MŚ 2021: Granerud z koronawirusem. Nie wystartuje na dużej skoczni!

Nie tak Halvor Egner Granerud wyobrażał sobie mistrzostwa świata w Oberstdorfie. 24-letni Norweg, który jest zdecydowanym liderem Pucharu Świata i zdominował cały sezon, najważniejszą imprezę ostatnich miesięcy opuści bez indywidualnego medalu. Wszystko przez koronawirusa.

Jeszcze w poprzednim sezonie Halvor Egner Granerud był średniakiem, który niczym specjalnym się nie wyróżniał, ale na początku tego obecnego miała miejsce prawdziwa eksplozja jego talentu. Norweg jak dotąd wygrał aż 11 konkursów Pucharu Świata i w klasyfikacji generalnej ma ogromną przewagę – może być już niemalże pewny Kryształowej Kuli. Ale to nie znaczy, że w tym sezonie wszystko mu się udaje.

24-latek był faworytem każdej z trzech dużych imprez rozgrywanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy – najpierw MŚ w lotach w Planicy, później Turnieju Czterech Skoczni, aż wreszcie MŚ w Oberstdorfie. I na żadnej nie wywalczył indywidualnie złotego medalu, choć wydawało się, że jest najpoważniejszym kandydatem do tytułu.

Najlepiej poszło mu w Słowenii, gdzie był drugi indywidualnie (o 0,5 punktu za Karlem Geigerem) i pierwszy w drużynie. W TCS 2020/2021 nie znalazł się nawet na podium (tam triumfował Kamil Stoch), a i w Oberstdorfie nie poszło mu zgodnie z oczekiwaniami. Na normalnej skoczni był dopiero czwarty, w konkursie drużyn mieszanych zdobył brąz, a na dużym obiekcie w ogóle nie wystartuje.

„To dla mnie koniec mistrzostw”

W środę rano poinformowano bowiem, że ostatnie dwa testy Graneruda na obecność koronawirusa dały wyniki pozytywne. W tym przypadku nie ma raczej możliwości, że to pomyłka – tak jak w przypadku polskich skoczków przed Turniejem Czterech Skoczni. Sam Norweg przyznał bowiem, że czuje się dobrze, ale ma lekkie objawy. Tym samym został wykluczony ze startu w piątkowym konkursie indywidualnym i sobotnim drużynowym na skoczni HS 137 w Oberstdorfie.

To oznacza, że mistrzostwa dla mnie się skończyły. Takie jest życie. Najważniejsze teraz, żeby wyzdrowieć. Jestem smutny, ale czuję się dobrze – powiedział zdruzgotany lider PŚ w rozmowie z norweskimi mediami.

Jego problem może się okazać także kłopotem dla całej norweskiej kadry. Nie tylko dlatego, że w zmaganiach drużynowych zabraknie w niej najlepszego zawodnika. Otóż zgodnie z protokołem FIS każdy, kto miał bezpośredni kontakt z zakażonym w ciągu poprzednich 72 godzin, musi zostać poddany izolacji aż do momentu otrzymania negatywnego wyniku testu PCR. Norwegowie będą więc walczyć z czasem, by zdążyć na czwartkowe kwalifikacje do konkursu indywidualnego.

DARMOWY ZAKLAD 20PLN + BONUS 3333PLN
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem
Bonus do 3333PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem