Mariusz Stępiński: Mam taką cechę, że…

Zapraszamy na rozmowę z reprezentantem Polski i zawodnikiem Chievo Verona, Mariuszem Stępińskim.

Zapraszamy na dłuższą rozmowę m.in. o rywalizacji w kadrze narodowej, szkoleniu młodzieży, o szybkim wyjeździe za granicę i o tym za co może dziękować swoim rodzicom Mariusz Stępiński – reprezentant Polski i zawodnik Chievo Verona.

O napastnikach kadry, gdy nie ma RL9

Kuba Świerczok jest w dobrej formie, jak każdy na zgrupowaniu Kadry. Mi nie jest potrzebny jakiś szum dookoła, ważne co się dzieje na treningach i jakie ma plany trener Nawałka.  Natomiast jest jeszcze przede wszystkim Kamil Wilczek jako mocny kandydat do gry. Myślę, że polska reprezentacja mogłaby grać na 2 napastników i na pewno byśmy się dobrze uzupełniali. Specyfika gry na jednego i dwóch napastników jest taka, że będąc jedynym musisz trzymać oś boiska i być wciąż w świetle bramki, gdy gram w klubie na dwóch napastników, to właśnie wtedy schodzę w boczne sektory, a za mnie wchodzi „dziesiątka”. Gdy jestem sam muszę być zawsze dostępny w polu karnym.

O „braku” układu nerwowego

Ja też marnuję 100% okazje jak każdy napastnik, ale nieskromnie powiem, że mam taką cechę że piłka zawsze spada mi pod nogi i raczej zawsze mam te sytuacje w meczu.

O późnym początku gry w piłkę…

Można powiedzieć, że dosyć późno zacząłem trenować w klubie systematycznie, wcześniej grałem ze starszym bratem na podwórku i to on mnie namawiał na wyjście na dwór. Tata zrobił nam boisko koło domu i kopaliśmy piłkę wspólnie właściwie od rana do wieczora.

Jako młody chłopak jeździłem na zawody szkolne gdzie zawsze strzelałem dużo bramek, a jeszcze nawet nie grałem wtedy w klubie. Namawiał mnie trener Kuciński do rozpoczęcia treningów w Piaście Błaszki, ale ja na początku byłem niechętny. Gdy już poszedłem – robiłem to dla zabawy. W domu nikt mnie nie krytykował, że zagrałem źle – miałem spokój psychiczny i za to mogę podziękować moim rodzicom – nikt nigdy na mnie nie krzyczał.

Na moim przykładzie mogę powiedzieć, że gdybym miał taki systematyczny trening od 6 roku życia, ta moja koordynacja ruchowa byłaby teraz na wyższym poziomie i miałbym teraz większą swobodę w grze i pewnie potrafiłbym wskoczyć na wyższy poziom. Dlatego takie 5-6 letnie dzieci powinny uprawiać różne sporty, żeby rozwijać różne nawyki ruchowe.

 

…i o szybkim rozwoju jako młody piłkarz i wyjeździe na zachód

Jak będziesz pracował, trenował, dawał z siebie wszystko i miał do tego trochę szczęścia to ci się uda w futbolu. Z Błaszek zmieniłem klub na Pogoń Zduńska Wola, a dalej zauważyli mnie trenerzy z SMS Łódź i w wieku 13 lat już wyprowadziłem się do bursy w Łodzi. Wtedy już zacząłem sobie uświadamiać, że to jest sport któremu powinienem się poświęcić.

Wyjazd do FC Nurnberg to była dobra decyzja, jak czas pokazał, bo wszystko idzie obecnie w dobrym kierunku. Sezon po moim odejściu Widzew spadł z Ekstraklasy i patrząc z perspektywy czasu, ze wszystkich piłkarzy ówczesnego Widzewa, ja wyszedłem najlepiej na tej decyzji – niestety takie są fakty. A pobyt w Norymbergii dał mi naukę na przyszłość. Idąc do FC Nantes wiedziałem już jak wygląda szatnia na zachodzie, miałem już nawyki z treningów w Niemczech.

O intensywności futbolu na Zachodzie

Niektórzy trenerzy w Polsce boją się przemęczyć zawodnika, ale myślę że za granicą są m.in. szersze kadry – 20 piłkarzy na tym samym poziomie, a w Polsce wśród 20 mamy tylko 13-14 wyróżniających się. Dając prosty przykład gdy masz grę na utrzymanie i gdy na Zachodzie stracisz piłkę to musisz nabiegać się dużo więcej żeby ją odzyskać, bo w drużynie przeciwnej masz lepiej wyszkolonych zawodników i nikt nie kopie po autach.

O grze chłopaka z Błaszek przeciwko najlepszym piłkarzom w Europie

Jest to dziwne uczucie przed meczem, sama ta świadomość, że zagram właśnie przeciwko wspomnianemu Verattiemu czy innemu zawodnikowi, ale bardziej przed meczem gdy analizuję przeciwnika. Lecz już wychodząc na boisko zapomina się o tym. Kiedyś jeszcze oglądając Widzew czy inne kluby w telewizji sądziłem, że to są zawodnicy nie z tej ziemi, których nie da się spotkać itd. Teraz gdy trzeba z  nimi rywalizować, robi to na mnie coraz mniejsze wrażenie.

Bonus do 1500PLN na start
LV BET Zakłady Bukmacherskie posiada zezwolenie urządzania zakładów wzajemnych wydane przez Ministra Finansów. Udział w nielegalnych grach hazardowych może stanowić naruszenie przepisów. Hazard związany jest z ryzykiem