Miedź mistrzem jesieni? Legnica dorosła do Ekstraklasy?

Podczas gdy piłkarski świat czeka na wyłonienie ostatnich uczestników Mundialu w Rosji, w Legnicy czekają na tytuł mistrza rundy jesiennej I ligi! Tamtejsza Miedź ma ogromną szansę na pierwsze miejsce w tabeli rozgrywek zaplecza krajowej elity po 17 kolejkach zmagań. Wystarczy dziś ograć beniaminka z Niepołomic.

Głodni sukcesów

Kilkanaście miesięcy temu klub z Legnicy obchodził 45-lecie istnienia. W 2012 roku klub z dolnego Śląska awansował na zaplecze Ekstraklasy. Poprzednio Miedź na tym poziomie rozgrywek (wówczas II liga) występowała w ostatniej dekadzie XX wieku, a na 1992 rok przypada największy sukces w jej historii, czyli zdobycie Pucharu Polski. Początek nowego milenium to głównie tułanie się po niższych szczeblach rozgrywkowych. Ambicje, wraz z przyjściem nowego inwestora, odżyły właśnie 5 sezonów temu. Ich apogeum zostało osiągnięte chyba w trwającym sezonie. Czas zrobić kolejny krok. Teraz albo nigdy? Cel jest równie daleko co blisko…

Były reprezentant Polski, Wojciech Łobodziński, w projekcie „awans Miedzi do Ekstraklasy” jest w zasadzie od 2012 roku.

Trudne początki

W kolejnym awansie mieli pomóc ograni w Ekstraklasie piłkarze tacy jak Andrzej Bledzewski, Zbigniew Zakrzewski czy grający w klubie do dziś były reprezentant Polski, Wojciech Łobodziński. Drużynę prowadzili między innymi Bogusław Baniak, Rafał Ulatowski, Adam Fedoruk, Dariusz Żuraw, Wojciech Stawowy czy Ryszard Tarasiewicz. W drużynie pojawiali się kolejni, znani gracze, tacy jak chociażby Łukasz Garguła, ale wyniki wciąż nie satysfakcjonowały sterników klubu. Miejsca jakie zajmowała Miedź to kolejno 8, 10, 12, 7 i 4. Progres w ostatnich latach był widoczny. Na początku obecnego sezonu misję wprowadzenia legniczan do Ekstraklasy powierzono Dominikowi Nowakowi, który na stanowisku zmienił Ryszarda Tarasiewicza.

Gdyby nie ten kryzys…

Początek bieżącego sezonu to dwa remisy i odpadnięcie z Pucharu Polski po porażce z Sandecją, ale potem przyszedł miesiąc, w ciągu którego Miedź wygrała 5 razy i raz zremisowała. Świetna passa została dość brutalnie przerwana serią trzech porażek z rzędu i gdyby nie ona – legniczanie już dawno uciekliby reszcie ligowej stawki. Ostatnie tygodnie to kolejna zwyżka formy, 3 zwycięstwa i dwa remisy, dzięki którym Miedź przed 17 serii gier otwierała tabelę. Dziś trzeba jedynie postawić kropkę nad „i”, czyli zwyciężyć u siebie z Puszczą.

Łukasz Garguła to kolejny piłkarz Miedzi z reprezentacyjną przeszłością.

Mieszanka doświadczenia z…doświadczeniem?

O obliczu zespołu wciąż decydują rutyniarze. W bramce Łukasz Kapsa (35 lat), w obronie Grzegorz Bartczak (32), Miroslav Bożić (30) i Frank Adu Kwame (32), w pomocy wspomniani Garguła i Łobodziński (36 i 35) oraz Mladen Bratulowić (31) i Marcos Marquitos (31). To nie przypadek, że na 8 zwycięstw legniczan w tym sezonie, 6 zostało odniesionych różnicą jednej bramki. Doświadczenie i ogranie, wręcz wyrachowanie kluczowych piłkarzy daje o sobie znać. W tym towarzystwie powiewem świeżości są z pewnością wypożyczony z Jagielloni 19-latek Przemysław Mystkowski, 20-letni Michał Bartkowiak oraz o dwa lata starszy Fabian Piasecki. Najlepszym strzelcem zespołu, z 6 golami na koncie, jest Słowak Jakub Vojtus.

Przemysław Mystkowski pobytu w Legnicy nie traktuje jak zesłania. Młody skrzydłowy ma ogromny wkład w dobre wyniki Miedzi w tym sezonie.

Przy dobrym układzie innych wyników dzisiejszego dnia, tytuł mistrza jesieni Miedź może wywalczyć nawet w przypadku remisu. I mimo, że stawka w rywalizacji na zapleczu Ekstraklasy jest w tym sezonie wyjątkowo wyrównana i wygranie pierwszej rundy zmagań nic jeszcze nie oznacza, sam fakt może na legniczan podziałać jako dodatkowa motywacja. Bo skoro mogą być najlepsi na półmetku, to czemu na końcu sezonu miałoby być inaczej?

*

Zestaw par dzisiejszych spotkań rozgrywek I ligi wraz ze stawkami LV BET:

Górnik Łęczna 2.7, remis 3.2, GKS Katowice 2.45

GKS Tychy 2.5, remis 3.3, Zagłębie Sosnowiec 2.6

Stomil Olsztyn 2.4, remis 3.25, Chrobry Głogów 2.7

Bytovia Bytów 2.9, remis 3.15, Chojniczanka Chojnice 2.35

Pogoń Siedlce 2.6, remis 3.3, Raków Częstochowa 2.45

Miedź Legnica 1.68, remis 3.6, Puszcza Niepołomice 4.75

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem