MŚ 2021 w skokach: Kiedy skaczą Polacy?

We wtorek 23 lutego oficjalne otwarcie mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w Oberstdorfie. Wśród faworytów do medali - jak zwykle zresztą - będą polscy skoczkowie. Kiedy zobaczymy ich w akcji?

Polscy skoczkowie od lat należą do ścisłej światowej czołówki i z dziesięciu zorganizowanych w XXI wieku edycji mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym ani jednego medalu nie przywieźli tylko z dwóch – z Oberstdorfu w 2005 roku oraz z Liberca cztery lata później.

Ale historia polskich medali na MŚ sięga dużo dalej, niż 20 lat wstecz. Pierwszy raz na podium tak dużej imprezy reprezentant naszego kraju stał już w… 1938 roku – był to Stanisław Marusarz, który wywalczył srebro na dużej skoczni w Lahti. Prawdziwego rozpędu pod względem sukcesów na MŚ nabraliśmy jednak dopiero z początkiem wspaniałej ery Adama Małysza.

Od 2001 roku biało-czerwoni na podium mistrzostw świata stali 13 razy. Kto najczęściej? Oczywiście wspomniany Małysz, który medal zdobywał sześciokrotnie (cztery złote, jeden srebrny i jeden brązowy), a za nim plasują się Kamil Stoch (dwa medale indywidualne – złoty i brązowy), Dawid Kubacki (złoty) i Piotr Żyła (brązowy). Ale cała ta trójka ma też na koncie medale w drużynie – wszak w Lahti (2017) wywalczyliśmy złoto, a w Falun (2015) i Val Di Fiemme (2013) brąz.

Nic dziwnego, że i tym razem biało-czerwoni ostrzą sobie zęby na podium, szczególnie że w tym sezonie aż trzech naszych zawodników plasuje się w ścisłej czołówce Pucharu Świata – trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Stoch, piąte Kubacki, a siódme Żyła. Co więcej każdy z nich w ostatnich tygodniach stawał na podium, dlatego można żywić całkiem uzasadnioną nadzieję, że uda się to powtórzyć także na MŚ.

Gospodarzem mistrzostw będzie Oberstdorf, a zawodnicy rywalizować będą na dwóch obiektach – normalnym (K-95, HS-106) oraz dużym (K-120, HS-137). Niemiecki kompleks skoczni gościł już tę imprezę w 2005 roku. Wtedy nie udało się zdobyć żadnego medalu, ale teraz ma być inaczej. Biało-czerwoni mogą być szczególnie mocni w zawodach na normalnej skoczni oraz w konkursie drużynowym. A kiedy konkretnie zobaczymy ich w akcji?

Piątek, 26 lutego
20:30 kwalifikacje – skocznia normalna

Sobota, 27 lutego
16:30 konkurs indywidualny – skocznia normalna

Niedziela, 28 lutego
17:00 konkurs mieszany – skocznia normalna

Czwartek, 4 marca
17:30 kwalifikacje – skocznia duża

Piątek, 5 marca
17:00 konkurs indywidualny – skocznia duża

Sobota, 6 marca
17:00 konkurs drużynowy – skocznia duża

„Turniej Trzech Skoczni” w Polsce?! Rozmowy trwają

DARMOWY ZAKLAD 20PLN + BONUS 3333PLN
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem
Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem