadła po dogrywce z rewelacją turnieju, reprezentacją Senegalu. Zlatan pojawił się na boisku kwadrans przed upływem regulaminowego czasu gry. Przed doliczone pół godziny losów meczu nie odwrócił.

Mistrzostwa Europy w Portugalii 2004

Tutaj już Ibrahimović był ważną częścią zespołu narodowego. Jego bramka i asysta pomogły w meczu otwarcia rozbić Bułgarię 5:0. Na listę strzelców wpisał się także w zremisowanym 1:1 meczu z Włochami. Turniej zakończył z tymi dwoma trafieniami na koncie, ponieważ mimo 90 minut spędzonych na boisku w spotkaniu grupowym z Danią (2:2), oraz pełnego meczu i dogrywki z Holandią w ćwierćfinale nie wpisał się więcej na listę strzelców. Co więcej – to właśnie Zlatan spudłował w serii jedenastek, posyłając piłkę wysoko ponad bramką. Przyczynił się więc do awansu do półfinału Euro zespołu Oranje…

Mistrzostwa Świata w Niemczech 2006

Kolejny turniej również nie był zbyt uznany dla Zlatana, który był wówczas napastnikiem Juventusu Turyn. Zagrał 90 minut przeciwko Trynidadowi i Tobago w zremisowanym 0:0 spotkaniu otwierającym imprezę. W drugim meczu zagrał tylko pierwszą połówkę. Po przerwie nie wyszedł już na boisko przeciwko Paragwajowi, a Szwedzi w 89 minucie zdobyli gola na 1:0. W spotkaniu kończącym zmagania grupowe nie zagrał w ogóle przeciwko Anglii w zremisowanym 2:2 meczu. W 1/8 finału reprezentację Trzech Koron w 12 minut załatwił Lukas Podolski, a Zlatan opuścił murawę po 72 minutach gry. Szwedzi przegrali z gospodarzami turnieju 0:2 i pożegnali się z turniejem. Kolejna nieudana impreza 25-letniego wówczas napastnika. To jego ostatni po dziś dzień występ podczas Mundialu!

Mistrzostwa Europy w Austrii i Szwajcarii 2008

Zaczęło się całkiem obiecująco, bo Szwedzi pokonali broniących tytułu mistrzowskiego Greków 2:0, a Ibra wpisał się na listę strzelców. Opuścił boisko przy bezpiecznym prowadzeniu 2:0, oszczędzany przez trenera kadry. Gola zdobył także w meczu przeciwko Hiszpanii, na 1:1. Po przerwie selekcjoner znów oszczędzał jego siły. Koledzy Zlatana wypuścili jednak cenny remis w doliczonym czasie gry, a jak się później okazało – kosztowało ich to odpadnięcie z rywalizacji już po fazie grupowej. Zadecydowała o tym porażka 0:2 z Rosją. Kolejny turniej i duży niedosyt piłkarza, który w brawach Interu dorobił się już statusu jednaj z największych gwiazd światowego futbolu.

Mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie 2012

Ten turniej był wielkim rozczarowaniem nie tylko dla reprezentacji Polski, ale także dla Zlatana…Gol kapitana reprezentacji Trzech Koron nie pomógł jego drużynie uniknąć porażki z zespołem gospodarzy, Ukrainą 1:2. Niesamowity był mecz z Anglią. Szwedzi przegrywali 0:1, następnie wyszli na prowadzenie 2:1. żeby ostatecznie ulec wyspiarzom 2:3 i pożegnać się z imprezą. Na otarcie łez wygrali 2:0 z Francją,  a Ibra wpisał się na listę strzelców. W każdym spotkaniu biegał po boisku przez pełne 90 minut.

Mistrzostwa Europy we Francji 2016

Ostatnia dotychczas, a jeśli potwierdzą się słowa selekcjonera Janne Anderssona, ostatnia w ogóle wielka, reprezentacyjna impreza Zlatana. Kolejna zakończona rozczarowaniem. Szwedzi grali słabo w meczu otwarcia z Irlandią, ale zdołali zremisować 1:1, a gol wyrównujący padł właśnie po zagraniu Ibry i golu samobójczym Clarka. Potem były minimalne porażki po 0:1 z Włochami i Belgią, a do Zlatana można było mieć uzasadnione pretensje o indolencję pod bramką rywali. Po odpadnięciu z turnieju kapitan ogłosił rozstanie z reprezentacją Trzech Koron.

Jak widać, im dłużej trwała reprezentacyjna kariera Ibrahimovicia, tym słabsze wyniki podczas mistrzowskich imprez notowała reprezentacja Szwecji. Obecna kadra wywalczyła sobie przepustkę na Mundial bez genialnego napastnika, została zbudowana na kolektywie, a nie indywidualnych umiejętnościach Zlatana. 36-letni napastnik w żółto-niebieskich barwach wystąpił 116 razy i zdobył 62 bramki. Może rzeczywiście najwyższy czas rozstać się z Ibrą i na nowo budować tożsamość drużyny narodowej Trzech Koron? Ostatni raz po fazy pucharowej wielkiego turnieju Szwedzi awansowali 12 lat temu. Być może warto jednak sprawdzić, czy istnieje życie po Zlatanie?